Trandafiri Anasstasia

aleynad

Active Member
Moderator
la mine Casanova nu a inflorit galben, de altfel nici pe eticheta nu era galben, ci mai degraba crem :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
uite ca am gasit si poza cu ambalajul
ceva de genul asta a inflorit, desi putin mai palid :)
 

anasstasia

Active Member
Multumesc Elipopa. :rose:
Fetelor sa stiti ca-mi place daca asa arata. Chiar ar fi superb! Sper sa iasa asa :rugaciune:
 

elipopa

Active Member
si la mine pe ambalaj era galben Casanova, pe vremea aia nu stiam eu cum ar trebui sa arate in realitate! dupa ce a inflorit l-am cautat si am vazut ca ce a inflorit e adevaratul Casanova! face flori foarte mari si extrem de parfumate! sa dea Domnul sa se prinda toti!!!
 

mihai63

Member
anasstasia,ce ai scris tu acolo nu e o mini comanda,deloc!
Macar ai luat si tu 2-3 din fiecare?
Daca ai luat numai cate unul,nu prea ii poti pune in valoare.
 

anasstasia

Active Member
Nu, am luat cite un butas, deoarece mai intii vreau sa vad cum o sa infloreasca fiecare. Nu imi doresc sa am mai multi din fiecare, decit poate sint citeva exceptii. Mai intii sa vedem ce iese la primavara si apoi vedem :D
 
A

Anonymous

Guest
Cam...vreo doi ani va trebui sa asteptati, functie si de cum ii "grabiti".
In general in primul an se dezvolta mai greu (din cauza sistemului radicular insuficient dezvoltat) cu toate ca sint solutii pentru depasirea acestui moment.
Ca principiu, ar trebui sa va ginditi chiar din primavara, zi de zi (exagerat un pic), cum sa faceti ca-n iarna urmatoare, tradadfirii sa fie cu adevarat bine pregatiti.
 

anasstasia

Active Member
Doream sa intreb cum sa tin butasii de trandafir cumparati pina ajung la tara sa-i plantez. Sa-i tin afara zi si noapte indiferent ca noaptea este destul de frig sau sa-i tin pe un hol comun unde nu este cald, insa nu este nici rece ca afara?
Sa-i stropesc cu apa din cind in cind? Ajung la tara peste 2 saptamini si vreau sa ii hidratez cit de cit pina atunci.
Multumesc pentru sfaturi.
 

elipopa

Active Member
anasstasia a spus:
Doream sa intreb cum sa tin butasii de trandafir cumparati pina ajung la tara sa-i plantez. Sa-i tin afara zi si noapte indiferent ca noaptea este destul de frig sau sa-i tin pe un hol comun unde nu este cald, insa nu este nici rece ca afara?
Sa-i stropesc cu apa din cind in cind? Ajung la tara peste 2 saptamini si vreau sa ii hidratez cit de cit pina atunci.
Multumesc pentru sfaturi.
cei cumparati sunt din aceia cu radacina ambalata in rumegus, nu? pe ei nu trebuie sa-i uzi, parerea mea, doar sa nu stea la caldura ca pot incolti!!!
la loc racoros cred ca este cel mai bine si dac-i lasi afara sa nu bata soarele direct pe ei! nu cred ca au ceva daca stau afara!!!
 

anasstasia

Active Member
Vroiam sa astept pina merg la tara si atunci sa fac comanda la Rona Land, insa cred ca ei ii au deja ambalati, asa ca pot sa-i comand de acum.
 
A

Anonymous

Guest
Depinde cum sint ambalati.
Nu puteti veni cu detalii ?
Cum as proceda eu ?
Daca nu au radacina nuda, as desface pachetele si apoi i-as depozita intr-un loc racoros, dar sa nu inghete. La orizontala, unii peste altii. Apoi zilnic, stropiti cu apa, cu un pulverizator.
Dar......sfaturile mele sint valabile pentru trandafirii cumparati de la un furnizor serios, care produce trandafiri. Sa nu uitati ca este "atipic" ca sa oferi la aceasta data, trandafiri la vinzare.
Ia ginditi-va, daca sint din import, cind au fost scosi din pamint, punind la socolteala si transportul ?
 

anasstasia

Active Member
Nu au radacina nuda, o au ambalata, infasurata in folie de plastic. Ma gindisem si eu sa-i stropesc cu pulverizatorul.
Nu stiu cit sint de seriosi (de aici se poate isca o polemica lunga), insa si anul trecut am cumparat de la ei si am fost foarte multumita. Nu ma refer la cei pe care mama i-a cumparat deja , ci cei pe care ii voi lua de la Rona Land.
Cei cu radacina nuda cum ar trebui sa fie protejati?
 
Sus