Trandafiri englezesti

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce le-ai facut de sunt asa vioi? Nu cumva i-ai plimbat cu tine prin Thailanda? :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al doilea da. Ultimul, imediat ce ai pomenit de Summer Song a devenit brusc neinteresant! :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Pai Carmen draga,ma gandeam ca poate progenitura e mai cu mot :rofl:
Apai tu nu ai citit comentariul insotitor? In afara de culoarea florilor, pastreaza fix caracteristicile lui Summer Song. Dupa mine e destul de explicit. :rofl: :rofl:
 

daisy111

Active Member
Carmen,dar ce are Summer Song?m-ai facut curioasa :oops: eu nu il am dar imi place fff mult si mi l-as dorii, candva sa il am. :D
 

geodezia

Well-Known Member
este mai nazuros .. nu accepta soarele si nici ploaia asa este frumos foc dar trebuie timp mult pentru dezvolatare frumoasa ...eu il am de 3 ani si nu sunt nici eu prea incintata de el cu toate ca atunci cind infloreste este superb .. dar e nazuros rau
 

gabrielais

Active Member
pai fetelor, ne-am plictisi rau daca n-am avea si cate unul din acestia mai fitzosi asa, nu? cum ar fi sa iesi in gradina si sa n-ai nicio provocare... asa? totul aliniat si lipsit de probleme..mie sigur nu-mi place doar sa ma plimb cu mainile la spate prin gradina :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
pe mine m-a pus gaia sa dau niste lastari in anu 2 din el si din CPM si era sa ii pierd asa ca acum sunt mult mai rezervata la taierea lor .pin anu fac lastari tapeni nu ma mai incumet sa ii tai am s aii las pina se face ramura cit un creion de groasa
 

gabrielais

Active Member
eu a trebuit sa ii ciufulesc putintel, deoarece au avut multe ramuri rupte din cauza zapezii din aceasta iarna si nu puteam lasa asa, alandala...sper sa nu se supere prea tare mai ales ca majoritatea sunt de anul 2 si au ramurile destul de groase..nu sunt ei chiar asa sensibilosi :)
 

maxie

Member
Ieri am vizitat gradina si am avut o placuta surpriza.In toamna au venit de la Petrovic 3 englesti care aveau cate 2-3 ramurele cat scobitorile si pe care i-am trecut la "pierderi" din prima,dar i-am pus in pamant cu musuroi bun si multe cozi de maturi pe langa( ca sa nu-i calcam din greseala).Surpriza: scobitorile erau negre de la ger ,dar aveau muguri zdraveni care ieseau din musuroi. :) Asa ca nu stiu daca vor face si flori anul acesta,dar ma bucur pentru cei trei: Pat Austin,Lady Emma Hamilton si Charles Darwin.In rest,toti englestii de la sarb sunt bine,cu muguri.Inca nu am desfacut nici un musuroi,pentru ca batea un vat puternic si este inca destul de rece.
 

maxie

Member
Da,da.asteapta sa se mai incalzesca putin,ca sa apara frunzulitele.La mine par ca toti din comanda de la sarb sunt ok.Chiar si aceia cu ramuri negre au mugurasi iesiti din musuroi.Am cativa carora de la ger li s-au inegrit toate ramurile.Daca se va incalzi,probabil intr-o saptamana-doua, voi desface musuroaiele si voi vedea exact.Am amanat taierile,pentru ca nici forsitia nu se deschisese( e la stadiul de boboci).
 

gabrielais

Active Member
si la mine cei de Petrovici arata excelent...a contat faptul ca i-am primit la timp si nici n-au stat prin cine stie ce depozite cu zilele...chiar daca au fost mici, faptul ca nu au trecut prin socuri care sa ii deshidrateze i-a ajutat sa se prinda...
 
Sus