Ulm Chinezesc

vali

Active Member
Moderator
Vioras,
ulmul nu este deloc pretentios. Daca are lumina din belsug si 2-3 linguri de substrat peste care sa mai aruncam si un strop de apa din cand in cand, nu prea mai cere altceva...

Referitor la acea taietura ce face trunchiul sa se termine brusc, cred ca nu e urgenta; se poate retusa si mai tarziu. Primordial este acum ca ulmul sa accepte noua locatie si sa dea semne ca se simte (cel putin) la fel de bine ca in cea anterioara.

Nu stiu radacinile cum arata, dar substratul, din ceea ce lasa poza sa se vada, nu prea e promitator...
Insa, fiind deja cam tarzior pentru o replantare care sa implice inlocuirea totala a acestuia (bashca stresul mutarii), cred ca eu m-as rezuma la plantarea ulmului intr-un vas putin mai mare, fara sa elimin tot substratul. As ”razui” de pe laturile bolului de pamant (de deasupra, laterale si de pe fund) atat cat se poate, fara sa deranjez prea mult radacinile. Daca exista radacini alungite si rasucite in jurul vasului, care sa se desprinda odata cu substratul inlaturat, atunci pe acelea le-as tunde. As completa cu un substrat bine aerisit si as tine ulmul 1-2 saptamani undeva mai la adapost, dupa care l-as muta la lumina puternica.
Replantarea cu eliminarea totala a substratului si reducerea tuturor ramificatiilor radacinii, as lasa-o pentru primavara urmatoare.
Vioras a spus:
Rog PM please
multumesc anticipat
Nu inteleg de ce neaparat PM?... Problemele ridicate si discutate prin topicuri pot fi utile multora.
 

Vioras

Member
Pm pentru styling draga :)
pentru idei :)
cred ca il fac maturica...iar pamantul acela sincer ma scoate din sarite...e cel mai prost pamant posibil.
vreau sa il transplantez in altul,mai decent,fara sa pastrez catusi de putin pamant cu care a venit.
cred ca va rezista :D
Inca astept idei pentru styling.
 

vali

Active Member
Moderator
Pai si styling-ul se poate face "la comun" :rofl:

Acum: o prima problema ar fi aceea ca imaginea pusa de tine nu ofera acele detalii necesare pentru a oferi o varianta concreta de formare. Din ce vad acolo, in mod cert va fi nevoie de eliminarea unora dintre ramuri si de dezvoltarea altora noi, din alte locuri. O coroana, chiar daca tre' sa dea impresia de "compact", trebuie sa fie totusi aerisita, sa permita circulatia aerului si patrunderea luminii. E f. important pentru sanatatea plantei.
O a doua problema e legata de ceea ce spuneam mai sus: nu este momentul (cred eu) sa-l "chinui" mai mult decat e cazul. Cand vei vedea muguri "explodand" de peste tot, muguri din care sa apara ramuri viguroase, nu acei lastari anemici, alungiti si palizi prezenti la plantele slabite, atunci ulmul iti va spune ca e pregatit sa suporte o noua "interventie chirurgicala" :)

Pana atunci, bucura-te de el asa cum e. :D
 

bandi87

Member
Vioras a spus:
am uitat sa va intreb
de ce se spune ca ulmul moare in 2-3 ani daca e tinut in casa?
probabil fiindca nu prinde o perioada de dormire(aka toamna-iarna)....ulmul totusi este un copac care isi pierde frunzele, si in cazul in care il ti in casa si iarna el ramane verde tot timpul si cuntinua sa creasca. Ne avand o perioada de odihnire cand isi aduna energie pentru anul urmator copacul isi epuizeaza toate resursele si in cca 2-3 moare.
 

Chiquitita

Member
Pe acest domnisor l-a primit mama de ziua ei. Pentru ca a fost tare cuminte, a primit o casuta noua(vasul lui vechi era f.f. mic). Ceva propuneri referitoare la freza se poate?
 

Chiquitita

Member
Sa inteleg ca as putea sa le scurtez cam la jumatate? :gandit: . Intrebare are cam 2 saptamani la mama, il pot tunde sau sa il mai las sa se acomodeze?
 

bandi87

Member
eu l-as lasa pana cand vad ca incepe sa dea muguri si frunze noi. doar dupa aia as incepe sa-l tund un pic...
 

bandi87

Member
iata si ulmul meu. l-am primit la inceputul lui martie(prima poza este facuta atunci).
Din pacate nu am si o poza cu vasul lui original(care era cam micut). L-am plantat pe o piatra vulcanica rosie...care deocamdata nu se vede de sub pamant...poate la anu o sa-l plantez in vas normal daca vad ca radacinile sau fixat pe piatra...

prima poza este din martie, celelalte sunt recente>



crenguta acea lunga am lasat-o acolo fiindca cu timpul vreau sa dezvolt acolo o a doua coroana mai mica...
 

Vioras

Member
nu sunt semne de revenire la ulm,ba chiar semne rele.
nu mai sunt muguri,au inceput unele frunze sa ingalbeneasca.
pamantul nu cred ca a fost bun,in radacini nu am umblat cand l-am transplantat.altfel nu imi explic
 

lorisl

Member
sper sa isi revina, daca nu, capu sus, cumperi altu, bani sa fie.
Si eu am reusit sa omor un ulm :(
 

vali

Active Member
Moderator
Vioras a spus:
pamantul nu cred ca a fost bun,in radacini nu am umblat cand l-am transplantat.altfel nu imi explic
Asta e...
De-aia ziceam ca nu e nevoie sa ne grabim cu "styling-ul".

Dar cei cu adevarat indragostiti de bonsai, reusesc sa treaca usor peste astfel de episoade :D .
 

Vioras

Member
vesti bune,si-a revenit ca prin miracol,culmea,dupa ce i-am schimbat locul.
eu il tineam intr-un loc pe care il consideram bun...soare puternic cateva ore pe zi.
l-am mutat intr-un loc unde soarele abia razbate si...are muguri peste tot,nici o frunza nu a mai murit.
de unde il vedea murind cu ochii...si-a revenit spectaculos.
nici nu va puteti imagina cat de fericita sunt.
as da si un sfat,nu tineti bonsaii in soare direct...e periculos.
cel putin in cazul meu asa a fost.
 

vali

Active Member
Moderator
Vioras, ma bucur de revenirea copacelului.
La ulmi, aproape ca a devenit specific acest ”Sindrom Lazar” :) , asta din ce vad pe forumuri.

Totusi, da-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca soarele direct ar fi fost cauza. Cu exceptia situatiei in care ulmul e pus in soare direct imediat dupa replantare, acesta nu are cum sa-l afecteze.
E-adevarat ca unii bonsai nu trebuie tinuti in soare, dar ulmul - dintre speciile cu frunze cazatoare - este cel mai mare "consumator de lumina" pe care-l cunosc, necesarul sau de lumina fiind aproape similar cu cel al coniferelor (ienuperi, pini, molizi, etc.).
De asemenea, nu trebuie sa uitam de caldura! daca ulmul sta "la soare" in spatele unui geam, intr-un balcon care se incinge pana la peste 30 C si in care nu e nicio adiere, iarasi nu e soarele de vina. :D

Dar totul e bine cand se termina cu bine! Faptul ca are muguri peste tot, denota ca planta isi revine.
 

Vioras

Member
bun,Vali ai avut dreptate,a stat in soare imediat dupa replantare.cat timp a stat in balcon nu au fost temperaturi de 30 de grade,dar acum ma astept la asa ceva :)
crezi ca ar trebui sa il pun iarasi la soare?
multumesc pentru sfat
 
Sus