Zephyranthes

abbi

Member
Va multumesc! Ma bucur ca va plac. Au inflorit toti cei roz deja, in schimb cei albi ii am de ani de zile si inca n-am vazut nici o floare.Dar mai sper...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si eu aveam in ghiveci de ani de zile din cei Candida si nu au vrut sa mai infloreasca,. Am rezolvat problema plantandu-i in gradina :) Anul trecut am facut un experiment, lasand unii si in ghiveci, dar afara, la soare, iar ceilalti in pamant in gradina. Cei din gradina au inflorit, in schimb cei din ghiveci, chiar afara, nu! Toamna am zis sa vad care-i treaba in ghiveci si am gasit 1 milion de bulbisori miiiiici si o nebunie de radacini, care se infipsesera in pamantul de sub ghiveci. Deci eu zic ca solutia e plantarea in gradina. Unde de altfel au si stat si peste iarna, musuroiti in pic iar in martie au rasarit bine-mersi! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca-i tarziu, eu am plantat acum cateva zile niste bulbi ramasi prin beci si deja au inverzit. Oricum, perioada de inflorire cand sunt in gradina e cam luna august-septembrie, sau cel putin asa au inflorit la mine
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Zephi mei anul acesta nu m-au satisfacut;cei galbeni nici macar o dezvoltare mai abitir.Sa vad ce va fi la anul daca nu cu ei in gradina-indiferent roz,alb,galben.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu ii am in gradina dupa ce anul trecut intimplator am uitat unul alb acolo.Nu numai ca a rezistat dar s-a inmultit.Voi vedea pe cei roz cum se comporta anul asta.Galbenul oricum NICIODATA nu mi-a inflorit :x
 

ana popa

Member
Al meu galben face 1-2 flori pe an, semintele de anul acesta le-am semanat saptamana trecuta, acum le-am verificat si am vazut una incoltita.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am si albi si roz in acelasi ghiveci, in plin soare pe terasa, anul trecut nu am vazut nici o floare de la ei, dar anul acesta au inflorit toata vara, pe rand :D

 

miki70

Active Member
ghia_don a spus:
Anul asta n-am avut nici o floricica , nici la cei albi, nici la cei roz :( ...poate la anul...
I-ai tinut in soare mult? Eu i-am facut o jardiniera mamei in primavara si fac floare dupa floare , poate sunt prea inghesuti ai tai.
 

ghia_don

Active Member
Nu sint inghesuiti...in primavara i-am desfacut si si i-am pus mai rari...au stat si intr-un loc mai putin insorit...poate de asta...
 
Sus