Tibouchina

D

dyayzh

Guest
Suntem in 20 iunie, draga Tinuta, tot nu a inflorit?? Eu i-am schimbat locul. Am pus-o mai la soare...poate..poate :wink:
 

Tina

Active Member
Ba da, a inflorit de citeva ori.. am pus pozele la "ce plante au inflorit".. stai, ca nu ma supar sa le mai pun inca o data.. :wink: :wink:
Si acum mai are bobocei, iar floarea e de-a dreptul spectaculoasa.. culoarea este superba..
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce-i trec toate florile de pe o ramura,aceasta se ciupeste pentru a stimula dezvoltarea unor noi boboci.
 
D

dyayzh

Guest
Ce i-ai facut ca sa infloreasca? :cry: A mea e inca 2 bete cu cateva frunzulite. Soare? Umbra? Spune-mi, te rog.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De obicei flori nesemnificative la plantele cu flori apar in poze mai frumoase ca in realitate.La tibouchina este exact invers:florile sunt cu mult mai frumoase "pe viu".Pot spune chiar spectaculos de frumoase :D .Poza nu reuseste sa-i redea eleganta,nuanta,staminele colorate,petalele,etc.............Pe scurt:e superba floarea!!!! :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am reusit sa o fac sa-si pirda multe frunze,mutand-o la umbra.Cu toate ca am vazut ca-i place la soare,nu stiu ce mi-a venit si am mutat-o.I-au cazut o gramada de frunze.Am pus-o inapoi la soare si acolo unde i-a cazut o frunza,apare un lastar nou cu mai multe frunze.In varf are iar boboci.
 

Tina

Active Member
Si se prinde si f. usor.. eu i-am prins soacra-mii un lastar cu petul in cap.. a facut radacini dupa maxim 2 saptamini.. :wink:
 

lili

Member
Gabiuta a spus:
De obicei flori nesemnificative la plantele cu flori apar in poze mai frumoase ca in realitate.La tibouchina este exact invers:florile sunt cu mult mai frumoase "pe viu".Pot spune chiar spectaculos de frumoase :D .Poza nu reuseste sa-i redea eleganta,nuanta,staminele colorate,petalele,etc.............Pe scurt:e superba floarea!!!! :)
Cunosc si eu plantute care nu sunt fotogenice!!!!!
....... si sunt atat de frumoase
 

lelia

Well-Known Member
Cit de fericita sunt ca vam gasit si am intrat in aceasta minunata familie acelor pentru care plantele sunt o parte importanta din viata lor.Va spun asta pentru ca am cumparat un butas in primavara,pentru ca mi-a placut poza de pe cutie ,am pus planta in ghiveci si am aruncat cutia si am uitat cum se numeste.......am vazut pozele voastre acum stiu ce floare este.Astept sa infloreasca.are boboci,nu prea multi pentru ca e putin cam la umbra ,pe scara casei dar eu sunt multumita .Va doresc tuturor flori frumoase ,sa va bucurati de ele cit mai mult.
 

angela draganoiu

Active Member
Lelia si noi ne bucuram ca esti aici cu noi. stai pe aproape sa invatam unii de la altii cum sa ingrijim plantele dragi. bine ai venit.
 

lelia

Well-Known Member
Angela,multumesc pentru urare ,fii sigura ca voi sta aproape pentru ca sunt bolnava.......din dragoste pentru flori......si sper sa ma tratez cu sprijinul vostru. :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Eu am achizitionat aceasta planta si din nestiinta am tinut-o la umbra ,asa ca si-a perdut bobocii.Multumesc ca m-ati luminat,de acum poate o sa am si flori nu numai frunze!
 
D

dyayzh

Guest
Pe a mea am pus-o si la umbra si la soare. Nu-i place in nici un loc :? Nu a avansat deloc in ultimele 5 luni de cand am cumparat-o :cry: Am trecut-o la capitolul ignorare caci am vazut eu ca la unele plante le place nepasarea :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa cum s-a comportat la mine nu ii place soarele direct.Era toata ziua in soare si nu i-a placut chiar de loc.Asa ca am mutat-o intr-un loc cu soare numai de dimineata.....Sper,dar numai atit,ca va arata mai bine nu prajita cum e acum. :(
 
Sus