Westerland

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Rose a spus:
Si care ar fi cel mai cel aramiu, gradinar?
Summer Song, cu siguranta :D , are cea mai frumoasa floare. dar o vezi cam rar, din pacate.
Cel mai infloritor aramiu - Pat Austin. Nici Caramella de la Kordes nu e rau, doar ca bate mai spre crem.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Ce ma enervezi, nu puteai tu sa ma lasi cu ale mele? :suparat: :mrgreen:
No da de ce sa dormi tu linistita ca nu-l vrei? Lasa ca mi-ati facut-o cu The Fairy, sa vezi ce bine e sa nu vrei...da' poate totusi :rofl:
 

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
Sa stii ca mai exista pe lume si alte multe si nenumarate plante frumoase,spectaculoase care iti incinta privirea si te fac sa te simti bine cind iesi in curte nu numai rozele.
O gradina numai de trandafiri este pur si simplu un...cimp cu roze :mrgreen:
Mi-am luat scut anti/injuraturi ,dati-i drumul .... :) dar stiu ca am dreptate :incapatanat:
..habar n'aveam ca mai exista si alte flori decat rozele!!!?chiar mai exista???neeeh,nu pot crede,restul sunt doar verzituri de le ma'nca capra!!! :rofl:
 

IULIA

Active Member
al meu s-a latit si inaltat foarte mult anul asta, cu multe tije lungi si bineinteles goale de flori.
astuia ce ii facem in toamna sau in primavara?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cat de lungi? Ca daca au spre 2 m, era cazul sa il conduci ca urcator, sa ii apleci tijele inspre orizontala, la minim 45 grade, pentru a stimula formarea lastarilor floriferi, ca la orice urcator, de altfel.
Depinde cum se comporta in clima ta, in unele zone creste mare, ca un urcator, in alte zone creste pana in 2m, ca arbust
 

IULIA

Active Member
are cam 8-10 ramuri lungi spre 2 metri, dar care au multe cresteri laterale, ca un arbust. are frunze toate culorile, nici nu zici ca e ...trandafir...uneori. crengile noi au o grosime cam de 1 cm diametru. stau aplecate singure, cam la 90 de grade, sint si f grele, pline de frunze.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm, atunci acele cresteri laterale ar fi trebuit sa fie purtatoare de flori... :?
 

IULIA

Active Member
pai cam asta asteptam si eu. dar el, nu. a dat flori doar in virful tijelor mari, in rest nimik. pare salbatic pe de-a drptul. a avut 2 infloriri anul asta , dar la cantitatea de flori...as zice ca nu a vut decit jumatate dintr-o inflorire. este in al 2- lea an de ...evolutie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Eu am un amendament la acest superbisim trandafir care fura privirea cind e plin de flori.Din pacate florile dureaza extrem de putin incit aproape ca nici nu te poti bucura de frumusetea lor o zi intreaga.
La cel catarator nu se pune problema trecerii rapide a florilor dar la cel "arbust".....hm...da.
In luna iulie faceam aceste afirmatii.Fiindca a venit iarna iar eu am urmarit evolutia acestui trandafir de atunci si pina acum facind comparatie intre cel urcator si cel tip arbust referitor la durata de viata a florii .
DA....imi mentin afirmatia.Daca la cel catarator florile au tinut destul de mult(trei-patru zile) la cel piticot florile treceau dupa o zi.
Urmariti si voi si vedeti daca se intimpla la fel la ai vostri .
Inflorirea la arbust este abundenta .Pacat insa de durata florilor.
E posibil......ma gindesc daca e asa sau nu ...ca in primul an de la mutare sa se comporte asa.
La vara voi vedea exact dar din cite imi amintesc si inainte cam tot asa se comporta.
 

bebe Iris

Active Member
Apoi al meu face flori, multe....prima inflorire superba...apoi ca si la ceilalti, cresteri noi cu florile in varful tijelor.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Westerlandul meu e o mica bestie. Primul val fabulos (atunci e unul din vedetele gradinii) dupa care flori mai mici cu mai putine petale in varfuri lungi de ramuri. Taica-meu care nu prea le are cu rozele zice ca e rasura.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmmm, ce obiceiuri proaste are, si eu care am plans dupa el 2 ani :rofl: Ma intreb daca nu ar rezolva problema valului 2 de flori o taiere isteata :gandit: Doar ca nu-mi dau seama cum ar trebui sa fie acea taiere. O sa vad ce vor face puisorii mei, o sa experimentez pe ei, unul il las in voia lui iar unul o sa-l iau la foarfeca ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu despre care din cele doua feluri de roze vorbiti voi (urcator sau arbust ) dar si la a doua si la urmatoarele florile sunt mari si frumoase.La mine.Poate si fiindca au primit granule in primavara??? :?
Oricum Claudia daca tot iubesti rozele si iti plac chiar si cei cu o singura inflorire cum sa nu iti placa acest trandafir ?
 

gabrielais

Active Member
Gabiuta, scumpa...la mine desi e un pui in anul unu si care pe deasupra a fost si mutat prin luna iunie cu flori pe el..a facut floricele pana acum de-a dat zapada...inca nu ma pot pronunta referitor la alte aspecte ca e mic dar de valuri de inflorire deocamdata nu ma pot plange :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , dar e vorba de aceeasi trandafir ,doar ca in zonele mai calde se poate creste si ca urcator ....eu asa stiu :?
eu pe al meu il cresc tufa ,spre sfrsitul veri a facut ceva lastari de 2 metri dar l-am taiat ,ca nu-l vreau urcator
 

geodezia

Well-Known Member
asa citisem si eu da nu mai stiu unde ca poti sa faci urcator din ei mai ales daca au stramosi ceva la origine care este si urcator chiar daca e dat ca tufa.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Am vazut din intamplare pe un site (nu-l mai stiu) englezesc cred o clasificare a trandafirilor dupa habitus (tufa, arbust, acoperitor de sol ...) si intr-un final asa ca o categorie distincta era scris : Westerland. Cred ca stiau ei ceva sau mai sigur nici ei nu au stiut unde sa-l bage. :rofl:
 
Sus