Trandafiri englezesti

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum arata Falstaff la voi? Roxana ? :) Ca al meu e un lungan desirat, sper ca pana la primavara sa-mi vina inspiratia si sa inteleg de unde ar fi bine sa-l ciufulesc cu foarfeca :rofl:

 

Roxana Peled

Active Member
Maaama, ce cracanatura!
La mine nu a crescut asa vanjos :) .
Il astept la anul sa vad cum se dezvolta, am in plan sa-l serpuiesc pe suport oricat ar fi el de tzepeios ... Daca am reusit eu sa-l indoi pe bietul Abraham Darby pot sa indoi orice :mrgreen:
 

nicol

Member
Si la mine e o "cracanatura", numai ca nu are asa multi lastari ca la Claude. Si, la mine, lastareste, undeva la peste 1.40-1.50 metri. am o ramura care seamana cu un trident. Pardon, "dident" :) . Si mi se pare ca are lastarii mult prea rigizi. E in anul trei si e mult mai inalt ca mine( 1.68). Imi sucesc gatul sa-i vad varfurile lastarilor. Si nici la asta, care o fi cauza, n-am vazut flori dupa cele din mai.

Poate-i fac o poza azi! :)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
La fel si la mine, insa este tinerel (anul 2 dar mutat in toamna). A facut totusi cam 3 valuri de flori mai mari un pic fata de cele de anul trecut iar acum in toamna s-a pus pe crescut si s-a desirat. Nu ma deranjeaza asa mult fiindca l-am pus mai in spate langa altii tot asa de "nebuni" Heritage si Graham Thomas si i-am lasat in pace.
 

geodezia

Well-Known Member
:incapatanat: :incapatanat:
mda am crezut ca numai la mine s-au apucat englezesti sa creasca ca nebuni cracanati in toate partile ce sa mai a fost anu roselor cine stie cind ne vom mai intilni cu fenomenul asta
la mine hocus pocus dupa ce anu trecut si in primavara asta mi-a facut figura de a inflorit grena simplu acum ma trezi cu el ca inlforii omeneste adica patat mic mic si frumos foc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rose, asa e, e destul de frumos, nu chiar ca in basme, dar mie imi place. Nici nu am realizat ca se vede si peisajul, eu nu stiam cum sa incadrez mai bine cracanatul sa incapa in poza :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Si la mine Falstaff a crescut ca nebunul si nu am vazut decit citeva flori de la el. La primavara il scurtez bine, ca s-al tin in friu..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ghia
,cu cat il scurtezi mai mult,cu atat o sa dea lastari mai lungi,incearca sa-l tai la aprox 50 cm,dar e doar un sfat :)
 

geodezia

Well-Known Member
eu il am achizitionat anu asta a facut primul rind de flori care au fost in numar de 4-5 si aseara cind ma dusei sa ii vizitez are cred vreo 7-8 flori

e chiar asa de infloricios ?si are niste flori marii mari .. chiar imi place de el .. te pomenesti ca se face si tufa mare ca eu il am pus saracu intr-un loc strimt cu multe plante si mur si crini si alti trandarfiri
cred ca bietul de el face asa sa imi atraga atentia
 

nicol

Member
e din englezestii care se fac mariiiiiiiiiiiiiiiiii :) . la mine nu-i infloricios deloc, face numai fite... :x
 

geodezia

Well-Known Member
pai labarteala astaa am patit-o si eu anu asta dar la th au ajuns la 3 -4 m inaltime cu frloile in virf flori mari de tot .. o fi de vina prea multa apa ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu n-am de gand sa-l tai asa scurt, lastarii neramificati ii voi taia la 1 m iar cei ramificati in functie de inaltimea la care pleaca ramificatia, eventual scurtez si lastarul de baza si ramificatiile. Si pe urma mai vad, in functie de ce face anul viitor :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ai dreptate si tu Claudia,da la mine e intr-un loc cam starmt :) si nu pot sa-l asa de mare.
Ghia draga, tu vezi ce vrei sa faci in el si infuntie de ala il tai,oricum e un monstru.
de ex pe golden c l-am taiat la 50-60 cm si acum e o tufa de 1,80 inalt si cm tot asa de lat :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu incerc asa si vad ce iese ca al meu e la gardul dinspre drum si chiar imi convine sa fie inalt, de-aia am pus acolo tot trandafiri care cresc mari, sa faca un gard viu, doar lastarii dinspre curte o sa-i tai mai scurt, ca sa faca flori si la o inaltime rezonabila, sa nu ma urc cu scara sa-l miros :)
 

Roxana Peled

Active Member
nicol a spus:
Am reusit sa-l fotografiez. Tot albumul e cu el. Iata pozele:
http://nnicol.sunphoto.ro/falstaff_toamna_2013/92975644
Aaaaaaaa, si fara legatura cu topicul, si Eden rose-ul s-a labartat cam la fel vara asta:
http://nnicol.sunphoto.ro/eden_rose_toa ... 3/92975676
Nicol, mie mi se par un pic cam la umbra trandafirasii tai, poate de aceea face fitze Falstafful :gandit:
Al meu a inflorit destul de bine pentru primul an, a facut o ghirlanda intreaga de flori in al doilea val desi de crescut nu a crescut prea mult. Din pacate florile s-au cam parlit la soare :(
Eu l-am achizitionat ca urcator deci ma bucur daca se lungeste. Planuiesc niste experimente la anul legate de arcuirea si legarea trandafirilor urcatori, sa speram ca-mi ies :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa e Ana.NU poate fi condus ca urcator.L=am luat si eu ca urcator ,il am de 3 ani si a ramas la o inaltime medie de cca.80 cm desi tuns primavara f scurt ca sa lastareasca bogat si cu lastari cit mai lungi.Dar....
Oricum e frumos rau :)
 
Sus