Zmeur - Rubus idaeus

pupu

Member
Buna idee Achimenes, sarut mana pt ea, poate in primavara terminam gardul definitiv si apoi sa mut cateva tufe de mure cu tepi, astea sunt pe langa mine destul de multe.
 

pupu

Member
uraaaaaaa, am terminat cu plantatul de zmeur, a iesit pe 2 randuri pana la urma, am sa le pun si niste tarusi cu sarma pentru sustinere si acum astept vara sa "mormaim" in zmeura
 

adrianam

Well-Known Member
Ce sa ma fac si eu cu rugii de mure din gradina mea?
Am 1000 mp de teren plin de rugi de mure.
Anul trecut pe un sfert din suprafata am sapat si am incercat sa-i scot cu radacina. In toamna erau verzi si frumosi de mama focului.

Pe restul suprafetei am stropit toate tufele aparute cu solutie pe baza de glifosat (romaneasca parca). Am facut-o mai concentrata. Din pacate glifosatul arde frunzele, dar din radacina dau noi mladite care incep sa se intinda pe pamant.
Teoretic ar trebui ca substanta de pe frunze sa ajunga la radacina si sa arda si radacina. Tratamentul l-am repetat cam de trei ori, de fiecare data cand vedeam ca incep sa apara frunze noi din radacinile vechi.

Tot efortul se pare ca nu a avut succes, pentru ca toamna a fost cu multe precipitatii iar in octombrie cand am trecut pe acolo, era o noua generatie proaspata si sanatoasa de rugi de mure atat acolo unde am stropit, cat si acolo unde am incercat sa scot radacinile. :cry:
 

pupu

Member
incerarca mai multe metode combinate:

- acum pana infrunzesc, taie cu toporul/drujba lujerii mari;
- la primavara cand ies din pamant lastari noi ii tai cu sapa
- urmatorul rand de lastari ii dai cu glifosfat (eu l-am folosit pt pir si la ars tot, inclusiv radacina, dar trebuie sa fie destul de mare si plin de seva ca sa poata duce otrava pana in radacini)
- incerca si solutii saline, dar atentie vei mari salinitatea solului
- toamna cand sunt uscati bine da-le foc, dar atentie sa nu provoci incendii, un furtun cu apa si mai multi prieteni in apropiere sunt bineveniti
- tractor+plug= arat la mare adancime, iar apoi lastarii aparuti taiati de mici cu sapa

oricum e lupta si trebuie sa fie sustinuta, nu lasa adversarul sa prinda puteri, ca atunci cand hercule a doborat hidra (capetele taiate le ardea, altfel in locul fiecarui cap taiat ieseau doua)
 

cris_tkp

Member
De unde puteam lua? Inafara de PatioPlant....mi se par cam scumpe....:| pt mine....
Poate doreste AdrianaM sa ne ajute si pe noi cu cate un lastarel...contra-cost evident!
:D Incerc si eu! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adrianam, daca sunt din cei care fructifica bine si cu fructe bune-bune, te scap si eu de cativa! :)
 

victoria222

Active Member
cris_tkp iti pot da eu cateva fire, gratis, ca oricum vreau sa raresc zmeurii mei si sa incerc sa fac un pic de ordine in ei caci, daca nu ai grija, in doi trei ani se transforma in padure. am un soi care face fructe doar in iulie si pot sa ii ofer in luna martie ca acum e inca zapada si o sa si plec din tara.
daca stie cineva cum se poate face mai bine aceasta procedura delicata ( sa scoti zmeura din pamant pentru a o transplanta) mi-ar prinde bine niste sfaturi
 

Rami11

Member
Ma scuzati ca ma bag si eu in discutie, dar m-ar interesa si pe mine cativa butasi de zmeura (contracost), daca are cineva in plus. In acest an vreau sa fac si eu o mica "livada".
 

cris_tkp

Member
Merci mult Victoria222....:rose:
ma intereseaza....as vrea mai multe sortimente.
Am inteles ca ar fi un sortiment care ar fructifica o perioada mai mare pe an. Stiti cumva cum se numeste?
Are cineva? 8)
 

victoria222

Active Member
eu nu stiu nici despre soiul meu cum se numeste dar stiu face fructe doar o data pe vara. nu l-am cumparat eu, era deja aici cand ne-am mutat.
o sa fac in felul urmator, la inceputul lui martie, cand o sa fac "curatenie" in stratul de zmeura, o sa pun cu grija plantele scoase cu radacina deoparte ,le voi numara si voi posta la topicul "schimburi" anuntul cu cate plante am de dat. cris_tkp esi primul (prima) :D pe lista.

p.s. pot sa le ofer plante doar celor care locuiesc in bucuresti
 

pupu

Member
cris_tkp a spus:
Unii incearca sa faca rost, altii nu pot scapa de ei......
:rofl:
Mnina a spus:
Din prima categorie fac si eu parte,pot eventual schimba cu zmeur.
pai, atunci e foarte simplu pt ca s-a gasit cererea si oferta, adrianam pune la dispozitie "plantatia de mur" iar voi va duceti si va luati cat puteti, cu cat veti scoate mai multi lastari de mur cu atat adrianam va fi mai bucuroasa, deci la primavara aveti ce sa "bibiliti" la gradina
 

adrianam

Well-Known Member
:D
Eu nici in vis nu vreau sa mai aud de mure! :)

Vecinul meu care a sapat toata gradina si i-a scos cu radacina, acumare de lucru pe langa gardul cu mine pentru ca au inceput sa treaca prin pamant si sa rasara la el.
Au o forta si o vitalitate in mladitele acelea subtiri de nu va vine sa credeti.
Daca ii tai partea de la suprafata, din ce a ramas in pamant rasar 10-20 de muguri noi. Eu am scos cam de la 20 de cm in pamant, dar in multe locuri radacina mergea foarte adanc si nu aveam cum sa o scot pe toata.

Dupa o luna, in locul respectiv apareau lujeri noi din radacina care ramasese in pamant.
Cred ca singura solutie este saparea pana in adanc sa scot toata radacina ca altfel nu cred ca am vre-o sansa.
Dar este atat de mare suprafata! :(
 

victoria

Active Member
Dupa ce scoti pentru doritori in Martie(daca se poate m-as numara si eu printre ei,dar numai daca nu sunt din aceia salbatici care fac fructe mici,ca am si eu :D ) ar merge sa bagi un tractor cu plug.Apoi aduni radacinile cu mana.Mai intreaba si la fitosanitar,ar trebui sa existe ceva care sa distruga radacinile.
 
Sus