Zmeur - Rubus idaeus

iris

Active Member
constantin.c a spus:
frumoasa plantatie ai,imi place si eu imi doresc asa ceva ,incerc ceva pe la copii. iti propun cala baza lor sa incerci o cultura de capsuni si fragi amestecati !!!! :D
Multumesc pentru sfat asa am sa fac. Am sa plantez fragute rosii daca tot am semanat si am noroc doar la cele rosii atunci o parte din ele am sa le plantez la baza zmeurei si o parte pe folie asa cum am plantat capsunii :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iris, vezi ca zmeura se inmulteste, asa ca in doi ani te trezesti cu fragutele prin zmeuris, ca asa am patit si eu! :) Plantasem un rand de capsuni cam la 60-70 cm in fata randului de zmeura si dupa doi ani zmeura a inghitit capsunii :)
 

iris

Active Member
claude a spus:
Iris, vezi ca zmeura se inmulteste, asa ca in doi ani te trezesti cu fragutele prin zmeuris, ca asa am patit si eu! :) Plantasem un rand de capsuni cam la 60-70 cm in fata randului de zmeura si dupa doi ani zmeura a inghitit capsunii :)
:eek: dar asa nu e ok. adica pacat de stolonii de capsuni si de munca depusa. Multumesc pt. atentionare eu nu stiu cum e cu zmeura stiu doar ca vreau sa am de mancat. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iris a spus:
claude a spus:
Iris, vezi ca zmeura se inmulteste, asa ca in doi ani te trezesti cu fragutele prin zmeuris, ca asa am patit si eu! :) Plantasem un rand de capsuni cam la 60-70 cm in fata randului de zmeura si dupa doi ani zmeura a inghitit capsunii :)
:eek: dar asa nu e ok. adica pacat de stolonii de capsuni si de munca depusa. Multumesc pt. atentionare eu nu stiu cum e cu zmeura stiu doar ca vreau sa am de mancat. :)
Eu am invatat pe propria piele...Zmeura are de obicei capacitate buna de drajonare, asa ca eu in 4 ani m-am trezit cu un zmeuris lat de vreun metru jumate...acuma depinde si cat vrei s-o lasi sa se intinda, dar oricum cred ca nu e convenabil sa te-apuci de sapat prin fragute ca sa starpesti zmeura :) Pentru primul an merg impreuna, dar pe urma...munca in plus ca sa le muti
 

happy

Well-Known Member
Ce fel de capsuni ai Claudia?eu am un soi care se coace devreme,cand apar pe piata eu sunt satul de capsuni :D Poza unde este? :?:
 

happy

Well-Known Member
Eu am plantat zmeura acum 5 ani langa gardulvecinului.S-a facut si el cu zmeura,mai ales ca apa de la streasina casei lui se duce direct la zmeura! :D Toata lumea este multumita! :rofl:Cele trei fire de zmeura galbena de la mymo am plantat-o la vecinul celalalt sa aiba si el! :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Da ,Mymo acum au inceput sa le creasca lastari,pacat ca la noi nu prea ploua si trebuie sa stau cu furtunul pe toate plantele si semintele puse inca de pe acum.La vara ce o sa fac? :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Ce fel de capsuni ai Claudia?eu am un soi care se coace devreme,cand apar pe piata eu sunt satul de capsuni :D Poza unde este? :?:
Daca bine-mi amintesc, se coc pe la sfarsitul lui mai, spre inceputul lui iunie...Habar n-am ce soi sunt, dar sunt parfumati si dulci, doar ca nu sunt rezistenti la transport, pulpa e f. suculenta si cedeaza rapede. Da' mie-mi plac ca sunt foarte gustosi, nu trebuie sa pun pe ei zahar, ca pe majoritatea alora cumparati din piata, ca sunt dulci de la mama lor :)
 

elmo

Member
happy a spus:
Da ,Mymo acum au inceput sa le creasca lastari,pacat ca la noi nu prea ploua si trebuie sa stau cu furtunul pe toate plantele si semintele puse inca de pe acum.La vara ce o sa fac? :cry:
Doamne, oare cum e sa nu mai ploua?. Ca eu mai am un pic si ruginesc. Eu cred ca toata ploaia vine numai la mine. Care are soare in plus, da si la mine. plss :wink:
 

happy

Well-Known Member
La toamna iti trimit stoloni(sunt din Spania)dar foarte dulci.Bonus la faptul ca esti din Ardeal :rofl: :rofl: :rofl: si nu ai fata de aratat!
 

anasstasia

Active Member
Nu stiu ce s-a intimplat cu zmeura mea, insa aproape jumatate din zmeuri s-au uscat (cam 4 din 9). O fi de vina ploaia abundenta?
Se vede clar ca le aparusera frunze noi si crescusera, insa ulterior s-au uscat. Cind am fost penultima oara toti crescusere si erau plini de frunze. Of, ce ma oftic....
Cei uscati:
http://anasstasia.sunphoto.ro/zmeura/14931837
http://anasstasia.sunphoto.ro/zmeura/14931837
Acesta este uscat in partea superioara, insa din pamint a iesit un zmeur nou:
http://anasstasia.sunphoto.ro/zmeura/14931846

Cei sanatosi:
http://anasstasia.sunphoto.ro/zmeura/14931849
http://anasstasia.sunphoto.ro/zmeura/14931825
 
iris a spus:
Oooo dar sunt frumosi. Sa te pregatesti pt. anul viitor cu un cosulet si eu abia astept sa am la anul zmeurica si mure. Am plantat si eu vreo 100 de fire :oops: stiu ca am exagerat dar vreau sa realizez un "gard" de zmeura si mure pe spalier. Deocamdata ai mei sunt doar niste bete infipte-n pamant cu exceptia primelor doua mini tufe cumparate in iarna de la Obi la ghiveci. :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/La_mosie_2010/12887653
Sper sa am anul viitor si eu cel putin o cana de zmeura ca, mai mult nu cred ca voi avea. :rofl:
Felicitari pentru gradina ta.
 

popescu gp

Well-Known Member
zmeur

Zmeurul meu galben a fructificat sa vad cum vor fi fructele;la murul meu fara spini am fructe si pe cel batran si pe cel tanar obtinut acum doi ani dintr-un lastar din cel batranDREp[t sunt inca acre dar mai astept sa se inegreasca bine-sa se coaca bine
 

anasstasia

Active Member
Am fost la tara si din pacate am constat ca zmeurii mei au murit, nici macar unul nu a supravietuit. Tare rau imi pare de ei....ma bucur insa de reusitele voastre.
 

happy

Well-Known Member
Si zmeura mea galbena de la mymo a rodit cateva fructe,la anul astept recolta bogata! :D Zmeura rosie a dat roade potrivite,in combinatie cu coacaze negre dau un gust deosebit! :D
 

alfa

Active Member
Ce fac eu cu zmeurii mei, ca au 2m :( ? Asta primavara i-am tuns pe toti la cam 80 de cm, dar au crescut ca nebunii. Fructe au fost e tijele batrane, care doar s-au ramificat, insa lasarii noi au crescuuut.

Problema e ca nu prea imi dau seama daca sa-i tai sau nu pentru ca am 2 soiuri. Unul normal si unul remontant, dar sunt plantati amestecat. Soiul remontant il mai recunosc, pentru ca lastarii lui sunt plini pe varfuri de flori si fructe verzi.

dar mai am si lastari luuuungi, fara flori (sau fara flori inca????) Cum imi dau seama din care soi sunt :gandit:
 
Sus