Varietati de Crizanteme

elipopa

Active Member
a incercat cineva sa inmulteasca crizantemele prin butasi pusi la inradacinat? am auzit ca se poate!! as incerca si eu , dar nu stiu cum sa procedez!!!
 

elipopa

Active Member
presco a spus:
Am incercat eu dar mi-a iesit pasenta doar la cele puse la ghiveci! Argintia ta e super!
am gasit intre timp topicul, argintia mea are deja la baza lastari noi, la primavara, daca vrei o sa-ti dau! si incerc sa pun si in ghiveci la inradacinat un lastar!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vad ca s-au amestecat crizantemele cu tufanicile... :)

Noi avem cateva varietati de crizanteme si o multime de varietati de tufanici. Aici o sa postez numai crizantemele:

 

happy

Well-Known Member
Deosebita crizantema cu margini argintii si ..melifera bag seama :wink:
Eu continui cu alte crizanteme
 

presco

Active Member
elipopa a spus:
am gasit intre timp topicul, argintia mea are deja la baza lastari noi, la primavara, daca vrei o sa-ti dau! si incerc sa pun si in ghiveci la inradacinat un lastar!
Multumesc! :hug: Atunci facem un schimb la primavara!
 

presco

Active Member
Cornelia si Happy sunt foarte frumoase crizantemele. Cel mai tare imi place asta ca e mai ciufulita:
 

elipopa

Active Member
facem schim la primavara!
la primvara o sa incep si eu sa-mi strang crizanteme, nu prea am si acum e gradina cam stearsa, am o noua prietena cu o gradina minunata, o sa-mi dea din crizantemele ei la primavara, sunt deosebite, la sfarsit de saptamana voi face poze si o sa vi le arat!! sunt superbe toate!!!
 

presco

Active Member
bebe Iris a spus:
Daaaa :visator: minunat!!! Crizantema alba o ai demult? Cum ai reusit s-o treci peste iarna?
Crizantema alba e cumparata la ghiveci am plantat-o anul trecut in toamna, atunci i-am rupt toate florile fara mila. Nu am protejat-o cu nimic caci am uitat si toata iarna m-am gandit la ea mai ales ca a fost asa de frig. Cred ca plantele au fost protejate si de zapada. Pe celelalte de la ghiveci le-am protejat sub pet, am mai scris asta pe undeva.
 

Ninutza

Member
anknic a spus:
a ciupit cineva crizantemele ca sa faca o singura floare mare pe tija?
Eu totdeauna copilesc florile, sa aibe o singura floare mare. La soiurile cu floare mare e pacat sa nu fie copilite, altfel cresc in buchet si seamana cu cele obisnuite.
 

presco

Active Member
Oau, m-am imbolnavit! Cea caramazie e bestiala! :clap: Si eu copilesc florile dar ajung mai rar la gradina si nu am apucat sa le ciupesc pe toate!
 
Sus