Varietati de Crizanteme

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce varietati de Crizanteme aveti in gradina? Ati observat daca exista soiuri mai rezistente la boli si care sunt acestea? Ce anume va place mai mult la ele? Unde le-ati plantati? In ce companie (ce altceva ati plantat in preajma lor)?
 

calin123

Member
sunt atitea varietati pe piata incit nu cred sa gasesti multi care sa stie exact ce varietate au , si eu am in gradina vreo 5-6 varietati dar nu stiu ce soi sunt .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Stiu ca-s multe, dar ma gandeam ca macar unii au reusit sa identifice ce au in gradina.
 
A

Anonymous

Guest
Cornelia draga,eu am multe soiuri de crisanteme,dar cu jena spun ca nu stiu soiul,pot doar sa le descriu
 

elipopa

Active Member
si mie imi plac foarte mult crizantemele si de aceea am achizitionat si eu cateva exemplare!
http://elipopa.sunphoto.ro/CRIZANTEMA
din pacate florile s-au uscat si frunzele au inceput sa le manance melcii, caci le-am pus direct in gradina!
acum le-am mutat in jardiniere si sper sa reusesc sa le salvez!
in primavara mi-au devorat melcii toate tufele de tufanici!
ce a mai ramas le-am dus la tara ca acolo nu am melci!
vreau sa fac ceva sa scap de invadatori!
in gradina de la bloc nu mai pun multe soiuri , pentru ca mi le mananca uraciosii astia!
daca stiti ceva metode de eliminare, va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa fac !!!!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi-ar placea sa dezvoltam acest topic,mai ales ca vine vremea lor!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Din vre-o 5 tufe mari plantate anul trecut in gradina una singura a rezistat. Mie mi-a zis un nene gradinar de meserie ca toamna tarziu, dupa ce se trec florile, tufele trebuie taiate aproape de sol si primavara incep iarasi sa le dea frunze.
Dupa cum va spuneam, una singura a binevoit sa faca asta in toamna asta - o astept sa faca si bobocei
Oricum, ma duc sa mai achizitionez ca-mi plac la nebunie - eu le cumpar in functie de forma si culoarea florii si nu dupa varietate.
 

mymo

Active Member
Eu pana acum,am avut doar tufanele,anul asta am cumparat 3 crizanteme mari si grase.....o frumusete,o sa le fac poze.
Tufanelele le tund si eu la rasul solului.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana, dar inca nu s-au inventat flori... urate. Asa ca toata lumea care are flori, le are frumoase.

Iar in privinta crizantemelor... am fost uimita sa vad anul trecut ca si cele de la serviciu incep sa miste din iunie. E drept ca sunt din cele cu flori mici, dar ce mai conteaza. In toamna o sa fie o nebunie, tinand cont ca gradina din fata blocului e PLINA.
 

victoria222

Active Member
Vreau si eu sa stiu, Crizantemele astea de care s-au umplut hypermarketurile acum, sunt rezistente la ger? Le-a trecut cineva din voi prin vre-o iarna, sau mai multe ?
 

gabiee

Active Member
din 4 , una singura mi-a rezistat peste iarna .....
dupa ce au trecut florile le-am plantat in gradina , cea care a rezistat a fost intr-un loc mai ferit ....
 

Aura

Member
Victoria, am primit si eu crizanteme din acelea cumparate din magazine, pline de flori si ambalate frumos...cam atat a fost de ele..ca atunci cand le-am plantat in gradina, la primul frigulet (nu frig!) ...si-au luat adio....
La tara, la parinti, am multe specii de crizanteme si tufanici. Sunt deosebite si curajoase...pana in decembrie stau inflorite in gradina...infrunta cu stoicism gerurile si ninsoarea. Nu exagerez,dar la masa de Craciun..noi avem tufanici culese din gradina! :D

Aura
 

victoria222

Active Member
Multumesc de raspunsuri. Asa si credeam. Tufanele am si eu si stiu ca sunt rezistente, dar au o forma a tufei mai incomoda, desi am citit ca daca le tunzi periodic din mai pana in toamna, le poti redresa cumva intr-o forma mai compacta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai povesteam cu vecina despre asta mai devreme. Cica nu rezista in gradina. A testat ea anul trecut si in cateva zile planta s-a deteriorat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cele care sint aduse din import, majoritatea sint crescute in conditii de sera/solar nu sint rezistente la iarna noastra.
Sint insa destule si rezistente, dar in general nu sint cele care le gasim prin florarii...
 

marirogo

Active Member
Ma gandesc ca fiind 5 fire in ghiveci, sa incerc mai multe variante. Desi tare mi-e teama ca n-o sa reziste, pt ca anul trecut am mai pierdut una, cu toate c-am tinut-o intr-o camera neincalzita.
 
Sus