Trandafiri Lottum

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, acum am vazut...Daca au putrezit acestia proaspat plantati asta nu tine de zona climatica, din moment ce au fost musuroiti. Esti sigura ca e totul mort pana jos?
Altele sunt motivele pentru care au putrezit, eu am de zona 6b verde pana la varful lastarilor si am de zona 5 care pare putrezit, nu stiu pana unde, exact, ca musuroiul era cam inghetat.
 

cristinaf

Well-Known Member
Dezhidratat. N-are nimic ca e de 6b. Putea sa fie si de 7b, ca in musuroi tot ar fi trebuit sa reziste.
 

belisima

Well-Known Member
Ika a spus:
Dezhidratat. N-are nimic ca e de 6b. Putea sa fie si de 7b, ca in musuroi tot ar fi trebuit sa reziste.
au fost,intradevar,dezhidratati...
tare mi-e sa nu ajunga si astia din comanda de acum la fel,mai ales ca sunt scosi din toamna... :roll:
 

MASCHA

Active Member
belisima a spus:
Ika a spus:
Dezhidratat. N-are nimic ca e de 6b. Putea sa fie si de 7b, ca in musuroi tot ar fi trebuit sa reziste.
au fost,intradevar,dezhidratati...
tare mi-e sa nu ajunga si astia din comanda de acum la fel,mai ales ca sunt scosi din toamna... :roll:
Cum sa fie scosi din toamna?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu-s de aceeasi parere. Trandafirii nu au ajuns dezhidratati. Si daca au fost tinuti in apa 24 de ore inainte de plantare iar la plantare au fost udati cosrespunzator, cu cel putin o galeata de apa, in mod clar n-au murit de dezhidratare
 

belisima

Well-Known Member
claude a spus:
Nu-s de aceeasi parere. Trandafirii nu au ajuns dezhidratati. Si daca au fost tinuti in apa 24 de ore inainte de plantare iar la plantare au fost udati cosrespunzator, cu cel putin o galeata de apa, in mod clar n-au murit de dezhidratare
claude...nu stiu ce sa mai zic,i-am tinut 48 de ore in apa :oops: am taiat putin din radacini(nu toate),am udat cu o galeata de apa la plantare...cauza mortii... :) e un mister!sa fie primiti pentru altii! :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
anasstasia a spus:
Si ne luam de sirb...
:| ...eu cred ca astia ceruiti din magazine sunt mai protejati...plus ca ii vezi la fata locului :( m-am cam suparat :mrgreen:
hmmm ..nu stiu ce sa spun ...tu stii citi trandafiri ceruiti am plantat eu si nu sau prins ? cand toata iarna sunt tinuti pe rafturile magazinelor ? ce nu se vinde toamna se da primavara .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
claude a spus:
Nu-s de aceeasi parere. Trandafirii nu au ajuns dezhidratati. Si daca au fost tinuti in apa 24 de ore inainte de plantare iar la plantare au fost udati cosrespunzator, cu cel putin o galeata de apa, in mod clar n-au murit de dezhidratare
claude...nu stiu ce sa mai zic,i-am tinut 48 de ore in apa :oops: am taiat putin din radacini(nu toate),am udat cu o galeata de apa la plantare...cauza mortii... :) e un mister!sa fie primiti pentru altii! :mrgreen:
Belisima, sa nu ma intelegi gresit...eu doar dezbateam motivul decesului :wink: Sa stii ca din cei de la Lottum am 2 despre care nu stiu ce sa spun, doar daca au verde in pamant mai au sanse, poate, si stiu sigur ca motivul neprinderii nu poate fi dezhidratarea,doar i-am vazut cum aratau cand i-am plantat, ma intreb si eu care pot fi motivele :|
 

anasstasia

Active Member
Daca nu este deshidratarea, daca ei erau ok, atunci eu zic ca a fost frigul. Chiar daca au fost musuroiti, a fost o iarna foarte grea, iar ei erau la inceput de drum. Poate nu au avut putere sa supravietuiasca din cauza asta.
 

belisima

Well-Known Member
claude :*
eu nu ma pricep prea mult,plus ca nu sunt obisnuita sa pierd trandafiri :rofl: am ramas tablou azi,si chiar imi pare rau,abia asteptam sa ii vad infloriti!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iti dai seama ca si eu m-am ofticat de numa', detesc chestia asta, la mine e vorba de Mme Pierre Oger si Cardinal Hume.
Dar asta se mai intampla, daca trandafirii nu intra in iarna cu suficiente rezerve, mai ales ca au suportat stresul plantarii, nu supravietuiesc :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt amandoi de zona 5b. Straniu ca nu au rezistat :(

La mine e cu semnul intrebarii Sombreuil. Mai are putin verde la baza a 2 tije. Iar Eden Rose e in continuare acoperit de zapada :?
Englezestii in schimb, sunt toti verzi. Tradescant e ceva mai ciufulit, dar traieste.
 

bebe Iris

Active Member
Mie mi-au trecut foarte bine peste iarna, sunt la fel ca atunci cand i-am plantat, nu le-a innegrit nici macar o particica din crengute si au inmugurit. Nu mi-au ajuns deshidratati e drept. Mie mi-e tare drag de Lottum, cel putin pana acum :D
 

nick1971

Active Member
la mine din 23, unul sigur e mort - Liparfum, cred ca din cauza ca in locul ala baltea apa si a putrezit
....
n-am mai pus toate pozele, dar le puteti vedea incepand cu prima poza
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Azi am scormonit pana la baza musuroiului la Mme Pierre Oger, ca m-am enervat si am descoperit ca la baza mai are lastari verzi, cam 3 cm deasupra pamantului, deci are sanse, ca se adauga si cei 5 cm care-s sub pamant :wink:

Nick, daca-i ala din a 2-a poza, mie nu mi se pare mort deloc :?
 
Sus