taierile trandafirilor

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumos daaaaaaaaaaaaaaaa...............eu imi mentin insa optiunea tunderii d e primavara avind in vedere ca nu am o curte eleganta ci mai mult rustico-salbatica :)
 

carmenn

Member
eu iarna trecuta i-am lasat netaiati, iar primavara le-am aplicat tunsoarea, si s-au dezvoltat frumos - singurul dezavantaj - au inflorit mai tarziu ca la altii, asa am observat...
mi s-a spus ca toamna se pot tunde, dar trebuie ingropati efectiv in pamant...nu cred ca pot sa fac asta, caci nu am chiar asa mult pamant pe langa ei, deoarece sunt ppe marginea gazonului plantati...deci cred ca tot pt primavara voi opta... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmenn ai dreptate.Inca un motiv al netaierii tomana este si aceasta mururoire pe care nu o agreez din multe puncte de vedere/ :(
 

v.cristina

Active Member
eu am observat ca trandafirii au un prost obicei sa nu se opreasca din crescut nici toamna tarziu si atunci recurg la foarfeca pentru a le taia din elan

adica eu cred ca in loc sa isi folosesca ultimele resurse pentru a mai inflorii un degerat de trandafir sau vreo 2 frunze sa si le pastreze pentru a trece peste iarna asa ca ii tai varfurile si bobocii deci nu exagerez cu tunsul

un alt lucru legat de invelirea trandafirilor eu stiu ca este foarte indicat in cazul celor tinerei, ii ajuta sa treaca peste iarna mult mai usor

cat despre faza cu tunsul pana jos si pus un pet in cap(petul de preferat cu dop) eu procedez asa la cei pitici, sincer cred ca nu au forte sa se lupte ei cu frigurile napraznice

iar despre inflorirea lor principalul factor este, dupa parerea mea, soiul din care face parte si apoi pamantul
 

Blitz

Active Member
La noi pe vremea bunicului, marea "tunsoare" era primavara. A

cum, de cativa ani, dupa sfatul soacrei mele ii tund destul de scurt toamna. Pun frunze de vita sau ce mai am resturi vegetale direct pe radacini, apoi musuroiesc. Anul acesta am carat vreo 40 de galeti de pamant.

Ii dezgrop pe la sfarsitul lunii martie si culmea este ca dau de jos foarte bine, vlastari tineri si fac si flori. Nu stiu ce varianta este mai buna, la mine depinde de "consilier" :rofl: :rofl: :rofl:

Anul acesta am procedat la fel si toata gradina mea "sforaie" acum si sper ca in primavara sa am trandafiri iarasi frumosi...
 

lelia

Well-Known Member
Nu am mare experienta cu trandafiri,deoarece am fost sceptica ani de-a rindul ,cu privire la inmultirea lor ,iar de cumparat aici la capatul pamintului au aparut acum citiva ani.Deci dupa ce ma-m convins ca sunt relativ usor de inmultit ,ingrijesc 30 bucati prinsi din butasi.Acun dilema este legata de taiere.In toamna trecuta nu am ajuns la timp pentru ai scurta si au ramas pt primavara ,nu am fost multumita cum m-au rasplatit asta vara,asa ca acum i-am scurtat drasti deja din oct.Abia astept primavara sa vad ce-am facut :?
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc ,Gabiuta,tinind cont ca locuiesc in desertul Olteniei,sper ca iarna sa fie blinda si sa scap cu fata curata si toti trandafiri in viata :wink:
 

ghia_don

Active Member
Lelia, daca i-ai taiat asa drastic, i-ai musuroit de tot cu pamint? E bine sa faci asta preventiv ca sa nu ai surprize neplacute la primavara.

In al citelea an sint trandafirii tai? Trebuie sa stii ca o inflorire abundenta vei avea dupa mai mult de doi ani de la plantarea butasului.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trandafirii sunt in plina floare chiar si la vremea asta.Miine o sa -i pozez sa ii vedeti.La juma' de nov. sa ai trandafiri infloriti e ceva,nu???
 

mymo

Active Member
M-as muta si eu in zona unde sunt trandafirii infloriti la juma' de nov.dar sunt preturile prea Pipera-te.
 
Sus