Yamadori - copaci din natura...

vali

Active Member
Moderator
Daca, asa cum spui, tii mult la aceasta silueta, dezvolta-i o coroana credibila, cu ramificatii fine care sa convinga ochiul si vei avea un copacel splendid pentru expunerile de iarna.
Iar vara nu te uita la el, ca sa nu te sperii de ce frunze are! :rofl:
 

Mar1vs

Member
vali a spus:
Iar vara nu te uita la el, ca sa nu te sperii de ce frunze are! :rofl:
Eventual doar dupa defoliere... :)

Ma bucur sa "aud" de la dv. aceste vorbe, pentru ca exact asta aveam si eu in cap: coroana cu ramificatii fine, cam ca la ulmi, grupata in mai multe "coronite" sau "sub-coroane" :D .
:mrgreen: Daca am avut aceeasi parere inseamna ca incepe sa mi se formeze ochiul. :mrgreen:
 

vali

Active Member
Moderator
Indiferent de forma pe care o va avea, trebuie sa prinda vlaga. Trunchiul sa devina "trunchi" :) , iar ramurile primare sa poata, macar aparent, sa sustina ramificatiile si frunzisul.

Probabil ca ti-ai format o imagine asemanatoare cu cel de-aici http://www.yamadori-bonsai.de/c/06/00/02/04/09.htm cu amendamentul ca va exista si un trunchi secundar.
Insa ia in calcul si faptul ca ala are 30 de ani (si e inalt de-un metru :rofl:.

Incearca sa incepi cu pasi mici. Iar cand simti nevoia sa grabesti pasul, concentreaza-te asupra altui exemplar si gandeste-te ca si in cazul lui tre' sa mergi tot cu pasi mici :rofl:

Spor!
 

Mar1vs

Member
Da, in linii mari aveam in cap ceva de genul...
Oricum, am mentionat pe blog ca voi folosi ramurile de la baza ca "ramuri de sacrificiu", dar pana la urma cred ca voi lasa mai multe sa creasca liber vreo doi ani ca apoi sa le readuc la dimensiunea initiala. Sa se ingroase nitel.

Multumesc pentru sfaturi!
 

vali

Active Member
Moderator
Face parte din procesul de invatare, Marius...
Prin intamplari de genul asta, trec toti. Si constituie, probabil, primul prag de trecut si care va face diferenta intre cei ce "nu se pot abtine" sa faca bonsai si cei care doar "se izmenesc" :), cum ar fi spus bunicu-meu, D-zeu sa-l odihneasca.
Conteaza ce inveti. E posibil ca abia peste cativa ani, dupa ce vei mai fi pierdut o alta suma de copacei, sa afli cu adevarat care a fost cauza pierderii de acum.
In alta ordine de idei, conteaza CUM percepi pierderea: te doare pentru munca sau timpul pierdut, ori te doare ca atunci cand pierzi un prieten.
Importante sunt senzatiile traite impreuna cu copaceii tai, atata timp cat i-ai avut in grija, iar astea nu-ti pot fi luate. E nesemnificativ faptul ca ai, sau nu, ce arata altora.

Sunt convins ca vei merge inainte. :D
 

Mar1vs

Member
Pai normal ca voi merge inainte, ghivecele au fost reumplute in majoritate, si cu material mult mai bun. Numai ca n-am avut timp sa postez si despre asta... o sa urmeze azi-maine un post... D'aia am mentionat pasarea Phoenix . :)

Am realizat ca face parte din procesul de invatare, am realizat chiar si ce am invatat... Un sut in... posterior = un pas inainte, nu? :D
Poate am lasat impresia, in ce-am scris, ca m-a descurajat pierderea copaceilor... Ba din contra!

Oricum, multumesc mult pentru vorbele bune, consolatoare, sfaturi si incurajari. O sa postez cat de repede pot si "deznodamantul" povestii.
 

vali

Active Member
Moderator
Desi la mine nu s-a confirmat inca, intr-adevar, "fumatul poate sa ucida" :).
Sincer, ma asteptam sa vad trunchiuri mai groase (judecand dupa ce vad in spatele tau, in imaginea "cu mistretzul la picioare"). Adica, banuiesc ca era de unde...

Sa-ti traiasca!
Si sa inveti pe ei! :D
 

Mar1vs

Member
Sper sa nu se confirme nici la mine... :giggle:

Erau si trunchiuri putintel mai groase, dar ori erau lastari dintr-un copac mai mare, ori aveau primele ramuri la peste 1m de la sol - sau chiar ambele. Unde mai punem si radacina centrala pivotanta a carpenilor... :) Restul speciilor au fost colectate de prin alte locuri, intrucat padurea era exclusiv de carpen si altceva cu greu gaseai...

Plus ca mi-ati observat, cred, afinitatea pentru siluete mai subtiri... Si nu numai pentru copacei. :mrgreen:

Dac-o sa se prinda, si-o sa mai si traiasca ceva ani, 4-5 exemplare le vad intr-o forma viitoare frumusica. Cu restul vi face ce-oi putea... Daca nu, cum ati spus si dv., macar o sa invat pe ei. :D
Multam' pentru raspuns.
 

Mar1vs

Member
Da' ce tot va luati de pachetele de tigari?? :pauza: :p
Eu pun poze cu copaceii, iar dansii tot comenteaza asupra tutunului! Poftim cultura! :p
 
Sus