Yurta Brasov

maxie

Member
Ieri la Cora Pantelimon aveau clematitele de la Yurta in cutii de carton (eu am vazut The President si Pamela J.) la 16 ron,o serie de 5 arbusti vesnic verzi(in acelasi tip de cutie tot cam 16 ron) si multi arbusti fructiferi (in cutie la 13,9 ron si la punga la 11,9 ron). Am plecat de acolo cu 3 tei de la Yurta,cam la 1,4 cm.
 

maxie

Member
Scuze, 140 cm. Clematitele aveau un firicel foarte ,foarte subtire si pareau uscate.Pentru ca nu mi-au inspirat prea multa incredere nu am cumparat niciuna.In spatele raftului mai erau cutii,dar copilul nu mai avea rabdare si am plecat.
 

anasstasia

Active Member
Si eu am foast astazi la Carefour Orhideea, la Bricostore din aceiasi zona si la Baumax. Clematis erau doar la Carfour, nu aveau pret si pareau uscate. Nu erau de la Yurta. Am inteles ca ar fi fost undeva pe la 24 lei. Nu am cumparat desi am ezitat muuuult.
 

MASCHA

Active Member
M-am uitat pe pagina lui Yurta si au doua din clematitele pe care le-am comandat la poloneza si mai sunt si la jumatate pret !dar ca aspect nu m-au incantat ....mici,firave....sper ca cele de la poloneza sa fie bine dezvoltate, asa cum aratau in oferta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu aveam o parere buna despre ei. Imi parea singura firma serioasa de la noi.
Ce ai patit cu trandafirii?
 

anasstasia

Active Member
Ori nu au supravietuit (desi au fost musuroiti), ori daca da, au iesit cu totul altceva decit ce era pe eticheta. Iar asta am mai auzit-o si de la alte persoane, nu sint unica patita.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Trandafiri nu prea am luat de la ei. Doar 2, care au fost ce trebuia. De asemena si bulbi sau alte plante au corespuns. Probabil ca am avut noroc, nefiind o cantitate mare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce am aflat despre clematitele de la aceasta firma,clematite cumparate acum vreo doi ani :sunt mici si sanatoase,cu radacini bune dar fiind asa mici este posibil sa nu infloreasca din primul an iar dezvoltarea din anul 1 sa nu fie ca la altele cumparate de dimensiuni mai mari.Cine a mai luat de la ei a fost multumit .
Drept pentru care mi-am luat si eu :oops:
 

bradut

Well-Known Member
Zilele trecute am cumparat de la ei (pe langa o clematita despre care am vorbit mai sus) Campsis radicans Ursynow, Wisteria floribunda Honbeni si Buxus Aurea, 14 lei fiecare. Le-am transplantat in ghivece mai mari si am constatat ca au niste radacini foarte bine dezvoltate.
 

happy

Well-Known Member
Eu am luat din Selgros duminca trecuta o wisteria floribunda 'Honbeni',denumirea este exact ceea ce caut eu ,peste 8-9 ani o sa vad daca sunt seriosi sau nu cei de la Yurta!Ei pot pune sinensis si sa scrie floribunda care suna ..foarte multe flori sa atraga lumea nu ca este japoneza si cealalta chinezeasca :wink: :?
 

bradut

Well-Known Member
M-am uitat atent la Wisteria cumparat de la ei si s-ar putea sa fie altoita (nu-mi dau seama prea bine). Daca este asa, inseamna ca nu trebuie sa astepti 9 ani ca sa infloreasca.
 

bradut

Well-Known Member
Si, daca retin bine ceea ce am citit, numai Wisteria prinsa din seminte are nevoie de o durata mare timp pentru a inflori. Cea altoita sau din butasi ar trebuie sa infloreasca din al 3-lea an.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
happy a spus:
Eu am luat din Selgros duminca trecuta o wisteria floribunda 'Honbeni',denumirea este exact ceea ce caut eu ,peste 8-9 ani o sa vad daca sunt seriosi sau nu cei de la Yurta!Ei pot pune sinensis si sa scrie floribunda care suna ..foarte multe flori sa atraga lumea nu ca este japoneza si cealalta chinezeasca :wink: :?
Nu trebuie sa astepti atat. Urmareste directia in care se rasucesc tulpinile: wisteriile japoneze (floribunda) se rasucesc in sensul acelor de ceasoric in timp ce wisteriile chinezesti se rasucesc in sens contrar acelor de ceasornic.
 

dali_lucas

Member
Ieri am cedat si eu ajungand la Bricostore sa iau pamant, si m-am intors si cu 3 Clematis ( The President, Asao, Jan Pawel ). Are ceva daca le tin in balcon deschis, pana ajung la tara sa le plantez? Si credeti ca vor inflori anul acesta, ca am observat ca au niste mugurasi destul de mici :? ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti sa le tii linistit in balcon, ai doar grija sa nu balteasca de apa, mai ales daca e frig tare noaptea. Daca e frig eventual infasoara in ceva ghiveciul, cat sa nu inghete pamantul
 

Rose

Active Member
Am luat si eu vita de vie Afuz Ali de la ei. Oare iese ce trebuie? Voi ati luat de la ei?
 

bebe Iris

Active Member
Clematitele cumparate de la ei anul trecut in primavara au crescut mari de tot(una galbena "Bill McKenzie" parca, pana la vreo 6 m)si au inflorit foarte abundent. Pe deasupra am cumparat tot primavara trecuta, o camelie japonica alba si acum are boboci, cu toate ca e doar de vreo 30 cm si e plantata afara. Deci mici dar voinici :rofl:
Drept urmare am cumparat si in primavara asta de la ei 4 clemetite si o wisteria roz :D
 
Sus