Spanz (Helleborus)

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Mirela06! Intreb pentru ca am vazut cateva specii cu flori nemaipomenite, si uneori informatiile sunt contradictorii privind temperaturile negative la care rezista!
 

mirela06

Active Member
Mymule, draga mea.
Nu stiu ce ar fi suparator pt ea. :?
Poate, vorba ta, isi varata capsorul, daca nu alta si vezi ca astea de padure cam au moftul lor.
Ia-le ceva ”teren” de acolo sa se simta ..ca la ea acasa :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rusine: eu nu ma oftic, Mymo....
tot mai frumosi sunt ai mei din gradina, ca sunt acolo :)
pe net sunt o gramada de flori frumoase, dar nu vor fi niciodata ale mele, asa ca..de ce sa-mi fac sange rau :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, tu ne-ai pus gind rau...
Cind ma gindesc ca din cei de la Bakker nu mi s-a prins nici unul, parca nu-mi vine bine...dar cind ma uit la astia, iar ma apuc sa visez...
 

IZA

Active Member
:dans: :dans:
am si eu , am si eu, a inflorit!!! N-am mai avut.Imi amintesc ca avea bunica mea din Oltenia si le spuneau "bozotzei "
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sa va infloreasca multa vreme, ca tare-s frumusei! Si-ai mei sunt pe drum! :)
 

mirela06

Active Member
Chiar ca-s frumoase.Sa va bucurati de ele.
Ai mei, au avut alta odihna sub un nou strat de zapada. Acum ca sunt plini de pupi de frunze si flori, sper, dupa ce trege si gerul asta sa-si faca treaba ca ni-i dor de florile lor. :)
 

alfa

Active Member
Frumoaaaase! Sa va bucurati de ele fetelor! :D

Al meu spanz nici nu se gandeste sa infloreasca. Dupa ce ca avea deja 5 frunze maaari, de dinainte de ninsori, acum ca a venit vremea buna, in loc de flori a scos inca doua frunze :x :rofl:
 
Sus