Trandafirii si capriciile vremii

Roxana Peled

Active Member
Ok, deci nu sunt singura!
China Girl care anul trecut a fost cel mai sanatos trandafir anul asta a chelit de tot. A dat si ea lastari in varf, e adevarat. Sper sa reziste si sa nu-mi faca probleme.
Partea INCREDIBILA insa este ca am paianjen rosu pe Falstaff :mad: . Cum poti avea paienjeni rosii intr-o vara rece si cu ploaie non stop ca asta???
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai mei au in general un pic de patare neagra dar nimic ingrijorator, nici un chelios, se tin neasteptat de bine! Iar cativa, din fericire nu aceiasi care au patare, au fainare, boala care la mine apare extrem, extrem de rar, dar anul acesta e si el unul ciudat climatic. Ce ma mira e Baron Girod de L'ain, care anul trecut era campionul bolilor, avea in acelasi timp si fainare si patare neagra si a ajuns sa cheleasca complet, iar acum are doar un pic de fainare, care de altfel e ceva normal pentru el :D Iar Zephirine Drouhin, care si aia la multa lume face de toate, la mine n-are nici pe draku'! Cine sa mai inteleaga si hachitele trandafirilor :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Trandafirilor mei le prieste vremea aceasta racoroasa si ploioasa.Este prima data cand Edenrose face flori a doua oara,si asta in iulie !...la fel si Mme. Isaac Pereire.Variegata di Bologna in primavara ca si in toti anii a fost plina de fainare ,de am stat numai cu pompa pe ea,culmea acum are niste lastari o frumusete...Ce sa mai intelegi ?!...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iarna nu-i ca vara... Dar ca iarna asta, nici ca am vazut. Sa va arat trandafirii mei la iesirea din iarna. Ce a mai ramas din ei...
Si cum iarna inca nu s-a terminat... nu sunt sigura daca ce a ramas supravietuieste pana in aprilie. :(

Sally Holmes, 3m. Complet terminat


Sombreuil, 7m, langa zidul casei. Terminat, mai are 10-20cm verzi:


China Girl si Alister Stella Grey poza 1, Golden Showers - poza 2, complet terminati



Absolutely Fabulous. si altii:


Bonica - verde. Alaturi de el de la dreapta la stanga, Chrisler imperial - acceptabil pt un th, si Lilly Marlene - terminat


Jean Cocteau si Ketchup&Mustard:


Ascot:


Rouletti:


Scepter'd Isle, acceptabil de verde

Summer Song



Munstead Wood terminat:


Savoy Hotel, acesta sa zicem ca mai e de inteles, fiind tea hibrid


Si o ciudatenie: Caribia, tea hibrid ajuns la 2.5m (ramurile sunt pana in marginea de sus a pozei, nu se vad din cauza soarelui) - complet verde.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Noi sa fim sanatosi! Asta e acum. Sper sa ajung si eu in week-end pe la gradina. Nici nu vreau sa mă gândesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu pot sa maresc imaginile - nu se vad deloc muguri mici, rosiatici, pe lastari. Culoarea n-ar fi ingrijoratoare, si la mine toti trandafirii par maronii dar se observa pe majoritatea mugurii de frunza rosiatici. Semn ca sunt inca viabili (cu cateva exceptii...pentru care inca mai nutresc sperante).
Cel mai rau din imagini imi pare Sombreuil...
Eu n-am iesit niciodata din iarna cu trandafirii verzi (drept e ca au fost mereu foarte expusi frigului neavand vecini prea apropiati in mijlocul campurilor :rofl:. Cu toate astea, mereu si-au revenit foarte bine iar eu, de frica sa nu tai mai mult decat trebuie, am taiat mereu tarziu trandafirii.

Stii ce mi se pare ciudat? Ca la anumiti trandafiri ai tai, ai ramura aproximativ verde langa care ai ramura neagra. Cum i-a afectat frigul selectiv? De ce nu sunt ambele ramuri afectate in masura aproximativ egala, in partea superioara?
Oricum, foarte ciudat, mai ales ca au protectie, nu se compara cu unii care n-au nici gard, nici constructii in jur, nimic :gandit:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sorin, este posibil ca toti sa mai aiba ceva resurse sub pamant, asa cum am vazut la Summer Song. Poate ca unii sunt recuperabili, taiati la 5-10 cm daca nu mai vine vreun ger sa le dea lovitura de gratie.

Mada, pozele se maresc, sunt pe postimage. Lemnul este copt de ger, nu este maroniul acela roscat. Am si din aceia, sunt recuperabili. unii se vad si in poze. Acestia de aici sunt terminati. Ramurile plesnesc de uscaciune, nu mai au deloc viata in ele. Muguri, nici nu se pune problema.
 

geodezia

Well-Known Member
mama mi se face pielea de gaina na eu zic sa ii lasi pina la taiere poate poate pleaca ceava muguri de jos din altoi
 

elianna

Well-Known Member
Imi pare rau pentru trandafirii tai. Sper ca totusi situatia sa nu fie asa neagra. Se mai intampla si minuni.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu sper ca vor da din nou din pamant. Ramurile sunt insa compromise.
 

lelia

Well-Known Member
Sa speram ca isi vor reveni toti ! eu nu inteleg ce s-a intamplat ....iarna asta a foat relativ normala si totusi trandafirii mei arata ca si ai lui Caramell.Au fost ierni mai grele ,zapada si ger in martie ,inghet in aprile ...dar nicicand trandafiri mei n-au aratat atat de deprimant .
 

geodezia

Well-Known Member
eu zic ca isi vor reveni mai ales ca ploua
poate va fi si un pic de cald
na am vazut ca meteo zic ca vine iar iarna dar pina pe 20 martie intotdeauna a fost asa
na acum 27 de ani pe 8 martie puneam cu mamaia ceapa in gradina ca ne dadea si noua liber Ceasca la femei
si ce sa facem mai intii puneam ceapa in gradina
de Paste mergeam in rochii ..
acum e asa frig ca iti ingheata luminarea in mina .
.na bine de cind a murit soacra si pe urma mamaia nu m-am mai dus la biserica
dar cert este ca nu s-a incalzit global cum zic meteo
din contra s-a racit
mai ales daca ne uitam la verile din ultimi 3 ani
mama ce tare ploua afara
 

nick1971

Active Member
lelia, o fi fost normala la tine, la noi au fost gerurile alea de Revelion... nu vreau sa ma pronunt inca, dar si la mine sunt multi cu ramurile negre :astept:
 

geodezia

Well-Known Member
nu am cum
acum trebuie sa vad sapamina viitoare iar un inr si pe urma la tg mures la control
daca e bine continui cu tratamentul daca nu operatie
na ii zise doctorul la sot sa ne apucam sa adunam actele pentru pensioare pe caz de boala
na o sa fie tare greu dar asta este
si asa m=au certat toti doctorii ca nu am avut grija de mine
na cam toti au zis invariabil ca trebuie sa ma resetez
asa ca trebuie sa imi revin cu mersul si apoi mai vad ce fac si cu restul
 

geodezia

Well-Known Member
da dar mi se rupe sufletul ce este prin gradinita mai rabd astea 2 saptamini ca nu am ce face ca pe urma ma misc eu cu scaunelul ,cadrul si tot imi aranjez floricelele
 
Sus