Tibouchina

lelia

Well-Known Member
Fleur ,este frumoasa !ca dealtfel toate plantele tale.
E cam fitoasa dansa ,dar esti foarte priceputa si sigur vei reusi :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor --cele care mai aveti--unde o tineti pe domnisoara aceasta pretentioasa?
Eu cred ca o mut pe a mea undeva la soare.Va avea soare numai de dimineata pentru ca acum, are mai mult umbra decat soare si vad ca nu ii merge splendid.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A mea are oarecare umbra de la o vie. La inceput a stagnat cam 2 luni de nu stiam ce sa-i fac si pe unde sa o mut. Pana la urma ignorat-o cu brio, mai ales dupa ce am citit cat de fitoasa poate fi. Dupa care, in ultimele 2 saptamani, probabil de la atata ploaie si-a luat un avant de nu o mai recunosc:
 

nick1971

Active Member
prima floare a tinut doar o zi si n-am apucat s-o vad, apoi urmatoarele au tinut vreo 3 saptamani si este o splendoare
 
nick1971 a spus:
prima floare a tinut doar o zi si n-am apucat s-o vad, apoi urmatoarele au tinut vreo 3 saptamani si este o splendoare
e foarte frumoasa tibuchina ta sa-ti traiasca. am si eu una si abea astept sa infloreasca
 

nick1971

Active Member
a fost :( foarte frumoasa, a murit peste iarna si nu stiu de ce, am avut-o la birou, a avut lumina, caldura moderat...
 

fixpix

Active Member
iudit a spus:
Asa!!Deci azi am aflat o noutate in legatura cu dumneaei,tibouchina.Anul trecut si-a cumparat o prietena de-a mea una bucata tibouchina si a plantat-o in gradina,a inflorit toata vara,a crescut mult si a ramas acolo ,in propria ei piele ,neprotejata deloc!In zi de azi e bine mersi,inca nu are muguri noi,dar am rugat-o sa ma tina la curent cu evolutia ei.
Asa ca doamnelor ....afara si ignorare totala!Degeaba o bibiliti!
Iudit, aia din 2009 din gradina... mai traieste. mira-m-as... da astept sa-mi zici tu :rofl:
 
ma gasit ieri oua de nu stiu ce insecta pe frunzele de tibuchina erau pline am fost nevoita sa o chelesc :(
oricum va da lastari unde am rupt frunzele :?
 

MASCHA

Active Member
Pietricica de unde ai facut rost de tibuchina ?...Am avut si eu una luata acum 3 ani din Metro,a crescut foarte frumos si cand era in plina splendoare a murit..(eu zic din cauza apei....prea multa...).
Cu toate astea as mai incerca sa cresc una,dar nu am mai gasit sa cumpar.
 

MASCHA

Active Member
Eu o tineam afara in curte primea lumina filtrata de frunzele unei glicine si era plina de boboci si flori.
 

anette_b

Member
am scos ambele ghivece la geam , afara. pare sa le mearga mai bine , nu mai cad frunze , nici boboci.
nu stiu daca ar fi bine sa le pun ingrasamant pt acidofile :? .
 
Sus