Yurta Brasov

anasstasia

Active Member
Eu am cumparat de la ei clematis asao, laura si pamela jackman. Sint foarte incintata de evolutia lor deocamdata, iar pamela este plina de bobocei. :D
 

Rose

Active Member
Comanda online sau din hipermarket? M-ar interesa si pe mine clematite, desi momentan nu stiu absolut nimic despre ele :giggle:
 

anasstasia

Active Member
Le-am cumparat din magazin. In praktiker am gasit cu 16 lei, iar in carrefour cu 14 lei. Nu vreau sa ma mai complic cu taxele postale. Asa in magazin macar mi-am ales ce am considerat eu ca este mai ok.
 

bradut

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Clematitele cumparate de la ei anul trecut in primavara au crescut mari de tot(una galbena "Bill McKenzie" parca, pana la vreo 6 m)si au inflorit foarte abundent. Pe deasupra am cumparat tot primavara trecuta, o camelie japonica alba si acum are boboci, cu toate ca e doar de vreo 30 cm si e plantata afara. Deci mici dar voinici :rofl:
Drept urmare am cumparat si in primavara asta de la ei 4 clemetite si o wisteria roz :D
Camelia cumparata de la Yurta este rezistenta la frig? Acum vreo 3 ani, am cumparat de la Metro, o camelie rosie, la cutie. S-ar putea sa fie de la Yurta, nu mai tin minte. Oare as putea s-o plantez afara?
 

bradut

Well-Known Member
bradut a spus:
bebe Iris a spus:
Clematitele cumparate de la ei anul trecut in primavara au crescut mari de tot(una galbena "Bill McKenzie" parca, pana la vreo 6 m)si au inflorit foarte abundent. Pe deasupra am cumparat tot primavara trecuta, o camelie japonica alba si acum are boboci, cu toate ca e doar de vreo 30 cm si e plantata afara. Deci mici dar voinici :rofl:
Drept urmare am cumparat si in primavara asta de la ei 4 clemetite si o wisteria roz :D
Camelia cumparata de la Yurta este rezistenta la frig? Acum vreo 3 ani, am cumparat de la Metro, o Camelie japonica rosie, la cutie. S-ar putea sa fie de la Yurta, nu mai tin minte. Oare as putea s-o plantez afara?
 

bebe Iris

Active Member
Eu pe cele Japonica le-am pus afara si traiesc, am doua. Le-am pus afara si pe cele "hardy" cumparate de la englezi, dar nu au supravietuit, inafara de una(din 4). Eu zic s-o pui afara dar prin luna mai, sa aiba vreme sa se acomodeze pana vine iarna...dar poate la mine in gradina, iarna e mai cald decat la tine in gradina, fiind in oras.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cele la cutie sunt în general pentru exterior. Şi mie mi-a daruit Bebe_Iris o astfel de camelie, a petrecut acum a 2-a iarnă in gradina.

Pe de altă parte, eu şi englezoaicele le-am plantat în gradina, şi au trecut peste iarnă fără probleme.
 

bebe Iris

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Comanda online sau din hipermarket? M-ar interesa si pe mine clematite, desi momentan nu stiu absolut nimic despre ele :giggle:
Si eu din Praktiker, cum spune si Anasstasia, vad ce cumpar :)
Am luat clematitele Asao, Jan Pawel II, Laura si Marie Boisselot (Pamela Jackman am luat anul trecut, a inflorit imediat si acum are deja mugurasi)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Îmi pare rău, Ramona de englezoaicele tale. Eşti sigură că nu au rezistat? Primăvara trecută camelia de la tine a lastarit din nou din radacina, partea aeriană inghetase din vina mea. Poate şi cameliile tale iti vor face o surpriza :D.
Se pot prinde din butasi?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Englezoaicele ai încercat cumva să le protejezi? A mea anul trecut din cauza asta a îngheţat, mai bine o lasam în pace :rofl:. Acum le-am lăsat pe toate libere.
 

bebe Iris

Active Member
Nu cred sa reziste ca le-am pierdut in vara, nu din cauza frigului...doar ziceam ca le-am pierdut afara. Unica supravietuitoare are cateva frunze innegrite de frig, spre deosebire de celelalte cumparate de la Yurta care nu au nimic si pe deasupra si infloresc(adica una infloreste, cea micuta, cea mai mare nu are de gand)
Cica se inmultesc foooooarte greu camellile.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Tare ciudat, mai ales ca tu ai destula umbra in gradina. :?
Ale mele au rezistat vara plantate la umbra viei.
 

bradut

Well-Known Member
Ma bucur sa aud ca rezista afara, bebe! Am sa incerc si eu. I-ai pus un pamant special? Ai pus-o la umbra sau merge si un pic de soare de dimineata?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
i

Aici nu stiu ce sa zic.
Eu in gradina am sol mai degraba argilos. Le-am plantat direct. In primul an am tot udat rhododendronii si camelia (sunt plantate impreuna) cu apa amestecata cu ingrasamant pt acidofile. Vara trecuta nu le-am mai pus nimic. A fost ok si asa.

Probabil ca niste turba e binevenita.
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc, Caramell! :D M-am tot codit daca s-o mut in gradina sau nu, dar acum, dupa ce am citit, am prins curaj. Acum o tin in balcon si, pentru prima data, vad ca vrea sa faca o floricica rosie. Abia astept sa se deschida.
 
Sus