Vinetele -Solanum Melongena

Elektra

Member
Floria, au inceput sa rasara vinetele de la tine, cele albe :dans: Poti sa-mi spui te rog cam la ce inaltime ajung, sa stiu cam pe unde sa le plantez. Mersi!
 

Floria

Active Member
Elektra a spus:
Floria, au inceput sa rasara vinetele de la tine, cele albe :dans: Poti sa-mi spui te rog cam la ce inaltime ajung, sa stiu cam pe unde sa le plantez. Mersi!
Ajung la 70 cm inaltime si stofoase cam de 60 cm, sa le pui la soare ca sunt foarte productive. Fac fructe pana cade bruma.
 

Elektra

Member
Floria a spus:
Elektra a spus:
Floria, au inceput sa rasara vinetele de la tine, cele albe :dans: Poti sa-mi spui te rog cam la ce inaltime ajung, sa stiu cam pe unde sa le plantez. Mersi!
Ajung la 70 cm inaltime si stofoase cam de 60 cm, sa le pui la soare ca sunt foarte productive. Fac fructe pana cade bruma.
Mersi Floria, deci acum am vazut ce minunatii de seminte ai de vanzare, imediat fac o comanda, unde le pun ma gandesc mai incolo :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu tocmai am auzit de la cineva ca vinetele albe sunt de fapt niste hibrizi fooooarte instabili si ca generatia urmatoare iese violeta, culoarea normala. Voi ce stiti?
 

Floria

Active Member
Exista Vinete Albe si hibrizi dar si organice. Eu plantez de 3 ani vinete albe si in fiecare an ies la fel.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha...multumesc, Oare ale Mirelei de care sunt, ca eu de la ea am :?

Daca ies mov, imi retii tu la toamna niste seminte de albe stabile? :oops:
 

anknic

Active Member
ce stiti despre vinete, se corcesc? daca am 2-3 soiuri in acelasi loc exista sanse sa se corceasca sau isi pastreaza soiul?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Uau, ce avansata esti! Eu abia am plantat rasadurile de-o saptamana in gradina

Ce soi de vinete e asta?
 

Floria

Active Member
Vai ce frumoasa este, Anknic !!! tare ma bucur ca fructifica. Ale mele sunt foarte micute ca rasad, nu stiu ce le-am facut de nu cresc deloc, macar tu sa reusesti sa iei seminte de la ele anul acesta.
 

anknic

Active Member
sunt puse la 1 feb in casa,repicate o data si puse in gradina pe la sfarsit de aprilie, f.adanc. de aia au flori deja...ca sotul zicea ca el stie ca vinetele fac flori cand sunt de 1 m :)

am 4 fire de fengyuan, 2 au deja flori.

alea din rasadnita au 10 cm saracele...

@claude, sunt niste vinete care fac vinete ( :) ) lungi, mov si cu coaja f.subtire.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Bine maio glumeato, mai ca ma gandeam ca nu fac vinete ci patlagele....voiam sa stiu daca-s mai cu mot decat alea ce le cumpar toamna de la piata, cu mai putini samburi, mai...mai...mai... :rofl:
 

Floria

Active Member
anknic a spus:
sunt niste vinete care fac vinete ( :) ) lungi, mov si cu coaja f.subtire.
Le fac atat de lungi incat trebuie sa pui sub ele un celofan sau paie sa nu le putrezeasca varful la contactul cu pamantul, vor avea 30 cm lungime. Eu le voi planta pe un musuroi.
 

anknic

Active Member
acuma imi pare rau ca nu le-am pus in vita sa le leg de sarme...da' vedem noi :)
(parca ma vad ca le pun ciorapi atarnati ca sa nu se "contacteze" cu pamantul)

@claude, nu stiu cum sunt la gust, e primul an cand le am si tot ma bucur ca au flori acum ca-s amestecate cu alea albe...si in astea vreau sa pastrez mortis seminte si mi-e tare frica sa nu se corceasca (desi cica e mic procentul)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lasa ca am eu albe separat, sper sa nu vand cioara de pe gard, dar daca se fac iti dau eu seminte de albe
 
Sus