Zephyranthes

akhalteke

Member
Eu ii ud normal, dar vad ca le merge f bine celor roz in jardiniera combinata, unde pamantul se usuca destul de repede. Anul trecut am pus si eu albi in pamant afara si am avut floare la ei, dar parca le place totusi pamantul mai aerisit...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Akhalteke :D.

Miki, le place apa, dar infloresc mai ales dupa o perioada de seceta urmata de apa din abundenta. Pe ai mei ii tin in repaos o perioada lunga, fara apa.
Nu sunt pretentiosi, in general infloresc in orice conditii, chiar si daca ii uzi din belsug.
 

miki70

Active Member
Caramell multumesc pt raspuns. Eu i-am tinut asta iarna in balcon fara apa deloc, in primavara i-am rarit si credeam ca o sa-mi faca flori repede dar nu a fost asa. Lasa ca nu le mai dau apa multa, ii las sa faca setea intre udari cateva zile si poate incep sa faca flori.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu tot cu pauze mari intre udari,dar anul acesta s-au incapatanat sa nu infloreasca;simt ei poate vremea(zic si eu un motiv)poate mai spre toamna, caci asa patesc si cu achi.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
de vreo doi ani am si eu niste bulbi de zephy intr-un ghiveci care nu au inflorit niciodata ,iar anul asta s-a intimplat minunea ,dar zau ca nu stiu ce am facut de a inflorit :giggle:
 
Sus