Substrat verificat pentru orhidee

cris_tkp

Member
merci de rasp

Inca o intrebare.....''Mi s-a prins " de mana intr-o vizita la un hypermarket o frunza de Zygopetalum orchidee....Am ajuns acasa si am pus-o in apa.....ce sanse sunt sa se prinda?
Floarea e foarte frumoasa....si cu un pret proportional.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Orhideele nu se inmultesc din frunze, doar pseudobulbi, keiki (pui), flask-uri (din seminte, in conditii supravegheate). Deci poti sa arunci linistita frunza pentru ca nu va face nimic.

Cand sa transplantezi orhideea? De obicei iti spune chiar ea cand sa faci operatiunea. Cand scoarta in care e se marunteste si se taseaza, cand accidental apar fungi (mucegaiuri de la apa in exces). In faza asta n-ai nevoie de un ghiveci mai mare, dar dupa ce se trec florile e posibil sa ai nevoie sa schimbi scoarta. Mare grija, ia doar ce e mai bun chiar daca e mai scump: scoarta Compo. Si ingrasamant tot Compo pentru ca are in compozitie si microelemente. Ingrasamantul se administreaza in sezon (primavara si toamna mai mult, vara si iarna mai putin - din cauza temperaturilor prea ridicate sau ceva mai scazute plantele intra intr-un soi de repaus si nu consuma ingrasamantul). Nu se depaseste concentratia de pe eticheta produsului.
 

ghia_don

Active Member
O pitica am scos si eu din sphagnum in vara si am pus-o intr-un ghiveci mai maricel cu scoarta, si sa vezi minune...s-a facut mare :rofl: ...
 

ghia_don

Active Member
Si daca ai sti cit am ezitat pina la prima phale...aveam impresia ca sint foarte pretentioase, dar m-am inselat :) ..
 

CristianG

Well-Known Member
Mai greu este cu inceputul....Insa cred ca depinde de fiecare.Orhideele Phalenopsis nu sunt foarte pretentioase.Problema la ele este cantitatea de apa...In rest eu zic ca se comporta foarte bine in apartament.
Dar ar fi sa fac un top 10 al orhideelor care se preteaza a fi crescute in apartament acesta ar fi urmatorul (parere personala):
1- Phalenopsis
2- Paphiopedilum
3 - Dendrobium
4 - Vanda
5 - Zygopetalum
6 - Catteya
7 - Cymbidium
8 - Cambria
9 - Oncidium
10 - Miltonia
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Mai greu este cu inceputul....Insa cred ca depinde de fiecare.Orhideele Phalenopsis nu sunt foarte pretentioase.Problema la ele este cantitatea de apa...In rest eu zic ca se comporta foarte bine in apartament.
Dar ar fi sa fac un top 10 al orhideelor care se preteaza a fi crescute in apartament acesta ar fi urmatorul (parere personala):
1- Phalenopsis
2- Paphiopedilum
3 - Dendrobium
4 - Vanda
5 - Zygopetalum
6 - Catteya
7 - Cymbidium
8 - Cambria
9 - Oncidium
10 - Miltonia
Interesant clasamanetul tau CristianG!
Cam asa ar fi si clasamantul meu atata doar ca pe 9 la mine ar fi Cymbi pentru ca daca nu ii poti oferi racoarea de care are nevoie pentru inflorire si pentru a rezista il poti pierde usor.
Miltonia si pentru mine e pe 10 pentru ca mi se pare tare pretentioasa.

Numai bine!
 

lelia

Well-Known Member
E bine de stiut :D
Deci nu trebuie sa ma invinovatesc prea tare ,pentru esecul meu cu ,cambriile :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lelia nu neaparat.
Eu si pe ele le tin la racoare si le merge tare bine.
Dar asta depinde de la caz la caz.
In orice caz pentru mine Miltoniile sunt tare dificile.
Numai nu le-am gasit un loc unde sa le placa si deja am pierdut 2.Mai am 1 dar nu stiu ce se va mai intampla si cu ea ca deocamdata stagneaza.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca ai dreptate ,eu nu m-am informat indeajuns despre le ,am crezut ca daca phalele si dendro se descurca ,cambria nu vrea ,inseamna ca e fitoasa ,am vrut sa scap de vina si s-o arunc in ograda ei ......
Clasamentul lui Cristian m-a indemnat :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
Clasamentul l-am facut in functie de experienta personala mai ales ca ma ocup de orhideele de prin 2001. Am avut toate speciile de mai sus si stiu care sunt pretentioase si care nu.Clasamentul nu este dupa ureche.....Ma bucur ca tineti cont de acest clasament. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare exceptiile confirma regula? Ca am vazut si oncidium care sta de ani de zile pe o masuta langa calorifer si infloreste in fiecare iarna!
 

CristianG

Well-Known Member
Daca zici tu.....Oncidium este o orhidee superba mai ales cea cu rochitele galbene in vant (Dolls)...Din pacate are radacini foarte fine.....Are nevoie de multa lumină.Din pacate daca separam pseudobulbii, orhideea are mici sanse sa reinfloreasca.Acest lucru este posibil sa se intample dupa 2-3 ani. Nu le place deloc sa fie deranjate. Au nevoie de umiditate ridicata si lumina puternica insa nu soare direct. Problema lor? Vor calea de mijloc..Nici prea multa apa, nici sa stea in substat uscat. Lipsa apei face ca frunzele sa se chirceasca, sa se incovoiască.Daca balanta oscileaza, riscul de pierdere a radacinilor este major. Nu mai spun ca inca de la cumparare orhideea nu sta bine deloc la capitolul radacini.Este udata peste masura si deja are radacinile putrezite.Raman la parerea ca este o orhidee pretentioasa.Mai pretentioasa decat Vanda.... :|
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Clasamentul l-am facut in functie de experienta personala mai ales ca ma ocup de orhideele de prin 2001. Am avut toate speciile de mai sus si stiu care sunt pretentioase si care nu.Clasamentul nu este dupa ureche.....Ma bucur ca tineti cont de acest clasament. :)
Cristian nu a zis nimeni ca ar fi facut dupa ureche acest clasament!
Numai ca fiecare din noi poate sa le ofere altceva orhideelor pe care le are spre deosebire de ceilalti.
Unora chiar li se par pretentioase Vandele ceea ce mie nu mi se pare.
Oncidiumul meu e bine a fost si inflorit dar sta la racoare si poate ca din cauza asta nu am atata treaba cu el.
In schimb poate ca ma repet pentru mine Miltonia e cea mai pretentioasa dintre toate.M-am si hotarat ca alta la mine in batatura nu mai calca pentru ca nimic din ce i-am facut nu i-a placut asa ca asta este...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
CristianG a spus:
Daca zici tu.....Oncidium este o orhidee superba mai ales cea cu rochitele galbene in vant (Dolls)...Din pacate are radacini foarte fine.....Are nevoie de multa luminã.Din pacate daca separam pseudobulbii, orhideea are mici sanse sa reinfloreasca.Acest lucru este posibil sa se intample dupa 2-3 ani. Nu le place deloc sa fie deranjate. Au nevoie de umiditate ridicata si lumina puternica insa nu soare direct. Problema lor? Vor calea de mijloc..Nici prea multa apa, nici sa stea in substat uscat. Lipsa apei face ca frunzele sa se chirceasca, sa se incovoiascã.Daca balanta oscileaza, riscul de pierdere a radacinilor este major. Nu mai spun ca inca de la cumparare orhideea nu sta bine deloc la capitolul radacini.Este udata peste masura si deja are radacinile putrezite.Raman la parerea ca este o orhidee pretentioasa.Mai pretentioasa decat Vanda.... :|

Chiar nu contestam ce spui, scuze, nu intentionam sa supar...Planta respectiva e chiar o dansatoare galbena si e a vecinei, cand am vazut unde-o tine am sarit sus de-un metru si i-am zis sa o mute...si ea a zis ca sta acolo de 3 ani! Era doar mirarea mea la cat de capricioase se surprinzatoare sunt anumite plante! :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Claude ai dreptate ca nu exista neaparat o regula pentru plante deoarece de multe ori ne miram si ne crucim la cat de bine ii merge unei plante intr-o atmosfera total opusa de cea recomandata.
Asa ca exista si exceptii si de altfel acestea intaresc mereu regula.
Si eu am vazut Phale cultivate direct in pamant care avea radacinile mai sanatoase decat una cultivata in scoarta.
:D
 
Sus