Varietati de Crizanteme

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am pierdut anul trecut una,plantand-o in gradina.Si era asa de mare si frumoasa. :cry:
 

gabrielais

Active Member
marirogo a spus:
Mi-am luat si eu un ghiveci cu crizanteme, dar stau pe ganduri daca sa le pun in gradina sau sa le las in ghiveci si sa le iernez in beci.

http://marirogo.sunphoto.ro/Crizanteme_ ... e/22285864
eu am crizanteme care mi-au rezistat peste iarna in gradina; iata cum am procedat: in primul an cand le-am cumparat au stat in ghiveciul lor pe terasa; cand a venit frigul le-am mutat in garaj...le-am udat destul de rar; in primavara le-am tuns si am inceput sa le ud mai des; au inceput sa faca frunze iar prin martie la sfarsit le-am pus in gradina; au trecut cu bine iarna iar anul acesta tufa a crescut foarte mare; in curand vor inflori; singura de care nu sunt sigura ca va rezista si nu stiu ce sa fac -e cumparata in vara aceasta- este aceasta:
http://gabrielabis.sunphoto.ro/achizitii_noi/15519991
 

nick1971

Active Member
eu am 6 bucati din toamna trecuta care acum incep sa infloreasca, adica 6 din 6 :D
le-am pus in pamant, le-am tuns cand s-au trecut florile si am pus pamant peste ele, in primavara au iesit iar acum infloresc. o sa revin cu poze, dar nu stiu cand ca stau fff rau cu timpul, n-am mai postat nimic si as avea si eu cu ce sa ma laud :rofl:
 

presco

Active Member
Eu am plantat anul trecut vreo 6 bucati! Stiind ca nu rezista le-am acoperit cu pet mare de 5 litri (desi stiam ca sunt sensibile la umezeala) Au trecut iarna cu brio , la noi pe gradina au fost si -35 de grade, iar acum sunt imbobocite. Am plantat si crizanteme cumparate din acelea cu flori mari pe care nu le-am protejat si au rezistat. A fost si zapada mare, deci cred ca a contat!
 

marirogo

Active Member
Uf, ce bine! Presco, imi dai curaj sa pun si in gradina, si la noi iernile sunt aspre si cu zapada multa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la noi crizantemele au crescut ... in legea lor. Dar la anul vor intra la coafura des, pana cand vor avea si ele un aspect oarecare.
 

anette_b

Member
eu am avut crizanteme in ghiveci mai demult si au trecut cu bine peste iarna (ghiveciul tinut la temperatura de afara ). acum am iar cumparate 5 crizanteme . le-am pus in ghivece mari dupa ce le-am adus acasa si infloresc superb.
ca sa nu degere iarna cred ca NU trebuie scurtate deloc pana in primavara.
e doar o parere , nu sunt expert...
abia atunci le tai tijele uscate (dupa ce vad lastarii noi). tufanelele mi se par mai putin rezistente in ghiveci , am pierdut mai multe cand le cumparam la inceputul toamnei . probabil era prea cald pentru ele , nu stiu...
incerc sa imultesc crizantema din butas acum. pare ca se prinde , frunzele nu s-au pleostit.
 

anknic

Active Member
in 2009, in nov.am primit de ziua mea multe ghivece cu crizanteme si tufanele (deh...prietenii stiu sa-mi aduca doar trandafiri sau flori in ghiveci...trandafirii ajung oricum sub pet in gradina). le-am tinut in casa pana la sf.de nov.si pt.ca incepusera sa sufere de cald le-am mutat in gradina, pe la jumatea lui dec.le-am tuns la rasul pamantului. anul asta in primavara au dat din pamant f.frumos (n-a inghetat niciuna, da' am si avut zapada multa pe ele) si acum am gradina plina de tufanici inflorite si crizanteme imbobocite.

(am sa pun poze cand le gasesc...)
 

melimeli

Active Member
interesante experientele voastre cu crizantemele,acum sa scriu si eu de ele ....
de mic copil am avut intotdeauna crizanteme(tufanele)cu inghetul nu am avut probleme niciodata,ocupandu-ne pana acum catva ani de vanzarea lor la 1 noiembrie(ziua mortilor)ca si flori taiate
in fiecare an primavara cand dau frunzulitele noi si au cam 5 cm ii scoatem si ii replantam fir cu fir--in luna iulie ii rupem la aprox.20 cm de sol pt. a se ramifica si cel mai important sa fie deschise la 1 noi.
problema cea mai mare e daca vremea e friguroasa nu prea apuca sa se deschida ,daca zile la rand erau grade minus noaptea le acopeream ciu cearsafuri ca altfel ingheteau florile
asa era in toamna cand l-am cumparat si asa multi sunt acum.inca nu arau deschise de tot
am gasit si poze facute mai tarziu un pic
http://hixipixi.sunphoto.ro/2010_curtea ... e/23322961
http://hixipixi.sunphoto.ro/2010_curtea ... e/23322954
in ghiveci cand am cumparat era un singur fir
scuze daca am plictisit :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am de multi an in gradina niste crizanteme care cresc inalte ca maturile, cam 1,5 metri, n-am avut niciodata probleme cu ele. Acum 2 ani am cumparat 3 crizanteme din acelea cu flori uriase, pe care la inceputul iernii le-am musuroit ca pe trandafiri. 2 dintre ele au trecut cu bine iarna. In primavara aceasta in schimb, doar una a mai inverzit, destul de tarziu, a dat un singur lastarel, cealalta nu a rezistat temperaturilor mici din iarna trecuta. Toamna trecuta am plantat si trei radacini de crizanteme pe care le-a cumparat vecina mea pt. ziua mortilor, ea a taiat florile si ghivecele cu radacinile mi le-a dat mie. Au trecut cu bine iarna si au crescut frumos, pastrand o forma compacta, rotunda, asa ca sper sa le mearga bine in continuare!
Mie imi plac in mod deosebit cele cu flori mari si o s-o comit din nou-desi nu in toamna asta, probabil, ca nici nu am unde sa le pun...dar imi plac prea mult ca sa nu mai incerc... :wink:

Acuma, daca ma lamuriti si pe mine care-i diferenta intre crizanteme si tufanele...ar fim perfect! :)
 

ghia_don

Active Member
Tufanelele sint cele care au florile mici si multe pe ramura, iar crizantemele sint soiurile care trebuie copilite sa aiba o singura floare mare pe tulpina.
Parerea mea.. :wink:
 

anette_b

Member
aveam multe ghivece pe marginea balconului . crizanteme si tufanele . (am zis sa le tin in ghiveci pana se mai acomodeaza cu temperaturile) azi au cazut 2 ghivece si praf s-au facut , cu flori cu tot. nu am elucidat cum s-a putut intampla... :( . toata vara cand erau furtuni , nu a cazut nimic si acum .... :? cred ca au fost niste rafale scurte de vant si ele fiind foarte inalte ...
bine ca nu era cineva p'acolo cand au cazut!
 

anette_b

Member
ghia_don a spus:
Tufanelele sint cele care au florile mici si multe pe ramura, iar crizantemele sint soiurile care trebuie copilite sa aiba o singura floare mare pe tulpina.
Parerea mea.. :wink:
sunt mai frumoase unele daca nu sunt copilite....ale mele (cele care au cazut in freza azi )erau galbene . le-am cumparat pline de boboci , necopilite si i-am lasat pe toti sa infloreasca. o splendoare ! si florile au fost cam de 7 cm , adica mari...


dar tot ce se vinde in ghiveci inflorit acum , a fost crescut in sera.
intrebare : crizantemele crescute la temp. de afara mai au sanse sa infloreasca ? am si un ghiveci cu crizanteme crescute de mine si bobocii lor sunt inca foarte mici.
 

happy

Well-Known Member
Bun subiect ai deschis Cornelia! :D Gradina mea este plina de tufanele si crizanteme dar inca nu au inflorit toate din cauza frigului.Majoritatea sunt achizitionate de la prieteni,cateva sunt cumparate si acelea sunt anemice :( .Am reusit in toamna trecuta sa prind din butasi cu pet in cap,dar tot anemica este.Hai sa ne delectam cu imagini
 

melimeli

Active Member
:) frumoase!!!
nici la mine nu s-au deschis toate si nici nu cred ca vor apuca :x desi arata la noi vreme buna pe urmatoarea perioada
 

anette_b

Member
au inceput sa creasca si bobocii crizantemei 'ramase in urma". cred ca ii trebuia caldura si cum s-a incalzit afara ,se grabeste sa infloreasca.

intrebare off topic :am comandat o coroana de crizanteme "fideluta" (nu aveau garoafe) . rezista la transport fara sa se scuture ?
 

bebe Iris

Active Member
anette_b a spus:
au inceput sa creasca si bobocii crizantemei 'ramase in urma". cred ca ii trebuia caldura si cum s-a incalzit afara ,se grabeste sa infloreasca.

intrebare off topic :am comandat o coroana de crizanteme "fideluta" (nu aveau garoafe) . rezista la transport fara sa se scuture ?
cred ca da, daca o sa stea la racoare la fel cum ar fi stat si garoafele
 
Sus