Trandafiri Lottum

nick1971

Active Member
Eu sunt putin ingrijorata, sper sa nu fie vreo problema, am trecut pe la ei, am vrut sa mai tasez pamantul si am constatat ca era pamantul inghetat de la apa cu care i-am udat. i-am udat la pranz tocmai sa nu-i prinda seara si era destul de cald
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu-i problema, oricum inghetul nu a ajuns in profunzime daca ai musuroit. Suprafata ingheata oricum, la mine musuroaiele sunt complet inghetate
 

presco

Active Member
I-am plantat si eu azi! :dans: Si-au revenit. Sunt sigura ca o sa se prinda. Nu i-am platat chiar ca la carte, ci metoda proprie. De abia astept primavara sa vad primii mugurii.
 

presco

Active Member
Sapat, aruncat o mana doua de mranita, udat, pus pamant, calcat cu piciorul si musuroit. Totul repede.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acum am terminat de plantat ultimii 2 trandafiri sositi de la Lottum. Acuma le tin pumnii la toti sa aiba parte de o iarna nu prea grea si sa se prinda :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Apropo de ramurile maronii pe care le aveau butasii de 'Lady Emma Hamilton'. Ma uitam astazi prin gradina, iar ramurile la 'Noble Anthony' sunt mov inchis spre negru. Asa sunt ele, daca le rup se vad ca sunt verzi, dar coaja este foarte colorata, aproape neagra.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, cand am vazut culoarea eu i-am verificat repede, sa vad care-i treaba, dar se vedea ca sunt verzi si ok.
 

MASCHA

Active Member
Azi am profitat de ziua frumoasa si am verificat trandafirii abia plantati,dintre toti cred ca The Pilgrim este deja uscat are coaja stafidita si am taiat putin din varful unei ramuri si este uscat si in interior,nu am indraznit sa tai mai adinc am sa vad la primavara. :(
Ati avut trandafiri cu coaja stafidita care si-au revenit?.....Dati-mi o speranta de :D ......
 

gabrielais

Active Member
Constantin are dreptate..nu mai umbla la ei pana in primavara..abia atunci vei sti cu certitudine care s-a prins; nu se recomanda deranjarea musuroiului pana in momentul dezgroparii din primavara; si eu am unul caruia nu i-am dat sperante dar cine stie ce face el acolo sub musuroi? poate avem noroc si surprize frumoase la primavara :wink:
 

MASCHA

Active Member
Dragii mei,nu am zgarmat in musuroi ,m-am uitat la ce depaseste musuroiul !....
Azi l-am plantat si pe ultimul ,care sunt sigura ca se va prinde !Arata foarte bine :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MASCHA a spus:
Dragii mei,nu am zgarmat in musuroi ,m-am uitat la ce depaseste musuroiul !....
Azi l-am plantat si pe ultimul ,care sunt sigura ca se va prinde !Arata foarte bine :)
Lasa, Mascha, ca precis mai are muguri viabili pana la punctul de altoi, de acolo va da ceva :wink:
 

MASCHA

Active Member
belisima- fac schimb de butasi cu cea mai mare placere


claude - sa dea Domnul ,asa sa fie !
 
Sus