Ulm Chinezesc

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
...nu te speria ca nu se sparg ceilalti muguri,o sa isi dea si ei drumul cat de curand....
bafta.....
Da DM-ule, odata taiata acea ramura (indiferent ca de tot sau doar scurtata) ceilalti muguri se vor deschide mai usor. Dar este FOARTE probabil ca si din acei muguri sa apara tot niste ramurele ”lesinate”, cu distanta internodala mare si inestetice, pentru ca e evident ca rezervorul ulmului ”e pe rosu”. Practic, problema se va amplifica, aspectul copacelului deteriorandu-se incet-incet. Planta nu are energia (si bunadispozitie :) ) necesara pentru a dezvolta ramuri sanatoase, ci se zbate sa supravietuiasca prin acesti lastari filiformi ce se intind dupa ultimul strop de lumina disponibil, dintre care intotdeauna se va gasi unul ”mai cu motz”, care sa suga toata energia.
Rezolvarea problemei trebuie cautata in schimbarea (imbunatatirea) conditiilor de mediu. Iar apartamentele noastre, de cele mai multe ori, nu sunt solutia ideala. Planta trebuie invigorata prin lumina mai multa, aer mai umed si mai proaspat (a NU se intelege SERA!!!), o circulatie mai buna a acestuia, etc.
osa a spus:
Daca tai crenguta, si il pun in apa, oare da radacini?
Osa, ulmul chinezesc inradacineaza si daca-l scapi din mana si cade pe un petec de pamant :)
 

osa

Member
Am primit informatii pretioase de la tine, cu ajutorul carora, (sper) ca voi salva copacelul :dans:
Acuma ma voi stradui, sa fac tot posibilul ca planta sa isi revina :)

Sper sa de acrenguta radacini.
 

osa

Member
Am atasat pozele promise ieiri. Pozele nu sunt profi, m-am straduit totusi sa fac poze calumea.




 

vali

Active Member
Moderator
osa a spus:
Am atasat pozele promise ieiri. Pozele nu sunt profi, m-am straduit totusi sa fac poze calumea
Nu e nevoie de ”profi”, sunt foarte bune asa cum sunt.
Se pare ca situatia e mai neplacuta decat am intuit eu inainte de vederea pozelor... :|
Daca ar fi al meu, as taia tot ce poarta frunze in partea superioara (dupa liniile rosii), as scurta ramurile celelalte (dupa liniile galbene) si l-as replanta intr-un substrat nou. In acelasi timp, as scapa si de ” caramizile” alea din vas :)

In privinta noului substrat nu tre' sa-ti faci multe probleme. Ulmul accepta orice, singura pretentie este sa fie drenant. Un ameste 50/50 de turba cu pietris de 3-5mm ar fi OK.

Aici e un articol (in 3 parti) care ar putea ajuta
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Repotting1.html
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Repotting2.html
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicsr ... ooting.htm
 

osa

Member
Mersi de raspuns.
As vrea sa te rog o chestie: daca se poate, sa pui altundeva poza modificata. Ideea e ca eu accesez netul doar de la locul de munca, iar astia nu ne lasa pe photobucket(printre multe altele) :(
Mersi
 

lorisl

Member
Mi-am luat si eu ulm, era la superoferta :rofl: 30 ron in baumax.Totusi se poate sa fi luat o mica teapa, in sensu ca ii chel, dar are multi muguri.Sa speram ca o sa ii placa unde l-am pus si nu o sa dea coltu(desi avand in vedere ca ii ulm chinezesc nu cred ca va avea probleme).Din cate am inteles ulmul e o specie de exterior care poate fi tinuta si in casa tot timpu.Ma gandeam sa il tin in casa pana vine primavara(aia adevarata nu asta calendaristica) si abia iarna viitoare sa il las afara.ii ok asa?in rst ceva sfaturi? :) mnersi
pozele:
 

bandi87

Member
pe asta il stiu :rofl: ...mi-am luat si eu un ulm recent tot de la baumax si asta parca avea mai multe frunze atunci :? ..in fine..daca are muguri inseamna ca e bine. Iar in legatura cu vremea de la cluj, asta isi bate joc de noi tot timpul. Deja mi-a omorat franzele la un artar...asa ca am pus copaci din nou in grup si i-am acoperit cu o cuvertura de plapuma veche..cu -7 noaptea si +10 grade in timpul zilei..nu e de joaca :x
 

lorisl

Member
erau mai multi pomisori la baumax, erau si cu frunze dar asta are potential mai mare :) .oricum mai mar eo sa fie satisfactia cand o sa il vad pe asta verde :wink:
 

disco

New Member
Buna ziua,

Indraznesc sa postez aici,pentru ca mi s-a parut relevant tot ce am citit legat de ulmul chinezesc.Cu toate ca am doar o banuiala apropo' de faptul ca bonsaiul pe care l-am cumparat este ulm :oops: .Din poze asha cred (sper sa ma lamuritzi voi).Este primul bonsai,nu stiam absolut nimic despre ei si acum sunt inca in faza de adaptare.
Il am de vreo 10 zile,2 sapt...nu am sesizat nici o schimbare...s-au intins ramurelele rebele shi cam atat.L-am tuns astazi ,sa-i dau o forma cat de cat si sa pot vedea shi eu exact cum sunt crengutzele...Am curatat de cateva frunze moarte shi cam atat...
Rugamintea mea ar fi sa-mi datzi cateva sfaturi legate de ce forma ash putea sa adopt ca sa creasca cat mai liber si intr-o forma cat mai "clasica"(gen http://www.bonsaiclub.ro/images/bonsai/ ... oraC29.png )
Deasemenea,am gasit in prima seara un melc(mic shi maro...yuck) la baza tulpinii.Sper ca nu ii este daunator in nici un fel(l-am inlaturat deja)...
Atasez cateva poze cu el,inainte de a fi tuns(insa nu le facusem cum trebuie sa se poata vedea forma :roll: )shi dupa....
http://picasaweb.google.com/manuela.poc ... oze_bonsai
Multzumesc!
 

vali

Active Member
Moderator
Disco,
Este intr-adevar vorba de un ulm chinezesc.
De la ce este acum la ce ai tu in minte, e distanta mare, totusi :D .
Principalul e sa te bucuri de el pe moment (”pe moment” insemnand in anii urmatori, 1-2, sau 3).
Incearca sa-l tii in viata peroada asta, iar apoi, cei care vor mai fi pe aici, iti vor da si sfaturi de modelare.
Nu mi-o lua in nume de rau... :oops: dar in bonsai, cam asa se procedeaza. :D

Sa-ti traiasca!
 

Vioras

Member
My dream come true.
Mi-am cumparat si un ulm chinezesc.Primul bonsai mi-a murit (sagerethia),in ciuda eforturilor mele.Avea ceva ciudat in ghiveci,niste sfere probabil au continut hormoni de crestere si fertilizanti.
Ce pacat :( l-am mai tarait vreo 2 luni de zile pana a murit de tot.
In fine,sper ca acesta sa nu fie la fel de pretentios,si am o rugaminte la comunitate...trunchiul lui este drept,si are acea taietura...inestetica la capat.Ce stil sa ii aplic? sa incerc sa maschez taietura imbogatind coroana?sau altceva? :D
Rog PM please
multumesc anticipat

Edit:
Cand imi recomandati sa ii schimb ghiveciul,are un trunchi destul de masiv si cred ca este o dezordine totala la radacinile sale.
 
Sus