Yurta Brasov

anasstasia

Active Member
Cineva avizat in ale clematitelor mi-a spus ca niciodata sa nu folosesc la clematite turba. Mi-a spus a pun pamint de flori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari! :D Mult succes cu ea!

Si eu sper la floricele anul acesta, ale mele inca nu au inflorit. Englezoaicele au muguri florali. Ramane de vazut cat le afecteaza inflorirea faptul ca au stat iarna in gradina.
 

bradut

Well-Known Member
Plantele cumparate de la Yurta (clematite, berberis, wisteria, campsis, cornus, iasomie) le-am transplantat in ghivece un pic mai mari! fiindca le ieseau radacinile pe afara. Am completat cu pamant pentru rasaduri, care este o combinaie de turba si nisip.
 

bebe Iris

Active Member
bradut a spus:
Ma bucur sa aud ca rezista afara, bebe! Am sa incerc si eu. I-ai pus un pamant special? Ai pus-o la umbra sau merge si un pic de soare de dimineata?
Una rosie e la soare, nu a patit nimic, a crescut de 1 m dar nu a inflorit si nici nu are de gand. Cealalta alba este la umbra, e mica (30 cm) si are boboci. Pamantul nu l-am completat, e permeabil dar destul de argilos, nu este tare negru. Nu am pus ingrasaminte toamna aceasta, doar cateva crengute de brad pentru protectie iarna. Cea rosie a primit gunoi de grajd toamna acum doi ani, alaturi de celelalte plante din gradina.
 

bebe Iris

Active Member
Caramell a spus:
Tare ciudat, mai ales ca tu ai destula umbra in gradina. :?
Ale mele au rezistat vara plantate la umbra viei.
Da, sunt destul de ferite de soare...a fost seceta mare, dar oricum eu am udat gradina zilnic.
 

belisima

Well-Known Member
eu de la yurta am luat o multiblue care a iesit jakmanii :roll: dar pentru 14 -16 lei as mai lua o niobe... :oops: sa vedem daca gasesc!
aaaa,si planta a inflorit din primul an,o multime de flori ,dar cam prapadite,mai ales ca eu asteptam o floare batuta :x
 

angela draganoiu

Active Member
azi la Baumax am vazut butasi de traqndafiri cataratori de la Yurta iar pretul e foarte convenabil, 4,99 lei/butas. mai aveau si alti butasi de la acealsi producator. mergeti sa vedeti pt ca preturile sint acceptatible.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, butasi de trandafiri de la Yurta sunt si in Bricostore (cataratori, teahibrizi, floribunde). Nu m-am uitat la preturi.
 

kerkyra

Well-Known Member
In Praktiker am vazut si eu multe plante de la Yurta si mi-au cam facut cu ochiul trandafirii, in special cei la cutie (8 lei). Nu erau multi, cred ca s-au cam dat, aveau Casanova, Double parfume, Dame de coeur, Comet, Swan Lake. M-ar tenta Casanova, Comet (scrie ca e portoclaiu, pe cutie e mai spalacit, cum este de fapt?)... Vad ca unii spun ca nu prea au iesit ce trebuia, ma tot invart pe langa ei de doua zile :rofl:
 

lucia2002

Active Member
kerkyra a spus:
In Praktiker am vazut si eu multe plante de la Yurta si mi-au cam facut cu ochiul trandafirii, in special cei la cutie (8 lei). Nu erau multi, cred ca s-au cam dat, aveau Casanova, Double parfume, Dame de coeur, Comet, Swan Lake. M-ar tenta Casanova, Comet (scrie ca e portoclaiu, pe cutie e mai spalacit, cum este de fapt?)... Vad ca unii spun ca nu prea au iesit ce trebuia, ma tot invart pe langa ei de doua zile :rofl:
Comet are o culoare stacojie. Daca vrei postez o fotografie cu trandafirul meu ca sa vezi cum arata .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu te mai invarti, lasa-i in pace, eu am luat acum cativa ani Casanova de la eiu si evident nu e el :mrgreen: Sau, daca nu te deranjeaza ca va iesi altceva... :wink:
 

diana999

Active Member
si eu am vazut la Brico butasi de trandafiri de la Yurta la doar 4,99ron printre care si Casanova.
Mi-am luat si eu cativa. Sper sa iasa cum trebuie :D
 

Rose

Active Member
Am 4 magazine in cartier, dintre care 3 comercializeaza roze de la Yurta, iar celalalt are trandafiri de la o firma din Ciumbrud inca din toamna ramasi, lastariti ca lumea...ei zic ca poate mai aduc. Cei de la Yurta au o frumusete de poze, azi am vazut Kormun, Mr. Lincoln si Peace. Ca si celelalte fete, ma tot gandesc ce sa fac...Parca citisem pe forum despre Kormun ca e parfumat, acum nu stiu cei care-l laudau daca l-au luat de pe net sau tot la risc :suparat:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am cumparat trandafiri de la Yurta si au iesit ce trebuia. Poate a fost noroc, dar in general cred ca respecta soiurile. Desi la cantitati atat de mari cum vand ei, este posibil, din pacate, sa mai apara si scapari.
 

Rose

Active Member
Uraaa, in sfarsit o parere bunicica despre Yurta! Ma gandesc sa plantez Mr. Lincoln in ghiveci, in apartament...
 

kerkyra

Well-Known Member
Offff.... chiar nu stiu ce sa fac. Acum eu nu sunt mare gradinareasa, gradina mea e in fata blocului, deci nu tin neaparata sa am trandafiri cu nume, si asa pot aparea tentatii.
Nicoleta, daca tin bine minte, magazinul cu trandafiri de Ciumbrud ziceai ca e in Craiovita, vizavi de Kaufland?
Cred ca voi lua totusi ceva, ca pana ajung eu in Dedeman, unde stiu ca mai aduceau de Ciumbrud...
 
Sus