Westerland

Dea

Active Member
si al meu si-a deschis prima floare pentru acest an. Se dezvoltase rapid si frumos anul trecut, insa iarna la afectat destul de mult, a trebuit sa-l tai la jumatate.
 

MASCHA

Active Member
Bebe cu toate avertizarile tale ca nu este pentru gradini mici ,nu ma pot abtine sa nu te rog sa ma treci si pe mine pe lista sa-mi iei si mie unu de unde i-ai cumparat tu,prea este frumos ce ne arati tu ca sa mai pot gandii la urmari.... :oops:
 

anasstasia

Active Member
Mie mi-ai luat Westerland anul trecut? Cel pe care l-am gasit eu in magazine nu cred ca s-a prins, asa ca sa nu ma uiti nici pe mine :mrgreen:
 

ionascus

Active Member
Iata-l si pe Westeland-ul nostru cumparat drept un catarator No name,de la o societate de la Hemeiusi..care de altfel are trandafiri si clemantite superbe...
..
.
 

adrianam

Well-Known Member
A inflorit si la mine, am fost foarte incantata, desi inca este mic. Are florile foarte mari, ca niste fluturi uriasi iar culoarea vireaza spre galben deschis! Prima inflorire a durat cam doua saptamani- de la deschiderea primilor boboci pana la ultimele flori. Cam scurta perioada dar a fost splendid, atragea toate privirile.

, , , ,
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am un amendament la acest superbisim trandafir care fura privirea cind e plin de flori.Din pacate florile dureaza extrem de putin incit aproape ca nici nu te poti bucura de frumusetea lor o zi intreaga.
La cel catarator nu se pune problema trecerii rapide a florilor dar la cel "arbust".....hm...da.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deci Westerland e trandafirul pe care l-am vazut la tine si nu-ti aminteai cum il cheama, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Eu am un amendament la acest superbisim trandafir care fura privirea cind e plin de flori.Din pacate florile dureaza extrem de putin incit aproape ca nici nu te poti bucura de frumusetea lor o zi intreaga.
La cel catarator nu se pune problema trecerii rapide a florilor dar la cel "arbust".....hm...da.

asta zau ca n-am inteles-o :? Cum adica la catarator tin florile si la arbust nu, din moment ce e acelasi trandafir? :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai da...exact cum iti spun.Nu ma intreba de ce dar asa este.La arbust se deschid florile dimineata si pina a doua zi petalele cad.Nu este soiul de trandafir ale carui petale se ofilesc si ramin pe virful ramurii .Pur si simplu petalele cad in ploaie. La catarator tin trei-patru zile.Se ofilesc ,nu cad repede si nici nu sunt niste flori ofilite urite.Ii urmaresc de anul trecut sa le vad comportamentul. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Zau ca mi se pare de domeniul absurdului Gabi :? Adica tu ai unul pe care il tai ca sa-l mentii in forma de arbust si unul pe care l-ai condus ca urcator, da?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa iti spun ce cred eu de fapt...
Denumirile multor trandafiri nu m-au prea preocupat din varii considerente (stiu ca nu sunt multi de acord dar asta este,asa sunt eu si gata :p ) insa ii am in gradina fiindca mi-au placut cum arata.

Acest "shrub" l-am pus spre identificare anul acesta si mi s-a comunicat ca e W.Deci il iau ca atare.
E posibil in urma celor ce ti-am spus sa nu fie dinsul.Sa fie altceva.Comportamentul este asa cum iti spun.
Nu il tai ca sa il mentin tufa ci el este tufa.NU se comporta ca un urcator.Il am de ani de zile.Deci stiu exact cum arata la sfirsitul verii.
Ar trebui sa ii fac poze in diverse etape ale zile ca sa vezi schimbarile de culori ale florii.De la portocaliul inchis ca aici
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.6065
pina la galben pal cu margini rosietice.
Urcatorul e....urcator :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si l-ai studiat pana in cele mai mici detalii, sunt identici? Ca in mod normal Westerlandul are diferente de crestere, ca arbust sau urcator de obicei in functie de clima, daca e unul si acelasi ar fi trebuit sa creasca la fel :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai vazut vreodata sagetator aprofundind subiecte??? :twisted:
Bref...nu studiat ci observat .
Tufa o am am de vreo 5 ani deci clar stiu cum se comporta.E posibil sa nu fie W?
Urcatorul ....la naiba.O sa il studiez mai indeaproape.
Deci am dubii la denumirea shrubului.
 

IULIA

Active Member
in al 2 lea, trandafirul meu se pere ca isi doreste sa urce. am 4 tije la 1,6 metri, pe care le-am tot indoit, rasucit...si nimik, nu dau laterale de inflorire. infloresc doar in virf, buchete, cam 5-8 flori intr-un loc...le ti florile dupa ofilire.....dar in rest nimik. ma tot gindesc ce sa ii fac sa nu fie niste tije chele si flori in virf.
al meu are soare de dupa-amiza.
 
Sus