Trandafiri englezesti

Rovak

Member
Are ramurile rigide si se rup usor . Din aceasta cauza am 2 bucati de Falstaff in gradina. :) Acum incerc sa-l sprijin pe cabana, i-am taiat ramurile din fata mai scurt-la 50 cm- si pe cele din spate le-am ancorat cat se poate de delicat de perete. Pot doar sa sper ca am luat decizia corecta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Rovak,
asta e problema ca e rigid si are lastari foarte grosi.
cred ca merge sprijinit,astept poze la anul ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Faza asta cu anumiti englezesti care pot fi condusi ca urcatori este, dupa parerea mea, o mare aiureala in zona climatica a Romaniei. Dupa parerea mea sunt mai potriviti ca arbusti inalti, de exemplu si Leander face la mine niste lastari rigizi si grosi de nici nu poti sa visezi sa-l conduci ca urcator

Gabiuta a spus:
desi tuns primavara f scurt ca sa lastareasca bogat si cu lastari cit mai lungi.
Mai Gabiuto, cum vrei tu sa creasca daca il tunzi scurt in fiecare primavara? Al meu e in al doilea an, inca nu am pus foarfeca pe el si anul asta are peste 2 m. Zau, foarfeca aia mai las-o si in sertar cateodata :mrgreen: Nu toti trandafirii se comporta ca cei TH! Exista trandafiri care lastaresc mult de la baza iar altii mai slabut, la ei trebuie sa ai grija de lastarii mai inalti existenti, nu merge sa intri cu buldozerul peste tot :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Mama, mama! Ce de probleme cu trandafirii astia englezesti dar si cu ceilalti :eek:f: Cred ca toata iarna va trebui sa studiez ca sa ma descurc cat de cat anul viitor :) Am si eu pe Alex of Kent care a luat-o razna rau de tot. Si-a aruncat niste antene intr-o parte mai lungi de 1m. In cealalta parte...pauza :( Nici pe departe nu aduce a tufa :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu stiu ca englezestii NU se taie decat cu moderatie si dupa al treilea an de la plantare pentru ca au nevoie de timp sa-si formeze tufa. La mine Brother Cadfael are o tufa aproape perfecta, doar doi lastari sunt un pic mai maricei comparativ cu restul tufei, in rest e ca un tufis :D si are doi ani in gradina. Si nu am taiat nimic pana acum...
 

Roxana Peled

Active Member
Aoleu!
Pai la mine daca nu urca ... zboara! :evil:
Ma gandesc ca daca am reusit totusi cu Abraham Darby sa-l indoi si sa-l fac "urcator", poate imi iese si cu Falstaff :incapatanat:
 

cristinaf

Well-Known Member
claude a spus:
de exemplu si Leander face la mine niste lastari rigizi si grosi de nici nu poti sa visezi sa-l conduci ca urcator
Claudia, am vazut in albumul unei doamne din Piatra Neamt, care activeaza si aici pe forum, un Leander condus ca urcator, in combinatie cu un Coral Dawn, ceva... :visator: n-am cuvinte, dar m-am lamurit ca se poate.
Aici e adresa http://primula.sunphoto.ro/CORAL_DAWN/89946887 sper sa nu se supere ca am postat-o, dar merita vazut rezultatul :clap: cu atat mai mult cu cat se discuta despre asa ceva, daca e posibil sau nu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cristina, sincer, din poze nu-mi dau seama cum e condis dar al meu in mod sigur nu aveam cum sa-l conduc, are niste lastari tepeni ca s-ar rupe :?
 

Rovak

Member
Deocamdata, Falstaff-ul meu arata ca un evantai cu barba :rofl: . Asa ca pozele raman pentru la anul, in plus vreau sa vad cat de inalt creste. In zona aceea are doar 6 ore de soare vara.
Clar cuvantul ,,Teapan" e definitoriu pt el.
 

Rovak

Member
Pai, 3 ramuri (dinspre cabana) au crescut in voia lor, adica in sus. Le-am ancorat de 3 tutori cu ceva distanta intre ei - bate un vant nebun si ramurile se culca la pamant de la baza, nu se arcuiesc in jos. Partea din fata, alte 2-3 ramuri taiate in toamna trecuta au ramas in acelasi stadiu - maxim 40- 50 cm.
Pana acum nu mi-a venit sa-l fotografiez, nu ma atrage desi pe o ramura sus,in varf are 4 flori. Poate data viitoare cand merg la gradina.
 

belisima

Well-Known Member
la mine falstaff e batos ca un thea,m-am si mirat
sunt suparata ca abraham darby a chelit in vara si acum e plin de lastari cruzi care o sa degere,dupa aia ce mai da?! :(
 

Roxana Peled

Active Member
Nu te stresa, nu te stresa!
Nu de alta dar daca te stresezi tu ma stresez si eu :eek:f: . La mine toti sunt plini de lastari tineri si fragezi si n-a chelit nici unul. Sper sa se prinda la un moment dat ca a venit frigul si sa se opreasca din crescut inainte de a pica gerul :rugaciune:
Cum ne-o fi norocul!
 

cristinaf

Well-Known Member
Din cauza ca au fost rupte mereu florile trecute.
Asa am patit eu anul trecut, iar anul acesta am rupt doar dupa primul val de inflorire, in iunie, iar apoi i-am lasat in pace, si ca urmare si trandafirii mei stau cuminti.
 

Roxana Peled

Active Member
La mine de exemplu Rhapsody in Blue a inflorit doar in primul val, i-am rupt intr-adevar macesul atunci dar acum a dat un lastar care vrea sa dovedeasca clar ca vorbim despre un trandafir urcator :)

Altii au avut si trei valuri, sau mai bine spus tocmai sunt la cel de al treilea. Ideea e ca ar trebui sa ma multumesc cu doua :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
a dat un lastar care vrea sa dovedeasca clar ca vorbim despre un trandafir urcator :)
:(
Mai, cine v-a spus voua ca Rhapsody e urcator? :roll: Ca eu nu-l gasesc pe nicaieri ca urcator

Roxana Peled a spus:
Ideea e ca ar trebui sa ma multumesc cu doua :(
Da, ai putea sa te multumesti cu 2 si, bonus, ceva macese ;-) Eu am inceput sa apreciez si macesele si, in special la cei care infloresc foarte bine si abundent mai las chiar dupa prima inflorire ceva lastari care sa formeze macese. De fapt anul asta am lasat la toti trandafirii macar un lastar nejumulit dupa prima inflorire, ca sa vad care face macese si cat sunt de frumoase. In felul asta am descoperit ca un TH necunoscut care era programat sa ajunga la tomberon face niste macese fabuloase, uriase, ia uite:


sunt chiar mai mari decat moneda de 50 de bani :eek: asa ca a scapat de tomberon, va ramane in gradina pentru minunatia lui de macese :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Mai, cine v-a spus voua ca Rhapsody e urcator? :roll: Ca eu nu-l gasesc pe nicaieri ca urcator
Pai uite, hmf zice despre el asa:

"Tall, climbing, upright. Medium, glossy, light green foliage.
Height of 6' 7" to 8' (200 to 245 cm)."

La 2 metrii jumate n-o fi el un urcator urias dar e urcator ... cica :D

De asemenea, in topicul lui la pagina 4, nicolae68daniela pune vreo 2 poze in care zau ca arata a urcator viewtopic.php?f=83&t=5875&start=60 - pozele sunt abea la sfarsitul paginii ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O fi zicand HMF ca-i urcator, dar eu inca nu l-am vazut in nici o poza la inaltimea aia :?
 

Roxana Peled

Active Member
N-are nimic, la cum a luat-o la galop lastarul alui meu ti-l arat eu la inaltimea aia intr-o luna daca nu da gerul :rofl:
 
Sus