Trandafirii si capriciile vremii

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru ca anul acesta am avut parte de o vreme foarte capricioasa, o iarna cu geruru puternice, o primavara cu ploi torentiale interminabile si o vara caniculara fara nicio picatura de apa (cel putin in zona mea), deschid acest topic dedicat trandafirilor si rezistentei lor in conditii extreme.

As vrea sa va rog, pe cat posibil sa punem si poze exemplificative.

Kronenburg: teahibrid.
Rezistenta iarna: foarte slaba, a inghetat tot ce era deasupra stratului de zapada.
Rezistenta la ploaie: acceptabila
Rezistenta la canicula: Zero. Se arde complet din prima zi.
Rezistenta la boli: rezistent. Este atacat de viespea sfedelitoare si foarte putin de viespea croitor.


Golden Celebration: englezesc
Rezistenta iarna: primul an, nu ma pot pronunta.
Rezistenta la ploaie: Buna, florile se pateaza usor cu puncte rosii.
Rezistenta la canicula: Buna, incepe sa se arda dupa 3 zile
Rezistenta la boli: sensibil la patarea neagra, se imbolnaveste usor. Este atacat de croitoare, sfredelitoare si omizi


Savoy Hotel tea hibrid
Rezistenta la canicula: se arde din stadiul de boboc.
Rezistenta la boli: rezistent


Rumba floribunda
Rezistenta iarna: buna
Rezistenta la ploaie: proasta.
Rezistenta la canicula: buna, nu se arde usor
Rezistenta la boli: rezistent


Leonardo da Vinci floribunda
Rezistenta iarna: a inghetat deasupra stratului de zapada
Rezistenta la ploaie: excelenta, florile nu sunt afectate (primele 2 poze)
Rezistenta la canicula: excelenta, florile nu sunt afectate (ultimele 2 poze, unele flori au varfurile petalelor mancate de omizi)
Rezistenta la boli: excelenta. Frunzele sunt atacate de croitoare, sfredelitoare si omizi.


Rosarium Uetersen
Rezistenta iarna: buna, nu a inghetat
Rezistenta la ploaie: buna, florile se scutura frumos
Rezistenta la canicula: buna, se arde foarte putin (poza 3)
Rezistenta la boli: excelenta. Este atacat de sfredelitoare


Grand Gala tea hibrid
Rezistenta iarna: -
Rezistenta la ploaie: -
Rezistenta la canicula: excelenta, florile nu se ard.
Rezistenta la boli: excelenta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Betty Boop floribunda
Rezistenta la canicula: excelenta, nu se arde


Lilli Marleen floribunda
Rezistenta la ger: buna
Rezistenta la ploaie: buna
Rezistenta la canicula: florile se ard, dar nu complet
Rezistenta la boli: este atacata de patarea neagra:


Crown Princess Margareth englezesc
Rezistenta la ger: -
Rezistenta la ploaie: florile nu rezista la ploaie, se stafidesc
Rezistenta la canicula: florile se ard din stadiul de boboc, nu apuca sa se deschida
Rezistenta la boli: buna.


Sally Holmes floribunda, catarator
Rezistenta la ger: -
Rezistenta la ploaie: florile rezista la ploaie, dar se pateaza usor
Rezistenta la canicula: florile rezista la canicula
Rezistenta la boli: -
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos ca i-ai urmarit cum se comporta .
Eu pot doar sa spun ca din cauza caldurilor,a secetei (desi ii ud bogat la fiecare doua-trei zile la radacina ) inflorirea este deficitara.
DACA ! reusesc sa infloreasca a doua oara florile sunt mici si pricajite ....
 

IULIA

Active Member
La Printesa pot sa iti spun eu pe iarna,la mine are 2 si puternice:
rezistent, cu conditia sa ii aplici taieri destul de joase. in primul an nu l-am taiat, a inghetat si i-a dat greu in al 2 lea an. dar i-am aplicat taiere scurta anul trecut si anul asta s-a intrecut pe sine.
e si destul de floricios.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce ordonata esti, Carmen, fiecare trandafir are nu numai descriere ci si imagini elocvente :D - super!!
Dupa modelul tau, o sa trec si cateva observatii, la modul general - poze am doar frumoase dar o sa ma straduiesc sa le fac si in momentele proaste :D

Rezistenta la ger: un singur trandafir afectat in 4 ani de cand gradinaresc :) :) - Monika. Restul au supravietuit cu brio
Rezistenta la ploaie: englezestii i-am vazut mai sensibili. Si Virgo (sau Pascali) dintre theahibrizi, se maroneste la ploaie
Rezistenta la canicula: aici ar trebui sa-i mentionez doar pe aia care arata inca ok pe canicula asta.
Unul ar fi Peace (sau Mme Meillard) - a inflorit foarte frumos, bogat, chiar si in conditiile hidrice mizerabile din ultimele luni. Al doilea ar fi Schneewittchen care la fel e foarte bogat si cel de-al treilea Lavaglut. Tot la capitolul rezistenti la seceta i-as include si pe Foc de Tabara si Holsteinperle
Restul au facut flori mici (pipernicite de-a dreptul) sau n-au mai facut deloc :(((( Si Fairy m-a uimit - n-a mai inflorit asa bogat ca in alti ani...

Si o surpriza foarte placuta, am luat de la bulgar un trandafir Smooth Butercup care s-a straduit mult timp "sa de-a coltul". Acum cand a facut si el prima floare am remarcat ca rezista de mai bine de o saptamana floricica :D

Rezistenta la boli: Schneewittchen si Golden Celebration sunt desert pentru viespea croitor. Peace face patare neagra aproape an de an. La restul n-am observat nimic semnificativ
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Titlul e foarte serios iar vremea dupa cum constatati foarte capricioasa.Voi ati mai udat trandafirii?
Eu la cei mutati acum vreo luna pun apa cam la 10 zile iar pe cei de ghiveci am constatat ca trebuie sa ii ud mai des.ce ziceti?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabita :D
da cei din ghiveci trebuie udati .
pe restul nu-i ud deloc adica pe cei plantati in anii trecutii.
pe cei mutati sau proaspat plantati i-am udat o singura data la plantare si gata pana la primavara nu am treaba cu ei ,musuroiul ii protejeaza si de frig si de deshidratare ;-)
 

adrianam

Well-Known Member
La noi a fost destula umezeala si ploaie prin octombrie.
De atunci parca nu a mai plouat serios dar la mine la gradina nu este nevoie de udare, pamantul este inca destul de umed.
Incerc sa fac si eu o caracterizare la trandafirii mei, dar cred ca mai spre iarna, cand sper sa am mai mult timp.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Spuneti-mi si mie, va rog, cat de des si cata apa sa pun trandafirilor in ghiveci tinuti peste iarna afara, pe terasa? Cand ii ud, nu risca sa inghete pamantul?
 

miki70

Active Member
Daca sunt sub cerul liber si ploua/ninge in ei nu cred ca trebuie sa le pui apa iarna. Eu as iesi si i-as musuroi cu zapada din cand in cand, le va tine de cald iar cand se topeste ajunge la radacini.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asta e problema ca nu ninge pe ei, sunt "protejati" de balconul de deasupra. Mi-e ca daca ii las "sub cerul liber" o sa-i gasesc plini de mucurile de tigara aruncate de vecini.
Eventual, da, cand mai ninge le-as putea pune zapada
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu prea am udat plantele din ghivece iarna decat daca le-am gasit uscate iasca :)
Altfel, la mila naturii ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc frumos pentru informatii, fetelor. Acum sunt mai linistita cu ei, dupa ce am citit. O sa-i ud putin, daca se intampla sa-i gasesc cu pamantul uscat. Si le voi pune zapada in rest. Cred ca se vor descurca binisor. Ghivecele sunt mari, din cele in care se vand pomisorii in pepiniere, trandafirii ar trebui sa treaca fara mari probleme peste iarna.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In mod ciudat, la mine in gradina inca sunt trandafiri infloriti. Un pic ciufuliti ca a nins pe ei, dar totusi infloriti la vremea asta. :eek:
 

miki70

Active Member
Wow!! Pe de o parte imi e mila de ei iar pe de alta parte admir pozele care sunt SUPERBE !!!!
 
Sus