Substrat verificat pentru orhidee

roxy

Member
am vazut astazi, pentru prima data, substrat pentru orhidee de la Florimo. poate exista demult dar la mine in oras abia acum am vazut. saculetul de 3l costa 14 lei. mi s-a parut cam scump si am renuntat dar daca nu gasesc altceva...
 

marean

Active Member
Sincer,nu am vazut nicaieri substrat pt orhidee de la Florimo,plus ca e chiar scump.
Eu sunt multumit de cel de la Agro,care se gaseste in pungi de 5l,la 5-6 lei,un pret bun.Singura chestie e ca nu recomand folosirea lui in stare pure,ci in amestec cu scorta 1/3 si,eventual,cu perlit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am dat de curand peste orhidee plantate numai in sphagnum. Nu, nu erau miniaturi, erau plante de talie normala. Ce m-a uimit a fost faptul ca radacinile erau atat de sanatoase incat ajunsesera duble ca dimensiune in comparatie cu radacinile unei plante puse in scoarta. Cred ca e o chestie care merita retinuta. Nu degeaba se foloseste sphagnum pentru inradacinare. Ma pregatesc si eu cu niste experimente.

Mi-a ajuns pe mana o cambrie amarata. N-am vazut niciodata radacini atat de uscate. Totusi, nu le-am taiat cu speranta ca poate unele se vor rehidrata. Am replantat biata cambrie in sphagnum umezit si cel putin frunzele par usor rehidratate. Sa vedem peste vreo 2 saptamani ce se intampla cu radacinile.

Citeam pe net ieri cum niste americani au re-inradacinat cattleya in sphagnum + perlit (la caldura si lumina). Pentru ca am avut si eu necazuri cu una am sa procedez la fel. Va tin la curent.
 

marean

Active Member
elena_luminita a spus:
Scoarta caror copaci de la noi ar fi buna de substrat :? :? In magazin am gasit pamant de orhidee, dar nici pr departe nu seamana cu ce are planta in ghiveci :? Este bun si cel din comert :gandit: :gandit:
Cred ca aici ai deja raspunsul,plus cateva idei utile :wink: .
Scoarta potrivita e cea de conifere , gaseste un pin batran si esti pregatita.
 

andreiacamelia

Active Member
Am gasit si eu, finally, la floraria noastra faimoasa un pachet de pamant pentru orhidee. Nu stiu de la ce firma este, nu am retinut. Dar e sac de 10 litri la 12 sau 14 lei. Dna Cornelia am vazut ca a achizitionat la 7.5 parca. E aproape dublu. Se merita sa cumpar la pretul de la noi?
 

lelia

Well-Known Member
Eu am cumparat cu 17 lei ,3l de la florimo .Nu mi-sa parut extraordinar dar nici plangeri impotriva n-am .Am fost multumita ca am gasit si nu a trebuit sa ma descurc altfel (nu cred ca m-as fi descurcat ).
 

ena

Member
Un sac de pamant Compo pentru orhidee este peste 20 lei, (parca 24 daca imi aduc eu bine aminte) in Baumax. In schimb mult mai ieftin este Agro, in jur de 10 lei cred. Asa ca trebuie sa vezi si ce fel de pamant este.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor luati Compo, chiar daca e mai scump. Asa o sa aveti orhideele in siguranta. Celelalte tipuri retin prea multa apa, chiar si cand amestecati cu 50% perlit.
 

lelia

Well-Known Member
Daca voi gasi ,voi cumpara ,nu conteaza cat costa ,tot ce-i mai bun pentru plantele :D
 

marean

Active Member
Mada,chestia e ca nimeni nu gaseste sphagnum ! :mrgreen:
Unii folosesc muschi normal cu fibra lunga din padure .
 

diana999

Active Member
cornelia a spus:
Am dat de curand peste orhidee plantate numai in sphagnum. Nu, nu erau miniaturi, erau plante de talie normala. Ce m-a uimit a fost faptul ca radacinile erau atat de sanatoase incat ajunsesera duble ca dimensiune in comparatie cu radacinile unei plante puse in scoarta. Cred ca e o chestie care merita retinuta. Nu degeaba se foloseste sphagnum pentru inradacinare. Ma pregatesc si eu cu niste experimente.

Mi-a ajuns pe mana o cambrie amarata. N-am vazut niciodata radacini atat de uscate. Totusi, nu le-am taiat cu speranta ca poate unele se vor rehidrata. Am replantat biata cambrie in sphagnum umezit si cel putin frunzele par usor rehidratate. Sa vedem peste vreo 2 saptamani ce se intampla cu radacinile.

Citeam pe net ieri cum niste americani au re-inradacinat cattleya in sphagnum + perlit (la caldura si lumina). Pentru ca am avut si eu necazuri cu una am sa procedez la fel. Va tin la curent.
Cornelia,nu ne-ai spus rezultatul experimentului.Am o mini orhidee de cateva zile.As vrea sa stiu daca trebuie sa-i schimb substratul sau nu,pt ca e doar muschi.
 

bonceamica

New Member
Eu nu am gasit scoarta de pin ci de fag. O fi ok pentru orhidee. Substatul l-am format din scoarta nemaruntita+talas de fag( pentru afanare)+turba. Ce credeti are vreo sansa?
 

cris_tkp

Member
Buna seara!

Este primul meu mesaj...sunt novice in aceasta arta. Mi-am cumparat de cateva zile o minunata orhidee......am citit despre "pamantul" indicat.
Am inteles ca trebuie udata cam la o saptamana, scufundata in apa. Dupa cat timp trebuie sa o mut in ghiveci nou, momentan este in cel (urat si neincapator) din magazin. Am cumparat ingrasamant VitaFlora....trebuie sa astept sa o mut in ghiveciul ei si apoi sa ii pun?
Multumesc mult!

Datorita acestui forum pasiunea mea pt flori va capata amploare....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cel mai bine este sa o lasi in ghiveciul ei. Prima greseala a unui nou posesor de phalaenopsis este sa schimbe orhideea intr-un ghiveci mare, incapator si opac plin cu pamant de flori.

Phalaenopsis (si majoritatea orhideelor) sunt plante epifite, adica traiesc in copaci. Radacinile lor stau in aer liber. Pamantul de flori le omoara. Substratul pe care il are orhideea ta este de fapt scoarta de copac maruntita si nu pamant. Daca vrei sa o pastrezi, las-o asa cum e... vreo 2 ani. Abia dupa aceea te poti gandi la schimbarea ghiveciului daca ti se pare neicapator.

Succes! Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa ne intrebi ;-)
 

cris_tkp

Member
merci de rasp

Stiam....tot de pe aici de pe forum ca nu le trebuie pamant ci bucatele de scoarta....deci sa o las 2 ani in ghiveciul asta. Am priceput.
De udat am inteles ca se uda cam la o saptamana...e ok? Si se scufunda ghiveciul in apa....
Ingrasamant cand am voie sa ii pun?
Vreau sa o pastrez...sa fie sanatoasa...si sa imi iau si alte culori.....
 
Sus