Tibouchina

Tina

Active Member
A mea sta in soare direct si vad ca ii place... de udat, o ud cind i se usuca pamintul, adica la 2-3 zile.. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
A ta te-a rasplatit si cu flori :D A mea nici macar cu o frunzulita noua :cry:
 

Tina

Active Member
Nu dispera.. ignor-o si ai sa vezi ca o sa se bage ea singura in seama.. cu o floare, doua.. :)
 
D

dyayzh

Guest
Imi pare tare rau, dar planta mea a renuntat la lupta. Ieri i-am rupt ultimile 2 ramurele ...Ceva nu a fost pe placul ei de la bun inceput. NU-i nimic, in primavara cumparam alta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu esti singura.Si mai avem in clan pe cineva care a patit la fel.Poate la Tina si la George sa fi supravietutit.
Eu stiu cauza mortii subite:soarele din zilele de canicula.A stat in plin soare(mutata fiind cu soare numai dimineata) si oricit l-ar fi iubit a fost prea tare pentru ea si a terminat-o :( .Semnele le-a dat mai de mult........... :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,in mod sigur.Soarele usca pamintul la suprafata si nu ne dadeam seama de fapt cit era de umed ghiveciul in adincul lui.Asta este. :(
 
A

Anonymous

Guest
plante de interior

Eu am cumparat o tibouchina care s-a dovedit cand a inflorit ca.......... e o browalie!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:eek: Bine dar e ceva diferenta intre Tibouchina si Browalia.

In primul rand e o diferenta de statura si dimensiune. Tibouchina e voluminoasa, creste inalta, frunza e carnoasa si mare, pe o parte pieloasa, pe alta aspra. Florile au antere lungi. Culoarea variaza mult atat la frunzis cat si la flori. Browalia este scunda, usor taratoare. Frunzele sunt aspre si florile relativ mici.

Nu stiu cum au reusit sa-ti vanda drept Tibouchina ceva atat de diferit precum Browalia.
 
A

Anonymous

Guest
Nu stiam cum arata nici una,nici cealata,dar sigur mi-a spus ca e tibouchina si abia cand am vazut la voi florile mi-am dat seama ca am primit plasa!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine mai are aceasta planta?
Adica dintre cele care au cumparat-o cine o mai are???
 

Tina

Active Member
Si eu vroiam sa intreb daca ii mai traieste cuiva.. a mea a plecat in Raiul Tibouchinelor de Sarbatori.. eu am trecut-o pe lista celor de "unica folosinta"... :mrgreen: :mrgreen:
 

lelia

Well-Known Member
Cel putin i-am vazut florile ,deosebite zic eu ,acum e in lumea de dincolo a florilor :cry: :cry:
 

daisy111

Active Member
Ma scuzati ca intreb ceva....de ce nu se face un topic despre florile pe care le trecem de unica folosinta?Sau poate ca deja exista si eu inca nu am dat de el? :? :oops: Dar asa ne-am orienta fiecare in cam ce flori ar merita sa investim bani :)
 
Sus