Trandafiri Anasstasia

A

Anonymous

Guest
Rabdare !
Anul trecut am cumparat aproximativ 1000 de trandafri. Evident ca nu s-au putut planta toti odata. Mai mult, erau si alte plante care-si asteptau rindul. A trebuit ca sa mai informez despre ce am da facut in privinta depozitarii lor.
Le-am creeat aceleasi conditii ca la pepiniera.
Adica i-a m stivuit pe toti la orizontala, culcati. Asta pentru a putea sa-i stropesc cu pompa. Odata pe zi.
M-am ingrijit ca incinta respectiva sa aiba tot timpul un geam deschis, deoarece era foarte mult condens de la trandafiri.
Inca o conditie, este sa fie racoare la ei, adica undeva peste/la 5 grade Celsius.
Acum, dvs alegeti ce doriti de aici, dar nu uitati ca trandafrii sint cu radacina impachetata si ca vin de departe.
 

mihai63

Member
Sa stii ca ne bucuram alaturi de tine !
Grimaldi si Rumba par interesanti,sa ne arati poze cu florile.Anul viitor ,desigur.
 

anasstasia

Active Member
Vroiam sa va intreb care este diferente intre polyantha si teahibrid.
Stiu ca trandafirii tea au flori pe tulpina inalta, pentru taiat (gen trandafiri din buchete). Insa in rest care sint diferentele? Vreau sa stiu cum sa-i plantez, sa am o viziune. Cei polyantha sint floriferi si mai mici de inaltime decit tea, sau cum?
 

victoria222

Active Member
Trandafirii poliantha formeaza, daca am inteles corect, tufe mai mici( pana la 1,5m) care se acopera de flori micute care cresc in panicule, adica fac multe flori pe o singura tija. The fairy, de exemplu, este o polyantha. Trandafirii Floribunda sunt rezultatul incrucisarii teahibrizilor cu polyantha. Dar inaltimea lor nu depinde doar de clasa ci si de fiecare soi in parte.
 

anasstasia

Active Member
Multumesc Victoria. Nu prea stiu cum sa-i aranjez prin curte deoarece am cumparat mai multi. Deci sint mai mici la inaltime decit tea...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anastassia, pentru a afla inaltimea la care ajung trandafirii ce i-ai cumparat fa si o cautare pe denumirea lor pe www.helpmefind.com/roses, pentru ca pe ce scriu pe ambalaje furnizorii romani nu prea poti pune baza. Oricum, treaba e orientativa, pentru ca ei mai cresc si cat vor ei, in functie de conditiile care le au :rofl:
 

anasstasia

Active Member
In noaptea aceasta vor fi temperaturi de 2 grade in Bucuresti. Pot lasa butasii afara sau trebuie sa ii pun la loc mai moderat din punct de vedere al temperaturii?
 

victoria222

Active Member
Eu zic sa-i lasi afara. Eventual arunca peste ei un sac de iuta sau ceva de genul asta, ca sa stai linistita :D
 

elipopa

Active Member
anasstasia a spus:
Credeati ca ma potolesc? Am mai cumparat 2:

Am mai luat un Rumba:
http://anasstasia.sunphoto.ro/trandafir ... i/23559299
Celalalt Rumba arata asa:
http://anasstasia.sunphoto.ro/trandafir ... i/23124941

Sint curioasa cum arata de fapt.

Si un Blasse Superior catarator:
http://anasstasia.sunphoto.ro/trandafir ... i/23559301
sunt superbi toti,rumba nr 2 pare diferit de primul, as mai vrea si eu cativa, dar din pacate pe piata am gasit tot soiuri pe care le-am mai cumparat! cred ca mai iau ossiria si monica! am mai luat si eu un double delight de la ciumbrud!!!
ai apucat sa-i plantezi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Waw, da ai muncit ceva! Presupun ca ti-ai dus macar vreun ajutor ca altfel n-ai mai fi aici sa povestesti, ai fi la...recuperare :rofl: :rofl:
 
Sus