Zephyranthes

claude

Well-Known Member
Moderator
nki a spus:
eu deja le-am bagat in pivnita ,mi s-a rupt sufletul ptr ca cea alba era cu flori si inca avea si boboci ,dar noroc ca le-am bagat ,la noi deja a inghetat apa de doua nopti incoace ,probabil le pierdeam daca nu eram inspirata ... acum le tratez ca pe orice bulboase nu? apa putina .... si cam atat sau necesita tratamente speciale? nu am avut pana acum si nu stiu ,as vrea sa ma bucure de flori si anul viitor :D
Nki, ai mei sunt inca afara toti, dupa prima noapte cu -3 grade am crezut ca au inghetat frunzele, ca erau toate pleostite,dar nici vorba! Asa ca i-am lasat afara. Cei plantati in gradina inca mai au si tentative de flori! :eek:
Eu o sa-i las afara pana cand o sa le inghete frunzele si pe urma duc bulbii in pivnita, sa doarma peste iarna, ca au nevoie, si o sa-i replantez in primavara.
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

La noi este inca o temperatura buna si cei albi inca au flori in ghivece;cei roz au inceput sa se pregateasca de iernat; las fel si cei galbeni care nu au vrut sa infloreasca;spre sfarsitul lunii merg la beci toti pentru iernare,dupa ce li se usuca substratul
 

popescu gp

Well-Known Member
felicitare

Felicitari pentru grabnica inflorire a zephirantesului;cred ca-i tii in casa la caldura si lumnina si asta i-a fortat.Frumosi drept si clar
 

miki70

Active Member
Cum se pune la iernat zephirantes? Eu i-am pus in balcon la rece dar nu stiu dc ii mai ud toata iarna sau ii las asa cu pamantul uscat. Sau tb sa scot bulbii din ghiveci si sa-i depozitez ca pe gladiole? Parca i-as scoate pt ca in primavara vreau sa le schimb pamantul .
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

Daca s-au uscat si de asemenea si pamantul, la intuneric cu ele si fara sa se ude pana la primavara si sa nu inghete.Eu asa procedez
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Zephy mei nu vor nicicum sa treaca la somn! Am unii in gradina, si alte 2 ghivece, care si acelea sunt sub cerul liber si nici dupa o saptamana de temperaturi de -4, -5 grade noaptea, nu le pasa! :eek: O sa mai las afara si ghivecele, pana se face mai frig, ca vad ca-s tare incapatanati! :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Multumesc pt raspuns.
Eu am plantat direct in pamant afara intr-un an si multi au trecut iarna, dc sunt musuroiti bine cred ca trec si o iarna geroasa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bulbii mei de Zephyrantes candida lasati peste iarna in gradina s-au descurcat de minune :) Am facut peste ei un mic musuroi de mranita, iar la inceputul lunii aprilie, cand i-am descoperit, incepusera deja sa creasca bietii de ai, aveau 2-3 cm galbejiti. De-atunci au dus-o bine, s-au innaltat, deci experimentul a reusit. Nu stiu daca reusea iarna trecuta dar eu oricum pe-aceia ii las acolo, o sa tin doar cativa bulbisori in beci, peste iarna, pentru siguranta :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

Am replantat zephirantesii ,dar fiind din toate cele trei culori am cam incurcat ghivecele;pentru orientare astept inflorirea si atunci ma pronunt daca am de oferit.
 

MASCHA

Active Member
Zephirantesul dupa replantare al tineti afara sau la caldura?Eu ai tin afara de la inceputul lui aprilie de cand i-am plantat,dar vad ca anca nu rasar .
 
Sus