Substrat verificat pentru orhidee

claude

Well-Known Member
Moderator
asa e! Si ne sare tandara ca la noi moare o planta in conditii super si la altcineva, care o trateaza cu indiferenta... Dar ca sa revenim la orhidee, tu ai habar unde s-ar gasi ghivece transparente de o marime putintel mai mare decat cea standard, cu care se cumpara deobicei Phalele? Ca eu m-am gandit ca ghivecele au la baza marginea aceea care le inalta, fundul ghiveciului nu sta lipit de farfurioara... In schimb, alte recipiente din plastic transparent stau lipite de farfurioara! Chiar am bile de argila, parca nu sunt chiar linistita, ca bilele sunt ude si poate se nimeresc in dreptul gaurilor...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm nu prea stiu nici eu unde se pot gasi...
lasa ca in primavara voi cauta si eu si daca gasesc pe undeva iti spun.
:D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Hmmm nu prea stiu nici eu unde se pot gasi...
lasa ca in primavara voi cauta si eu si daca gasesc pe undeva iti spun.
:D
Multumesc, daca vezi, anunta-ma. Eu m-am uitat si am intrebat in toate magazinele de gen, dar nu am gasit :( Pentru siguranta as fi in stare s le trec toate pe ghivece transparente, ca aproape am omorat o Phale dupa ce i-am schimbat vasul Cu ghiveci transparent mergi la sigur cu udarea
 

sicamin

Member
Claude ,eu am luat ghivece transparente pentru orhidee cand a fost expo in Timisoara (cred ca in octombrie). Sigur vor fi si la expo in aprilie si daca nu e tarziu ,iti iau eu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Claude ,eu am luat ghivece transparente pentru orhidee cand a fost expo in Timisoara (cred ca in octombrie). Sigur vor fi si la expo in aprilie si daca nu e tarziu ,iti iau eu.

Multumesc, ar fi super! Doar sa fie putintel mai mari decat masura standard! ca le-o fi placand sa stea inghesuite, dar am o Phale cu niste radacini ca nu mai incape si scoarta in ghiveci! Mai vorbim, in aprilie este mi se pare o expozitie de flori si la Cluj, poate vor aduce...
 

akhalteke

Member
Am cumparat de la noi din Carrefour substrat pt. orhidee si alte epifite, 5 l cu aprox. 8 lei, mi se pare ok, are mai mult scoarta, dar interesant mi s-a parut faptul ca are in compozitie si bilute de polistiren (ampora). Imi puteti spune ce rol au acestea? Sunt sau nu benefice pt. orhi (Phale)?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bilutele respective sunt pentru a aerisi cat mai mult substratul.
Eu una insa nu recomand pentru phale acel substrat deoerece retine multa umezeala.Pentru Phale cel mai bun ar fi sa gasesti doar scoarta.
Pentru Cymbidium chiar si pentru Cambria e bun acel substrat dar pentru Phale e destul de riscant cu el.
Spun asta din experienta proprie cu el.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu placere!
Incearca macar sa alegi scoarta mai mare dintre cea maruntita si foloseste-o pe cea mare.
E mai sigur asa, crede-ma.
Bafta mare!
La serele din Sanleani ziceau ca pe saptamana viitoare duc scoarta de orhidee.Nu stiu cum arata ca nu am cumparat niciodata de acolo dar poti incerca sa vezi.
:wink:
 

bibacj

Member
Puteti sa faceti va rog un clasament al substraturilor pt phale in functie de firma producatoare... Multumesc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca e greu de facut asa ceva pentru ca fiecare gaseste ce gaseste pe la furnizorii pe care ii are in zona.In orice caz pentru phale merge doar scoarta.
Din pacate nu mai stiu cum se numea firma de la care tot cumparam eu pentru ca abia la un depozit in Oradea am gasit.Dar din pacate nu mai au ce aveau.Acum am luat ceva scoarta de la Florimo dar inca nu am apucat sa desfac punga pentru a-mi face o parere.
 

mikiduzza

Member
te vei ingrozi..cel putin eu asa am patit cu florimo
foarte foarte putina scoarta, si muuult pamant...
eh, ce sa facem daca doar dinasta gasim...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daa am auzit eu ca Florimo nu e bun dar nu am mai gasit altceva.
:(
Dar pentru Cymbi e ok insa pentru phale nu e prea indicat.
 

mikiduzza

Member
pentru cymbi l-am luat si eu, pe care-l tot pasuiesc de cand l-am luat si inca nu i-am schimbat ghiveciul... :)
 

diana999

Active Member
pamantul de agro pt orhidee nu are deloc scoartza. tocmai mi-am cumparat pt ca nu am gasit altceva.i-am schimbat pamantul unei phale. am urmat exemplul corneliei cu pamant agro si perlit 1:1 acum...Doamne ajuta :D
 

mikiduzza

Member
am auzit ca cel de la compo e cel mai bun, dar si cel mai scump...
acuma nu stiu, eu nu prea am gasit in cluj substrat pentru orhidee...
la baumax s-ar putea sa gasesti. cand am fost eu nu aveau, si nici distribuitorul nu avea pe stoc, dar au zis ca au avut si vor mai avea.
 

andreiacamelia

Active Member
Eu am cumparat o caramida mica de cocopeat, dar la mine phalele nu prea s-au simtit confortabil in el.
As vrea sa stiu exact de tipuri ar merge puse in acest substrat, si sper ca nu l-am cumparat degeaba!
 

refu

Member
mikiduzza a spus:
am auzit ca cel de la compo e cel mai bun, dar si cel mai scump...
acuma nu stiu, eu nu prea am gasit in cluj substrat pentru orhidee...
la baumax s-ar putea sa gasesti. cand am fost eu nu aveau, si nici distribuitorul nu avea pe stoc, dar au zis ca au avut si vor mai avea.
Buna daca esti din cj ai varianta www.growin.ro care e in cj si au substrat Orchid Focus unul dintre cele mai bune.
 
Sus