Trandafiri Lottum

MASCHA

Active Member
Dintre trandafiri plantati asta iarna (era decembrie) doar Mme. Isaac Pereire este verde si frumoasa,asa era si cand am primit-o,a fost din al doilea lot,restul tot ce depaseste musuroiul este negru :cry:
 

radu

Member
MASCHA a spus:
Dintre trandafiri plantati asta iarna (era decembrie) doar Mme. Isaac Pereire este verde si frumoasa,asa era si cand am primit-o,a fost din al doilea lot,restul tot ce depaseste musuroiul este negru :cry:
Incearca sa scormonesti putin in musuroi, sa vezi daca ceea ce e in musuroi e verde sau nu ! La cat de frig a fost e normal sa fie atinsi de frig, dat daca musuroiul e destul de inalt (30cm) ar trebui sa fie totul OK !
 

victoria

Active Member
Eu inca nu am avut curaj sa deranjez musuroaiele. La unii se vad varfurile maro,la altii verzi.Oricum,eu am facut musuroaiele cat ei,apoi s-a mai lasat pamantul vreo 5 cm,cat sa se vada varfurile.Asa ca sunt mai mult ca sigura ca dedesubt sunt bine toti.Pana nu vad 20 grade ziua cateva zile la rand,nu umblu la ei :) Acum suflu si in iaurt
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pana nu vedeti lastari de 5-10 cm iesitit din musuroi sa nu umblati la ele ,asta poate fi si in mai :wink:
 

radu

Member
sannamaria a spus:
pana nu vedeti lastari de 5-10 cm iesitit din musuroi sa nu umblati la ele ,asta poate fi si in mai :wink:
Daca totusi am scormonit putin in musuroaie, dar le-am acoperit la loc asa cum erau inainte, am gresit? Ca acum ma puneti pe ganduri negre !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e ok Radu daca doar te-ai uitat si ai pus inapoi pamintul :wink: ideea e ca nu trebuie desfacut musuroiul chiar daca e cald si frumos ,doar cind au aparut deja lastarii :D
 

bebe Iris

Active Member
Ai mei nu sunt musuroiti dar sunt toti verzi, sunt fooooarte fericita!!!Nu-i musuroiesc ptr ca nu am pamant destul si nici loc de musuroaie...am pus pamant cumparat la punga din market peste ei si aratau ca un musoroi, dar s-a lasat si nu mai este deloc musuroi :)
 

miki70

Active Member
Mascha mie mi-au inghetat tradafirii vechi cataratori , tot ce nu a fost acoperit de zapada a inghetat :( , la noi a fost mai frig . Una din bolte care a cazut si a fost acoperita de zapada nu a inghetat.
 

gabrielais

Active Member
nici eu se pare ca nu am pierderi... :) ce se vede deasupra musuroiului e in mare parte maro dar chiar la baza este verde...si am observat ca musuroaiele s-au tasat nu gluma..eu le-am facut asa incat au acoperit crengile in intregime si acum sunt tasate cam pana la jumatate...dar la cate kg de zapada uda a stat deasupra ma mir ca nu le-a aplatizat de tot...nici eu nu desfac musuroaiele pana tarziu primavara...un producator din zona mi-a recomandat sa nu le desfac decat putin asa ca de la udat se lasa singure; eu le desfac si pamantul il sap putin si il fac ca un "lighean" in jurul plantei....eh..dar mai e atata vree pana atunci... :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum a spus si Annamaria, nu umblati prea devreme la musuroiaie. Sunt unii mai lenesi dupa care trebuie asteptat chiar si pana in iunie, aveti rabdare!
Daca e seceta si trebuie sa-i udati, desfaceti putin musuroiul intr-o parte, udati, dupa care refaceti musuroiul.
Iar la vremea cand aveti lastarei frumosi incepeti sa desfaceti treptat, nu inlaturati tot musuroiul dintr-o data ci in etape :D
 

belisima

Well-Known Member
fetelor,lavender pinocchio si blue boy ai mei n-au supravietuit :x nu gasesc de ce zona sunt,dar nu mi s-a mai intamplat sa imi degere trandafiri,si musuroiti :x m-am enervat!
 

R@MONA

Active Member
Lavender Pinocchio :Hardiness: Likely USDA zones 6 to 9, zone 5 in a protected location.
Blue Boy:USDA zone 6b through 9b (default).
Belissima, imi pare rau pt pierderea suferita , mai ales ca sunt niste trandafiri deosebiti! Nicio sansa sa fie totusi verzi?
 

anasstasia

Active Member
Amindoi sint de la zona 6b in sus. Asa ca nu e surprinzator ca au murit. Poate totusi mai este o speranta, eu zic sa mai astepti, poate dau lastari noi.
 

belisima

Well-Known Member
anasstasia a spus:
Amindoi sint de la zona 6b in sus. Asa ca nu e surprinzator ca au murit. Poate totusi mai este o speranta, eu zic sa mai astepti, poate dau lastari noi.
asa e cand nu te informezi dinainte :oops:
 

anasstasia

Active Member
Eh, e greu sa te abtii, chiar daca e de zona 6b. Eu la comenzile viitoare am zis sa tin cont si am ales preponderent de la zona 5b, insa am mai scapat citiva si de zona 6b.
 
Sus