Yurta Brasov

kerkyra

Well-Known Member
lucia2002 a spus:
kerkyra a spus:
In Praktiker am vazut si eu multe plante de la Yurta si mi-au cam facut cu ochiul trandafirii, in special cei la cutie (8 lei). Nu erau multi, cred ca s-au cam dat, aveau Casanova, Double parfume, Dame de coeur, Comet, Swan Lake. M-ar tenta Casanova, Comet (scrie ca e portoclaiu, pe cutie e mai spalacit, cum este de fapt?)... Vad ca unii spun ca nu prea au iesit ce trebuia, ma tot invart pe langa ei de doua zile :rofl:
Comet are o culoare stacojie. Daca vrei postez o fotografie cu trandafirul meu ca sa vezi cum arata .
As vrea o poza daca se poate :D
 

dancoman

Member
uite aici poze,este un Th, trandafir rezistent(Komet),florile tin mult timp,ajunge usor la o inaltime de doi metrii,remontant...eu as lua si Double Delight(Double Parfum) in locul dumneavoastra,este un trandafir foarte premiat,si cu un parfum de vis.....In proportie de 90% Yurta au (ca si Ciumbrud)acei trandafiri care sunt ,,expusi,,la pungulite...

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.42175&tab=36
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc frumos pentru poze, as vrea un trandafir portocaliu-portocaliu (fara nicio conotatie ) :rofl: si unul mov.
Am Double Delight de la Ciumbrud de anul trecut, de asta nu ma gandesc sa iau Double Parfume, inteleg ca sunt asemanatori.
Sa vad incotro o iau azi, Praktiker (trec pe langa el cand ies de la serv) sau ma duc si pana la Dedeman :nu stiu:
 

dancoman

Member
Cautati Doris Tystermann sau Remy Martin,stiu ca sunt in oferta lor,desii anul acesta nu am vazut...iar Double Parfum nu exista ca trandafir,este schimbata denumirea lui Double Delight caci nu au licenta de vanzare(ca si la Komet)...daca gasiti Sissi(Meinzer Fastnacht) sa il achizitionati,caci merita,are o culoare deosebita si un parfum puternic de lamaie,daca vedeti Sterling eu va sfatui sa nu luati,are culoarea mai mult roz decat movuliu,parfum slab...este adevarat ca rezista floarea mai biune decat la Sissi,dar asta nu este indeajuns pentru a-l achizitiona...
 

maxie

Member
dancoman a spus:
Cautati Doris Tystermann sau Remy Martin,stiu ca sunt in oferta lor,desii anul acesta nu am vazut...iar Double Parfum nu exista ca trandafir,este schimbata denumirea lui Double Delight caci nu au licenta de vanzare(ca si la Komet)...daca gasiti Sissi(Meinzer Fastnacht) sa il achizitionati,caci merita,are o culoare deosebita si un parfum puternic de lamaie,daca vedeti Sterling eu va sfatui sa nu luati,are culoarea mai mult roz decat movuliu,parfum slab...este adevarat ca rezista floarea mai biune decat la Sissi,dar asta nu este indeajuns pentru a-l achizitiona...
E adevarata problema cu Sterling.Din 4 bucati nici unul nu a fost Sterling adevarat.Toti au iesit mai mult roz,dar e adevarat ca au un miros foarte puternic si tufele sunt sanatoase si frumos dezvoltate.Dar nu sunt ce scria pe eticheta.
 

Rose

Active Member
kerkyra a spus:
Offff.... chiar nu stiu ce sa fac. Acum eu nu sunt mare gradinareasa, gradina mea e in fata blocului, deci nu tin neaparata sa am trandafiri cu nume, si asa pot aparea tentatii.
Nicoleta, daca tin bine minte, magazinul cu trandafiri de Ciumbrud ziceai ca e in Craiovita, vizavi de Kaufland?
Cred ca voi lua totusi ceva, ca pana ajung eu in Dedeman, unde stiu ca mai aduceau de Ciumbrud...
Da, acolo e. Numai ca au din toamna trandafirii lastariti destul de bine, unii destul de ofiliti. Ziceau ca poate mai aduc. Asa ezit si eu cu Dedeman-ul pt ca e departe, desi acolo poate as gasi mai multe variante...
 

Rose

Active Member
Am mai vazut trandafiri de la firma ungureasca Hegedus sau ceva asemanatoar, despre care iar am dubii...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
As prefera Yurta in locul firmei unguresti. M-am pacalit de cateva ori cu firme unguresti, cred ca aceasta e una dintre ele.
 

dancoman

Member
maxie a spus:
dancoman a spus:
Cautati Doris Tystermann sau Remy Martin,stiu ca sunt in oferta lor,desii anul acesta nu am vazut...iar Double Parfum nu exista ca trandafir,este schimbata denumirea lui Double Delight caci nu au licenta de vanzare(ca si la Komet)...daca gasiti Sissi(Meinzer Fastnacht) sa il achizitionati,caci merita,are o culoare deosebita si un parfum puternic de lamaie,daca vedeti Sterling eu va sfatui sa nu luati,are culoarea mai mult roz decat movuliu,parfum slab...este adevarat ca rezista floarea mai biune decat la Sissi,dar asta nu este indeajuns pentru a-l achizitiona...
E adevarata problema cu Sterling.Din 4 bucati nici unul nu a fost Sterling adevarat.Toti au iesit mai mult roz,dar e adevarat ca au un miros foarte puternic si tufele sunt sanatoase si frumos dezvoltate.Dar nu sunt ce scria pe eticheta.
Sterling '95 nu are parfum puternic,are un parfum mediu(3-4 puncte din 10)...
 

nicol

Member
Azi am nimerit "in plina livada inflorita"! :eek: Unde? La Real, unde vad ca anul asta se comercializeaza intens produse Yurta. Pomii fructiferi, cu radacinile bine impachetate in pungi, erau plini de frunze si........ :eek: aveau si cateva flori!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trandafirii si coacazii( Yurta) erau si ei plini de frunzulite. Sa reduca ceva la pret, nici gand!
 

maxie

Member
dancoman a spus:
maxie a spus:
dancoman a spus:
Cautati Doris Tystermann sau Remy Martin,stiu ca sunt in oferta lor,desii anul acesta nu am vazut...iar Double Parfum nu exista ca trandafir,este schimbata denumirea lui Double Delight caci nu au licenta de vanzare(ca si la Komet)...daca gasiti Sissi(Meinzer Fastnacht) sa il achizitionati,caci merita,are o culoare deosebita si un parfum puternic de lamaie,daca vedeti Sterling eu va sfatui sa nu luati,are culoarea mai mult roz decat movuliu,parfum slab...este adevarat ca rezista floarea mai biune decat la Sissi,dar asta nu este indeajuns pentru a-l achizitiona...
E adevarata problema cu Sterling.Din 4 bucati nici unul nu a fost Sterling adevarat.Toti au iesit mai mult roz,dar e adevarat ca au un miros foarte puternic si tufele sunt sanatoase si frumos dezvoltate.Dar nu sunt ce scria pe eticheta.
Sterling '95 nu are parfum puternic,are un parfum mediu(3-4 puncte din 10)...
 

maxie

Member
Asta am spus si eu:ca din 4 pe care i-am plantat sub denumirea de Sterling nici unul nu a iesit ce trebuia,dar nu-mi pare rau. Acum am 4 tufe care miros superb si florile sunt mari ,roz puternic,cu petale ca de martipan(seamana bine cu Doamna in mov).Inflorirea a fost de lunga durata,pana in noiembrie.Cred ca erau de la firma ungureasca Segedus Faiskola.
 

Rose

Active Member
Acum cativa ani am cumparat si eu un astfel de trandafir, mov pe eticheta(lavanda, nu mai retin denumirea, dar cred ca Sterling era), de la o firma ungureasca, dar a iesit acelasi roz, puternic parfumat!
 

Rose

Active Member
Si, apropo de subiect, cum se face ca piata trandafirilor din Romania este predominata de Yurta? Si, daca nu sunt asa de seriosi in privinta soiurilor, cum se face ca usor, usor au patruns in toate magazinele de specialitate, chiar in supermarketuri?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
As prefera Yurta in locul firmei unguresti. M-am pacalit de cateva ori cu firme unguresti, cred ca aceasta e una dintre ele.
Daca ungurii sunt furnizorii de la Rona Land eu una i-am testat si sunt ok, mi-au iesit fix trandafirii pe care i-am cumparat.
@NicoletaDaniela - Yurta face volume mari si plateste taxele de listare la fel de mari pe care le cer cei din magazinele de gradinarit. Aia care se respecta si la care un trandafir costa peste 10 RON livreaza marfa de calitate, trandafiri "cu nume" care sunt exact ceea ce spun ei ca sunt. De-aia si foarte repede raman fara stoc pe soiurile foarte solicitate.
 

vist

Member
Ajutor!!!
Ce trandafiri tufa, puernic mirositori imi recomnadati???...si de la ce furnizori???
 

anasstasia

Active Member
gradinar1 a spus:
Caramell a spus:
As prefera Yurta in locul firmei unguresti. M-am pacalit de cateva ori cu firme unguresti, cred ca aceasta e una dintre ele.
Daca ungurii sunt furnizorii de la Rona Land eu una i-am testat si sunt ok, mi-au iesit fix trandafirii pe care i-am cumparat.
@NicoletaDaniela - Yurta face volume mari si plateste taxele de listare la fel de mari pe care le cer cei din magazinele de gradinarit. Aia care se respecta si la care un trandafir costa peste 10 RON livreaza marfa de calitate, trandafiri "cu nume" care sunt exact ceea ce spun ei ca sunt. De-aia si foarte repede raman fara stoc pe soiurile foarte solicitate.
Eu am avut probleme cu trandafirii cumparati de la Rona Land. Ok au fost doar cei de la Kordes. Doar ei au iesit ce trebuie. In rest, ruleta.
 
Sus