Trandafiri Roxana Peled

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana, ce frumos arata Abraham Darby!
Daca ii ai in ghivece spune-mi, te rog, cum ii uzi? Cat de des?
 

Roxana Peled

Active Member
Gradinaritzo, ii cam ud dupa ureche sau mai bine zis dupa deget :rofl: in sensul ca imi bag degetelele in pamant si daca mi se pare ca e cam uscat la suprafata, ud. Un ghiveci mare cu drenaj bun poate fi udat la 2-3 zile fara nici o grija ca ai putea sa-i ineci . Depinde foarte mult de marimea ghivecelor. Cele standard in care sunt majoritatea trandafirilor mei au cam 65 de litri, nu cred ca trec 3 zile fara sa ud. Un ghiveci mai mic trebuie udat mai des, am avut veri in care udam si de 2 ori pe zi cand era foarte cald.

E chinuiala mare cu ghivecele :aoleu:
Tocmai am venit de pe terasa unde exact la asta ma uitam ... la cat de bine s-au dezvoltat in nici o luna toate plantele pe care am reusit deja sa le pun in straturi (jardinierele mari) si la cat de chinuite sunt celelalte care au ramas inca in ghivece. Ma gandeam si la cat de chinuita sunt eu care trebuie sa le ud in fiecare zi si tot pleostite le gasesc de fiecare data :( . Nu astept decat sa termin odata amenajarile si sa le trantesc in sfarsit si pe ele pe unde oi mai gasi loc. In felul asta scap si eu de ele si ele de mine :)

Concluzia: daca poti sa le pui in pamant nu ezita :D , in ghivece munca e dubla si rezultatele nici pe jumatate :pumni:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi, exact comparatia asta am facut-o si eu intre trandafirii din ghivece si cei plantati in gradina.
Eu ud aproape zilnic ghivecele si tot se vede ca-s chinuiti. Sper sa-i plantez la toamna in noua gradina.
 

nicolae68daniela

Active Member
Frumosi tare trandafirasii tai :clap: , mi-a ramas gandul la ei ....dar ma scutur si inchid pagina sa nu ma mai bantuie ganduri ....de cumparat :aoleu:
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc! :D
Sa dea dumnezeu sa se mai incalzeasca si sa nu vina "negativele" prea repede ca am o multime de trandafiri care tocmai acum s-au gasit sa creasca :pumni:
 

lacrimioara

Member
Roxana am tinut cont de sfatul tau si le-am facut gropi de 40/40 in care am schimbat pamantul, sper sa le mearga bine. Oricum nu vor fi ca si ai tai ... sunt sigura ca tu le faci vraji :D
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: asta clar dar nu aveam cum sa divulg astfel de detalii :p
Eu sunt convinsa ca o sa le mearga grozav daca pamantul acela e bun. :D . Din cate mi-am dat eu seama e foarte important sa ajuti trandafirii la inceput cu un sol afanat si fertil, odata stabiliti se descurca perfect si singuri :D
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc! Da, si eu am fost surprinsa placut de evolutia lor in toamna. Sper sa nu aiba de suferit din cauza asta la iarna pentru ca nu prea au de gand sa intre in repaos, majoritatea trimit lastari noi ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O metoda practicata cu lastarii de toamna este ciupirea varfului, ca sa nu mai creasca si, in schimb, sa se coaca. Eu am facut asta anul trecut in toamna si cam toti lastarii aia au pastrat o buna bucata din crestere
 

Roxana Peled

Active Member
Snow Goose a luat-o razna!!! Poza facuta astazi :indragostit: si nici nu mai comentez cat e de parfumat si cat de bine miroase!!!




Munstead Wood a facut o floare monumentala, pacat ca tot nu reusesc sa-l prind corect in poza :)




Mary Rose si Winchester Cathedral sunt plini de boboci ... ramane de vazut daca mai apuca sa infloreasca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: :hipnotizat: Vai de mine ce frumosi sunt! Snow goose e o forta a naturii, eu il iubesc de nu mai pot, al meu a incercat sa deschida ultimii boboci pregatiti si tocmai atunci s-a pus 2 zile pe ploaie de le-a ciufulit de tot :( Imi place asa de mult floricica aia asa motata!

Chiar ca e fain Munstead! Si asta e un descurcaret, al meu a fost anul asta permanet fara 'pene', adica fara frunze, cum aparea o frunza cum dadea croitoarea pe el :pumni:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Da, anul asta a fost nenorocire cu croitoarea si la mine dar i-a preferat pe altii. Au aratat ca naiba dar nu au reusit sa-l despoaie pe nici unul ca era o concentratie prea mare de trandafiri la cate croitoare poate avea Bucurestiul ... desi sunt convinsa ca toate din oras se adunasera la mine la ciopartit :)

Snow Goose e fantastic de parfumat in perioada asta ... asa cum descriu eu un trandafir ca fiind parfumat, sa te dea jos de la 2 metrii :marfa:
Mi se pare extraordinar si mirosul, ca si trandafirul in sine, e ceva foarte diferit de cei clasici ... in opinia mea aduce a flori de primavara. Minunat!!!
 

adrianam

Well-Known Member
Arata bestial Snow Goose pentru un trandafir la vremea asta! :visator:

Am si eu cativa care arata bine acum, Summer Memories, un TH roz cu alb si unul tufa cu floare roz-somon, dar cred ca trebuie sa le tina companie si Snow Goose! :rofl:
Il trec pe lista, mai ales ca este si parfumat!
 

Roxana Peled

Active Member
Nu-l rata! E intr-adevar o minune!
A si crescut foarte repede in opinia mea. :D
El si Madama zici ca-s nebuni ... cel putin Madama desi n-a mai inflorit de prin primavara a scos si mai scoate inca niste lastari de zici ca vrea sa ajunga la cer. Sper sa nu mi-i doboare gerul. Vom vedea cat de rece va fi si iarna asta :gandit:
 
Sus