Trandafiri englezesti

AntalB

New Member
Eu cred ca am explicat destul de bine . Nu am absolut nici o problema daca cineva descarca fotografiile facute de mine si le vizualizeaza in particular . Nu sant de acord sa le descarce si sa le prezinte intr-un spatiu public asa cum este un forum fara sa ceara permisiunea proprietarului , asta nu se refera numai la mine ci este valabil pentru toate blogurile .

Stiti cum e , sant totusi niste fotografii bunicele , muncesti putin sa le faci , mai scrii si un articol pe acolo , mai prezinti cate ceva , ma rog ... nu are importanta cat de valoroase sant sau nu articolele dar este totusi munca cuiva , asa cum e ea trebuie respectata !

Aveti dreptate , publicarea linkului pe un forum aduce mai multi vizitatori . Pentru mine insa acest lucru nu are prea mare importanta intrucat blogul nu imi aduce nici cel mai mic venit , nu castig bani din el , nu este comercial , blogul este facut doar din pasiunea pentru trandafiri .

Va multumesc pentru intelegere !
 

lacrimioara

Member
Imi cer mii de scuze, intentia mea nu a fost sa deranjez pe cineva, si pe cuvant nici nu am realizat ca nu este bine ce fac, pe viitor voi avea grija. Inca o data imi cer iertare domnul Antal B :(
 

ghia_don

Active Member
Eu ma bucur ca am reusit in sfirsit, sa plantez azi Munsted-ul :) Am avut mari emotii pina l-am dezgropat din solar, dar cind am vazut cit de bine s-a pastrat mi-a venit inima la loc :whew: . Mi-ar fi parut enorm de rau sa-l gasesc uscat sau putrezit, dupa cit am suspinat dupa el ;-) .
Acum astept primavara cu alta stare de spirit :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ghia , ce bine ca ai putu planta :clap:
astept si eu cu nerabdare sa pot planta ,dar la mine inca e zapada multa ,pe marginea stratului unde s-a topit zapada ,azi dimineata am vazut un ghiocel :dans: deci nu mai e mult :D
 

ghia_don

Active Member
Si la mine inca e zapada multa, dar ultimile zile au fost calde si am sperat ca sub zapada pamintul e dezghetat.Si chiar asa a fost. Dupa ce am dat zapada la o parte si am vazut ca se poate sapa, am trecut la treaba :)
 

gabrielais

Active Member
ieri am iesit si eu in inspectie....cred ca am pierdut pe Lady of Shallot..n-am avut curaj sa "scurm" prea mult in musuroi..oricum avea crengi negre de la depozitarea in nisip..sper sa fi ramas totusi ceva verde..parca nu mai am rabdare sa vina caldura... :x
 

Roxana Peled

Active Member
Imi pare tare rau de ce aud pe la voi fetelor :(
Cred ca toate asteptam primavara ca pe altceva, tot ce sper este sa nu mai vina vreun val de frig.
Ai mei plantati in toamna arata bine toti si inmuguresc iar cei mai vechi nici n-au catadicsit sa-si piarda frunzele iarna asta.

Poza facuta acum 5 minute cu Abraham Darby si Iceberg

 

adrianam

Well-Known Member
Terasa este spre sud?
Sunt curioasa daca ai avut probleme pana acum cu paianjenul rosu!
Si eu am avut mai multi trandafiri in ghivece mari, plantati pe balconul meu spre sud.
Destul de putini au rezistat- adica doar aceia care nu au facut paianjen rosu- adica un teahybrid pe care l-am pierdut intr-o iarna din cauza frigului banuiesc, si Schneewalzer pe care l-am mutat la munte.
Am mai incercat cu un The Fairy, un Golden..., Friesia, si inca vre-o cativa, care, cum dadea caldura, se umpleau de paianjeni rosii si in cateva zile deja isi dadeau duhul!
Dar la mine este o caldura ucigatoare vara si am renuntat pana la urma sa mai chinui trandafirii, am ramas la muscate clasice si curgatoare, leandrii si cateva clematite, dar destul ca sunt off-topic! :)
 

Roxana Peled

Active Member
Nu am avut niciodata in gradina asta probleme cu paianjenul rosu, slava domnului, il urasc :x
In balcon, mai ales daca este inchis, intotdeauna apare. Cred ca se creeaza un microclimat care ii este propice.
Eu am doua "terase" ca sa zic asa. Una este acoperisul casei care din punct de vedere al conditiilor climaterice este exact la fel ca intr-o gradina, e complet deschisa pe toate laturile, a doua este jos, o zona langa casa care este betonata pentru ca planuim sa facem acolo un loc de baut cafeluta de dimineata :D . Si acolo e tot ca in gradina. Nu e ca intr-un balcon.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Poza facuta acum 5 minute cu Abraham Darby si Iceberg

Ce verde frumos, Roxana! Arata super! :D

gabrielais a spus:
ieri am iesit si eu in inspectie....cred ca am pierdut pe Lady of Shallot..n-am avut curaj sa "scurm" prea mult in musuroi..oricum avea crengi negre de la depozitarea in nisip..sper sa fi ramas totusi ceva verde..parca nu mai am rabdare sa vina caldura... :x
Cel de la bulgar, nu? Din pacate si al meu e intr-o stare deplorabila, am putine sperante de supravietuire. Iar eu l-am plantat in gradina inca din decembrie. Deasupra musuroiului totul e putrezit. La musuroi nu am umblat, inca mai sper ca poate a ramas vreun muguras verde sub pamant.
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Carmen! :D Trandafiri vesnic verzi :rofl:

Eu zic ca exista o sansa sa mai fie ceva viu in pamant la trandafirasul tau. Acum vreo doua zile am smuls unul din butasii pusi la inradacinat in sticle pentru ca putrezise cu floare de mucegai la suprafata solului. Dupa ce l-am smuls am vazut ca nu numai ca avea radacini foarte bune dar avea si vreo 2 mugutasi viabili sub pamant din care ar mai fi putut sa dea bine merci. Noroc ca am destui ca altfel ma boscorodeam o saptamana :|
 

adrianam

Well-Known Member
Balconele mele nu sunt inchise, ca nu imi plac.
Dar este spre sud si, batand soarele atatea ore, se incinge betonul si radiaza caldura.
Sunt dupa-amieze in care, dupa ce vin de la servici, nu pot iesi pe balcon din cauza caldurii degajate de pereti si balustrade.
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Cel de la bulgar, nu? Din pacate si al meu e intr-o stare deplorabila, am putine sperante de supravietuire. Iar eu l-am plantat in gradina inca din decembrie. Deasupra musuroiului totul e putrezit. La musuroi nu am umblat, inca mai sper ca poate a ramas vreun muguras verde sub pamant.
Da, Carmen, cel de la bulgar...la mine nu s-au pastrat bine in pivnita..e prea cald cred...sau cine stie...poate am gresit eu la udat nisipul..nu stiu...noroc ca am umblat la ei si am vazut ca sunt negri...Amber queen ramasese cu doar o singura ramura verde...vad ca lui, deocamdata, i-a priit in gradina....asteptam caldura sa vedem ce da de sub murusoi :D
 

Roxana Peled

Active Member
adrianam a spus:
Balconele mele nu sunt inchise, ca nu imi plac.
Dar este spre sud si, batand soarele atatea ore, se incinge betonul si radiaza caldura.
Sunt dupa-amieze in care, dupa ce vin de la servici, nu pot iesi pe balcon din cauza caldurii degajate de pereti si balustrade.
Ei, atunci asta e explicatia :D
La mine terasa ne-avand pereti laterali nu are ce sa radieze.
Stiu cum e gradinaritul pe balcon, se lasa cu udat de doua ori pe zi vara ...
 

Roxana Peled

Active Member
Trandfirii mei o cam dau pe inmugurite



Astazi am facut si eu sapaturi sus pe terasa. Trandafirul de care eram cel mai stresata, un Graham Thomas de la multe-plante pe care mi l-au livrat la inceputul lui septembrie la 30 de grade :hipnotizat: si pe care am reusit sa-l congelez saracul in frigiderul meu tampit incercand sa-l conserv pana la plantare avea si el ditamai mugurasul crescut pe sub pamant. Deci n-a murit :dans:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: Roxana, pune-le in cap o punga de gheata, sa se trezeasca la realitate, ca e inca iarna si sa sada frumos pe fundul lor :rofl:
 
Sus