Vinetele -Solanum Melongena

anknic

Active Member
le-am pus fundita la florile astea :) sa stiu ca-s de seminte. sa dea Domnul sa se faca...ca ne descurcam noi de seminte!

per total si ardeii iuti semanati in casa la 1 feb au flori, chiar si fructe...jalapeno sunt cei mai avansati!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce mica e! Si e aproape matura, nu, de-aia e mov? Una de-aia nu-ti ajunge nici pe-o masea :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa si la mine, sunt cam cum le-am pus in gradina acum o luna, ca a dat frigul din mai peste el si au intepenit :mrgreen:
 

anknic

Active Member
vinetele astea sunt puse in casa pe 1 feb, repicate nu mai stiu cand, plimbate casa-balcon de mi se acrise...mutate in gradina la inceput de apr (cred...mereu am zis ca notez experimentele,da' mai scriu pe aci si mai caut cand imi trebe)

au fost mutate cu tot cu pamantul din pahar si ingropate adanc (cat s-a putut de adanc,...ca trebuia sa mai ramana ceva si afara)...de aia e si vanata aia asa aproape de sol.

eu am noroc: grindina nu prea bate la mine (ca suntem sub rachete anti-grindina...exista niste vite nobile in zona facute cu investitii f mari) si ca la mine nu prea apare bruma din aia tarzie.
 

victoria

Active Member
Nu ma bucur ca si la voi e ca la mine,dar parca imi mai vine inima la loc cand vad ca nu sunt singura cu vinete de 15 cm :oops: Poate pana la prima bruma mancam si noi macar cate o vanata din recolta proprie :wink:
 

ionascus

Active Member
Este ultimul an cand incercam vinete...se dezvolta foarte greu...in octombrie...cand chip doamne s-au dezvoltat vine inghetul...si noi le udam in fiecare seara.....
 

anknic

Active Member
vinetele fengy sunt puse in casa la 1 feb, cele albe pe 15 feb. le-am repicat o data in pahare inalte si cand le-am pus in gradina le-am pus cu sfredelul, la cel putin 15 cm adancime ca sa aiba acces la umiditate. la mine pamantul e f .uscat la suprafata dar deja la 10 cm adancime mai are ceva urme de apa. le-am lasat si buruienile cat nu era f inalte ca sa le mai tina pamantul acoperit, acum am sapat (mai mult razuit buruienile, caam zis sa aerisesc un pic pamantul, dar nu prea mult sa nu isipiarda umiditatea)
 

maresmarian

Member
anknic a spus:
vinetele fengy sunt puse in casa la 1 feb, cele albe pe 15 feb. le-am repicat o data in pahare inalte si cand le-am pus in gradina le-am pus cu sfredelul, la cel putin 15 cm adancime ca sa aiba acces la umiditate. la mine pamantul e f .uscat la suprafata dar deja la 10 cm adancime mai are ceva urme de apa. le-am lasat si buruienile cat nu era f inalte ca sa le mai tina pamantul acoperit, acum am sapat (mai mult razuit buruienile, caam zis sa aerisesc un pic pamantul, dar nu prea mult sa nu isipiarda umiditatea)

un nume pentru cele albe ?
thanks.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
vezi ca primele s-ar putea sa fie de-alea micute, cat oul de bibilica, mie de-alea mi se par ;-) :rofl:

Am si eu primele 2 vinete albe, cat oul de...porumbel :rofl: Le pozez azi :mrgreen:
 

veretregn

Active Member
Anul t6recut am spus că eu nu mai pun vinete. Anul ăsta am comis-o din nou. Au suferit de frig și-au revenit. Au crescut frumos. Anul trecut am încercat și am avut atac cu purici verzi.Au început să facă flori însă nu leagă niciuna. Iar acum un atac de acarieni. Se multiplică ca nebunii. De la o săptămâna la alta. Mi-a infestat și pepino și văd că se mută și la ardei. Nu găsesc niciunde buburuze... să le arunc în solar... Nici nu știu ce să fac să le scot?
 

ionascus

Active Member
Horea...ar merge leacul asta natural,postat de Dan la "Pomi citrici?"....
Si pe noi ne-au umplut paianjenii rosii.....peste tot...lamai,brugmansii,plumerii..jale.....
 
Sus