Trandafirii si capriciile vremii

roxanasoare

Member
Am si eu mai multe plante in ghivece afara. Unele ghivece sunt din compozit si altele din ceramica. Pe cele din ceramica le-am imbracat in folii de plastic si le-am pus pe niste scanduri ca sa nu faca priza cu cimentul sau pamantul inghetat pe care stau. Am verificat ieri pamantul si era inghetat. Sper ca numai la suprafata. O hortensie are frunzele inca verzi dar inghetate. Alte plante cum ar fi iarba, urechi de elefant, clematite pe care le tin in ghivece sunt si ele inghetate. Sper ca isi vor reveni totusi la primavara.
 

ghia_don

Active Member
Am inteles ca va creste temperatura in urmatoarele zile, asa ca trandafirii mei isi vor continua cresterea fara probleme..

Mai periculos va fi daca da gerul cel rau !! :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Adica ai tai au continuat sa creasca, nu au intrat inca in repaus? Mai, dar pe l;a voi nu batea de obicei crivatul de la rusi, a ajuns Iasiul la tropice? :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Cu siguranta s-a schimbat ceva :rofl: , ca pina acum frig si ger a fost mai mult in vestul si nord-vestul tarii, contrar tuturor regulilor de pina acum.
S-ar parea ca bate un vint rau dinspre occident de-o bucata de vreme, rusii au lasat-o mai moale! :rofl:
Iar trandafirii mei nu dau semne de somn...sint verzi si frumosi asa cum i-a prins iarna, iar cei pe care i-am plantat in toamna au muguri toti, cam asa


Doar florile lor s-au uritit..
 

popescu gp

Well-Known Member
Si la noi trandafirii nu dau semne de iernare la tulpini;eu ii scurtez dupa ce trece gerul in primavara la maxim 6 ochi,dar toamna le fac un mic musuroi la baza.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu sper sa nu vina nici un ger mare iarna asta ca pana una alta vad ca supravietuiesc lastarii crescuti ilicit in toamna. Daca nu scade sub -10 cred ca vor trece iarna cu bine. In fiecare zi ma uit la unul crescut cu tupeu pe langa un zid si ma tot gandesc ca zidul acela il protejeaza probabil in vreun fel pentru ca nu da semne prea mari de oboseala desi au fost si perioade destul de geroase si perioade cu bruma sau apa inghetata pe frunze.
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
e vedeti ca nici voi nu vreti zapada sa treaca sarbatorile ca eu ma apuc de tuns pomii rosele le mai las nu le tund acum ca vreau sa fac experienta ce tai sa pun in pamint in perioda asta de trezire am citit parca la Primula ca a reusit sa prinda din cei tunsi in primvara e si incerc si asa...
 
Si eu sunt ingrijorata, trandafirii mei au inceput sa lastareasca.... Daca o tine cu caldura asta inca vreo doua saptamani si apoi chiar vine gerul e o problema destul de mare. Unde mai pui ca in urma cu vreo saptamana un acoperitor a inflorit ( are conditii , e langa un gard ce-i tine adapost) Astazi am reusit sa -l pozez dar e cam trecut :rofl:
[/url] [/img]
 

ghia_don

Active Member
Pentru ca inca n-a fost un ger serios, dar dupa cum se anunta, vine si la noi iarna si vor cadea toate frunzele trandafirilor ;-) .
 

monika 82

Well-Known Member
Buna dimineata!A venit si primavara :D , este timpul sa desmusuroim trandafirii sau mai asteptam?Ma refer aici la trandafirii plantati in toamna 2013, pe ceilalti eu nu ii protejez iarna!Multumesc!
 

elianna

Well-Known Member
Buna dimineata!
Inca nu umbla la trandafirii plantati in toamna. Abia dupa ce au lastari de 10-15 cm poti sa desfaci musuroiul dar treptat sa nu se deshidrateze. Informatiile sunt de pe forum dar nu stiu exact topicul.
 

monika 82

Well-Known Member
elianna a spus:
Buna dimineata!
Inca nu umbla la trandafirii plantati in toamna. Abia dupa ce au lastari de 10-15 cm poti sa desfaci musuroiul dar treptat sa nu se deshidrateze. Informatiile sunt de pe forum dar nu stiu exact topicul.
Multumesc!
 

MASCHA

Active Member
Un trandafir care m-a uimit cu rezistenta la ploaie si mai ales la caldura este Red Leonardo da Vinci.Este primul an,asa ca nu pot sa dau date prea multe despre el,dar ce pot sa spun este ca de o saptamana de cand a inflorit (primele flori) acestea parca sunt din plastic,cum spunea Claude intr-o postare,nu sunt afectate de ploaie sau de temperaturile de peste 30 gr.la umbra si el este plantat in plin soare.
Plastic sau nu ,mie imi place :)
 

elianna

Well-Known Member
E fantastic, vorba Roxanei.
Am si eu unul care m-a dat gata, Deep Impression. Este primul an, plantat in soare, face flori dupa flori care dureaza si nu e afectat nici de soare nici de ploile si furtunile care au fost. Si culoarea m-a impresionat, rosu catifelat cu dungi in nuante usor mai deschise. M-am ferit de trandafirii dungati sau cu petale catifelate, mi se pareau flori greoaie insa asta mi-a mers la suflet.
 

geodezia

Well-Known Member
nu stium cum sunt la voi da la mine sunt cheli de frunze si cu flori in virf unii remonteaza cum ar fi cecil bruner si paul tronson ma si mir ca astia nu au remontat pina acum la fel si war-ul
am si acum citiva infloriti da multi sunt chilugi
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Da, si eu am in special teahibrizii, fara nici o frunza si in varful betelor boboci si flori.
La unii au inceput sa apara muguri noi de frunze rosiatice.
 
Sus