Zmeur - Rubus idaeus

pupu

Member
eu am avut o intamplare neplacuta cu zmera : m-a mancat undeva ca pe zambilica s-o leg pt ca "duduia" de fructe si se cam aplecase, asa ca am legat-o de gard

a urmat o perioada cu soare naucitor, eu n-am ajuns cu furtunul pe la ea si 3-4 tufe care erau cele mai pline, dar si cel mai mult batute de soare s-au ars pur si simplu, fructele nu s-au mai copt, n-au mai crescut s-au stafidit si au ramas mici.

degeaba au venit ploile acum ca nu-si mai revin, asta e
 

ACHIMENES

Member
Zmeura e tare sensibiloasa la uscaciune, am observat si eu pe propria......zmeura :rofl: , invatam din greseli.
Eu nu mai stiu ce sa fac cu ea........ e o invadatoare :? :) la anul nu o sa mai am loc pt legume, dar imi e asa mila sa o scot si sa o arunc......e atat de bunaaaa :oops:
 

andrada2003

Member
Va rog, ajutati-ma si pe mine cu un sfat:
Am avut surpriza sa constat ca, in coltul cel mai vai-si-amar al gradinii, acolo unde e inca santier, a rasarit hotarat un zmeur. Nu stiu cum a reusit sa iasa, printre fier vechi, scanduri si pietre, dar creste pe zi ce trece si as vrea sa-l transplantez intr-o regiune mai "prietenoasa"
Nu stiu daca e bine sa fac treaba asta acum, avand in vedere ca inca nu a inflorit (ce sa mai vorbim de fructe). L-am degajat eu de greutatile de pe el, dar radacina e chiar la limita zidului intre mine si vecina. Cum sa fac, sa incerc sa-l scot acum sau sa-l las pana la toamna sau la primavara? In coltul respectiv inca nu vom construi nimic pana la anu', in primavara, dar mi-e foarte mila de bietul zmeur... :(
 

alfa

Active Member
andrada2003 a spus:
Va rog, ajutati-ma si pe mine cu un sfat:
Am avut surpriza sa constat ca, in coltul cel mai vai-si-amar al gradinii, acolo unde e inca santier, a rasarit hotarat un zmeur. Nu stiu cum a reusit sa iasa, printre fier vechi, scanduri si pietre, dar creste pe zi ce trece si as vrea sa-l transplantez intr-o regiune mai "prietenoasa"
Nu stiu daca e bine sa fac treaba asta acum, avand in vedere ca inca nu a inflorit (ce sa mai vorbim de fructe). L-am degajat eu de greutatile de pe el, dar radacina e chiar la limita zidului intre mine si vecina. Cum sa fac, sa incerc sa-l scot acum sau sa-l las pana la toamna sau la primavara? In coltul respectiv inca nu vom construi nimic pana la anu', in primavara, dar mi-e foarte mila de bietul zmeur... :(
La toamna, parerea mea.
 

ACHIMENES

Member
Ale mele s-au terminat inca de saptamana trecuta :cry: :cry: acu' astept murele.....am o recolta de mure salbatice, daca nu navalesc vecinii :rofl: cred ca vor fi 5 kg :? :)
 

Claudiavis

Active Member
Achimenes, cums a scoti si sa arunci plantele de zmeura? Pai daca faci un anunt pe forum, sa vezi ce repede isi gasesc noi "stapini"! Eu m-as inscrie pe lista de asteptare de pe acum :D
 

ACHIMENES

Member
Ok......... in octombrie dai un semn si voi fi bucuroasa sa o mai raresc si sa-i dau spatiului respectiv o forma ca s-a imprastiat pe unde nici nu te astepti :( :(
 

victoria

Active Member
Aleluia.In sfarsit am reusit sa plantez si eu zmeura in gradina.E cam devreme si este foarte cald,ce-i drept,dar sper sa nu o pierd caci as muri de ciuda.Daca nu rezista pana in octombrie,pot sa ma abonez si eu la tine Achimenes????
Am plantat-o azi de dimineata,pe racoare,si o s-o ud mereu,doar-doar o sa se prinda.
 

victoria

Active Member
Cum sa nu fie cand sunt atat de bune.Mai ales ca eu am un nazdravan care mananca toata ziulica fructe. :D
 

pupu

Member
cred ca se coc mai repede si fructele stau mai mult in soare daca au tutore pentru tulpina, dar atentie mare sa nu se usuce jos la baza.

eu in toamna asta am mai pus pe langa un gard alta zmeura si am de gand s-o sprijin cu sarma ca pe vie, chiar vreau s-o pun pe 2 randuri, dar e mai aproape de sursa de apa si am de gand s-o ud mai mult, vara trecuta am pierdut fructele de pe cateva tufe mari din cauza ca nu au fost udate la timp.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Tot pe sarma o am si eu,este invaziva,asa ca nu cred ca va fi cazul sa mai pui un rand.
 

pupu

Member
da, Mnina, e invaziva, dar este si foarte buna, mai am o bucatica de teren care nu a fost exploatata pana acum, era pastrata pt piscina, dar cred ca spun pas la piscina si o umplu de zmeura. imi face o deosebita placere sa ies cu fetita mea la cules si sa "mormaim" ca ursii printre tufe
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Veti innota in zmeura :rofl:
Este minunata,succes,vezi ca este un soi mai nou care produce fructe si toamna,succes.
 

pupu

Member
am o singura tufa de mur fara tepi si m-a deceptionat total, in 3 ani nu cred ca am mancat 3 mure, coapte si dulci, dar mai astept poate isi revine sau poate invat eu mai multe despre murul fara tepi.

cand eram copil mergeam cu bunica si verii mei pe dealuri la cules de mure, erau asa mari si dulci de le duc dorul si acum. acolo pe deal nu le uda/ingrijea nimeni, dar in fiecare an se umpleau rugii de mure negre si mari, poate alta clima sau alte vremuri.

zmeura care am pus-o acum este soi remontat, care face fructe de 2 ori pe an, are vrejul de culoare maro-roscat si face fructe mari si parfumate, este "pomana" de la un vecin cu care mai fac schimb de plante
 

ACHIMENES

Member
De ce nu incerci un mur salbatic, trebuie doar sa-l "tii in frau", productia e acceptabila si nu necesita o ingrijire deosebita.
Il pui sa imbrace gardul si nu-l lasi deloc sa coboare de acolo :)
 
Sus