Trandafiri Roxana Peled

miki70

Active Member
Foarte frumosi trandafirii tai Roxana, aseara am citit tot capitolul. Normal ca Red Leonardo m-a facut sa suspin iar dupa el :rofl: , WC e minunat, China Girl e minunat si ce-i mai important il am ingradina musuroit :) De unde a mai iesit si parfumatul ciufulit de Snow Gose ? :eek: Mi l-as pune langa o fereastra sa-i simt parfumul din casa dar nu mai am nici o groapa :(

La mine cei 5 Fairy au flori (The Fairy, Red, White, King si Lovely) o minirosa Clementine are floricele, Samba si un TH alb de florarie au boboci noi, au innebunit :eek: Din musuroiul lui Hella plantat acum in toamna vazui lastari mici cu frunzulite :(
 

MASCHA

Active Member
Minunata gradina de pe terasa,iar trandafirii....ce sa spun...daca sunt si parfumati,asa sa se simta in jur parfumul lor,este tot ce-ti poti dori.... :visator:
 

Roxana Peled

Active Member
Trandafirii mei sunt in plina verva,
noua luna mai nu este se pare in septembrie ci la jumatatea lui noiembrie :)

Poze facute astazi, 11 noiembrie:

Winchester Cathedral Mary Rose Heritage Heidi Klum China Girl Snow Goose
 

miki70

Active Member
Foarte frumusei :D Au caldurica la picioare Roxana, parca te vad cu flori si de Anul nou :rofl:
Heritage e puternic parfumat?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt tare frumosi, mi-as dori si eu niste floricele proaspete ca ale tale, ale mele si alea putine care au fost erau toate flocaite de ploaie, doar pe jumatate deschise :( In schimb in ultima perioada unii au facut boboci, zici ca e luna mai, ma doare inima cand stiu ca vor ingheta :eek:f: :eek:f:
 

Roxana Peled

Active Member
Depinde cat sunt de mari bobocii. Unii asa mai colorati cum sunt cei postati acum de mine ai lui Mary Rose, daca ii tai si-i pui in apa au sanse mari sa ti se deschida si in casa :D .
 

lelia

Well-Known Member
Sunt superbi ! sa te bucuri de ei !
Si am aflat cum se numeste imaculatul meu preferat :oops:
Si trandafirii mei au fost superbi in aceasta tomna , niciodata de cand ii am ,nu au inflorit atat de frumos .
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc frumos dragele mele :hug: !
Sa vezi ce bine o sa arate la anul bebitzo, acum ca i-am inghesuit ca pe sardele asa cum m-ai sfatuit tu :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Vrei sa spui ca nu-ti place cum arata la mine, inghesuite? Sa risipim noi bunatate de spatiu!?! Sa stii ca la mine din mai pana in septembrie nu se mai vede pamantul, sub flori ;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Pai in gradina este mai bine sa nu se vada pamantul, ca nu mai cresc buruienile asa rau, dar in ghivece este posibil sa sufere de sete mai repede decat in gradina daca nu este un sistem de irigare automata.
 

Roxana Peled

Active Member
Mie chiar nu imi place sa se vada pamant gol pe sub plante.
Bebitzo, ma refer la sfatul pe care mi l-ai dat prin vara cand ma plangeam ca nu am loc pentru toate plantele pe care le am si mi-ai zis sa nu ma mai gandesc la loc si la spatiile dintre ele, sa plantez si gata :rofl: Si asa am facut ... de nevoie :)

Adrianam, din fericire nu mai am aproape nimic in ghivece :dans: . Am plantat cam tot la loc definitiv :D .
Jardinierele de pe casa sunt doar o iluzie de ghiveci pentru ca de fapt contin o cantitate atat de uriasa de pamant ca pun pariu ca e de fapt mai mult decat cel la care au acces majoritatea trandafirilor plantati in gradini cu soluri nu foarte bune in care dai de pietre la nici jumatate de metru de sapat. Pe de alta parte toate jardinierele acelea au gauri maricele de comunicare cu tot solul de pe terasa. Un trandafir "disperat" poate la o adica sa-si intinda radacinile pana pe partea cealalta a terasei, respectiv 8-9 m departare daca chiar simte nevoia ;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Ai dreptate!
La mine pietre nu prea sunt, dar in aproape toata gradina pamantul este atat de tare, ca probabil de aceea unii trandafiri se dezvolta foarte incet.
 

Roxana Peled

Active Member
Gluma, gluma dar sfatul tau a fost foarte bun! :marfa:
Imagineaza-ti ca aveam o alee cu 7 trandafiri pe care i-am scos pe toti in toamna si i-am replantat in nici 10 mp ramasi in gradina de jos si care erau deja plini cu flori si alti trandafiri si a mai ramas si loc :rofl: , nu de trandafiri, bine inteles, dar de-un bulb sau de o anuala se mai gaseste cate ceva spatiu :giggle:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Pana ma ajungi pe mine mai ai, ca eu sunt complet sarita de pe fix, cand vine vorba de cat spatiu disponibil sustin ca am :)
Pupici!
 
Sus