taierile trandafirilor

Ion

Member
In cartea sa dl Wagner, recomanda o taiere in toamna cam la 40-50 cm si restul abia primavara cand poti vedea ce a trecut cu bine peste iarna.

Acum, in functie de zona, cred ca se mai pot face diverse... variatiuni.
 

Cristiana

Member
Eu am taiat saptamana trecuta cataratorii la vreun metru (si am taiat, nu gluma, caci aveau peste 3 metri) plus niste taieri de luminare.

Astept o zi in care temperatura sa revina la normal, ca sa rezolv si restul trandafirilor, majoritatea teahibrizi.
 

melu

Member
Eu zic ca nu...in balcon e mai bine caci totusi ei sunt "dispusi" sa-si petreaca iarna afara...cu un pic de ajutor (a se citi protectie); in casa ar fi prea cald. Eu spre exemplu am achizitionat acum la inceput de noiembrie 3 trandafiri miniatur si i-am pus intr-o jardiniera si i-am lasat pe balcon, inchis cei drept dar cred ca temp este pana in 10 grade sau chiar mai putin, caci tin mereu un geam deschis (batant). Zilele trecute am observat ca au aparut frunzulite la toti cei trei lastari si zic eu ca e semn ca s-au prins, deci le place mediul in care stau.
 

isabella

Active Member
Eu am primit trandafirii din imagine si nu stiu ce sa fac, ii scurtez? Nu ma pricep deloc la trandafiri, daca e dupa mine, i-as lasa asa. I-am plantat saptamana aceasta.
 

mg

Member
isabella a spus:
Eu am primit trandafirii din imagine si nu stiu ce sa fac, ii scurtez?
Mai bine ii taiati la 30-40 cm . Poate va e greu dar ii ajuta mult , mai ales ca abia sint transplantati . Cind vor creste ii dirijati dvs cum vreti .
 

isabella

Active Member
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar mi-e greu sa-i tai dar daca asa trebuie , asa voi face, mai ales ca e spre binele lor :D
 

v.cristina

Active Member
isabella un alt sfat ar fi sa nu ii lasi asa de unii singuri in staruri inceraca sa ii combini cu plante anuale

eu de exemplu obisnuiesc sa plantez pe langa ei petunii sau margarete ....arata mai bine dar in primul rand ii protejeaza de unele insecte care nu suporta mirosul degajat de florile acestora

mai sunt indicate si florile care atrag pasarile din motiv ca ciugulesc ganganiile de pe trandafiri


ideea este sa pui niste seminte pe acolo printre ei :) :)
 

bulimache

New Member
si daca nu i-am taiat la timp?

Ii mai tai? Am niste trandafiri la bloc care nu au fost taiati la timp. Mai are rost sa le fac ceva? Unii au spus ca e prea tarziu, ca acum deja au frunza si nu mai e bine sa ii tai.

Aaaa, si mai aveau si niste musuroaie de pamant la radacina - ar trebui sa le desfiintez sau le las asa?

Si ultima intrebare: unul din trandafiri e crescut stramb. adica tulpina e dreapta, dar cred ca e la un unghi de 45 de grade fata de pamant. Poate fi indreptat in vreun fel? ca a intrat printre celelalte tufe. Am incercat sa sap la radacina, dar m-a moprit de frica sa nu il termin de tot.

Multumesc.
 

dana_rusu

Member
ai timp sa-i tai fa-o chiar maine si i-ti vor multumi ,desfiinteaza musunoaiele ,imprastie pamantil uniform si daca ai si putin ingrasamant ar fi si mai bine,cat despre tran.stramb priveste-l cu atentie si vezi ce optiuni ai ,poti elimina ramura pana la un mugure si acela va creste drept sau vezi tu,daca crezi ca sunt prea multe ramuri nu e deajuns sa le scurtezi mai elimini pe cele mai subtiri si strambe.Spor la traba
 

iulia.bv

New Member
buna seara tuturor ,
acum doi ani am avut si eu acceiasi problema ...pe la sfarsitul lunii iunie cand ne-am mutat la casa . Am avut noroc cu o vecina care m-a invatat sa ingrijesc trandafirii astfel :
taie fara mila cam la trei maxim patru noduri deasupra pamantului . lasa maxim patru ramuri pe tufa ( pastreaza-le pe cele mai tinere , mai subtiri , ele sunt cele care te vor incanta cu cele mai multe flori ) , astfel incat in centrul tufei sa fie spatiu liber pt a circula aerul ( lasa numai ramurile exterioare) . nu taia chiar deasupra ultimului nod ( fa o taietura cam la 45 de grade , oblica , la 1/2 cm de ultimul mugure ) , caci altfel se va usca .
Incearca sa ii sapi un pik , sa scapi de buruienile din jur , uda-i bine dupa tundere , pune-le un pik de ingrasamant sau o pastila ,doua de anticoncepitionale langa radacina , si sigur te vor rasplati cu flori toata vara pana toamna tarziu .
Mult succes!
 

iulia.bv

New Member
Aceasta idee nastrusnica am luat-o de pe acest forum anul trecut . Am luat de la farmacie cele mai ieftine anticopcetionale si am facut un experiment , punand la jumatate dintre tufe cate doua trei pastile . Rezultatul a fost spectaculos chiar dupa o saptamana se vedeau rezultatele la trandafirii "dopati". Trandafirii astfel tratati mi-au inflorit incontinuu pana pe la sfarsitul lui noembrie , ceea ce pentru bran e ceva nemaivazut . La inceputul lui decembrie ningea peste ei si unii dintrei ei inca aveau floricele si cativa boboci . Comparand cu tufele netratate numarul de flori produse era cel putin dublu si culorile mult mai intense . Am observat ca trandafirilor mei le mai plac si cojile de oua uscate si pisate . De taiat , am mai facut un experiment . Jumatate dintre tufe le-am taiat cat mai aproape de pamant prin februarie si le-am acoperit bine de tot cu ingrasamant organic , de la tanti muuuuuu . In we o sa anung acasa si abia astept cu emotii sa imi vad trandafirasii . ( sper sa fii trecut cu bine de iarna ca altfel ma omoara barbatul daca il mai pun iarasi la sapat gropi de trandafiri si transport ingrasaminte ...parfumate :rofl:
 
Sus