Spanz (Helleborus)

mirela06

Active Member
Pai nici ai mei nu dau nici un semn, doar bergeniile care au la flori, de numai. Nu-mivine sa cred.! Cu caldura asta le stimuleaza si ele-si fac treaba. Ce ne facem daca da un ger... :eek:
 

mirela06

Active Member
Nu, drago. Le las cum vrea mama natura. Sunt plante si daca nu ar fi nimani sa aibe grija de ele, ce ar face.! Eu am incercat sa le educ si pe multe sa le las mai asa.
Am reusit impreuna. Nu as vrea sa schimb nimic.
Ele se refac si vor rasari si ,asta sigur. Doar cele extrem de sensibile vor fi la adapost. :)
 

mirela06

Active Member
Sunt plante vesnic verzi. La mine, acum 2 ani au fost -25 grade si nu au patit nimic.
Daca ai o nedumerire sau nesiguranta, ia o tufa mai mica, pune-o intr-un ghiveci incapator si tine-o la lumina, undeva, in casa, dar la frig, sau acopera, una, in gradina, de jur imprejutul ei.
Ele, oricum se autoprotejeaza cu frunzele lor mari. Sa nu faci curatenie si sa nu le indepartezi.
Sa fie cu noroc :)
 

mirela06

Active Member
Au inceput sa creada ca-i primavara si fac frunze noi si multe, semn ca daca vremea o tine tot asa , vot apare si florile.
Nu-i bine, Doamne, nu-i bine :(
 

alfa

Active Member
Spanzul meu, cumparat la inceputul toamnei cu 2 frunze face bine. Are deja 5 frunze si e verdeeee... arata tare bine pana acum, de floricici nici urma, dar mai astept, rabdare am, no problem :)
 

mirela06

Active Member
Suuper, Cornelia. :)
Sa te bucuri. Sunt minunati, iar faptul ca incep sa faca flori este si mai bine.
Eu nu i-am mai controlat, dar si asa au stat mult sub atita zapada ca nu cred sa dea semne de ceva.
Zilele aste sper sa fac un control printre flori si sa vad cum se prezinta si ei. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cei care sunt in gradina la serviciu au stat bine sub stratul de zapada. Au fost un plic aplatizati de greutatea stratului dar dupa ce se topeste zapada isi revin ei. Dar nu de ei vorbeam. Ci de cei de acasa, din balcon. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur, cum se deschide floarea o pozez. Numai ca e prima oara cand am asa ceva si nu prea ii stiu ritmul. E posibil sa mai dureze o vreme.
 

mirela06

Active Member
Este cu ritm alert si flori multe. Asa sunt ale mele, mai ales ca sunt in fradina, dar nici cele din vas nu se lasa mai prejos, pt. ca atunci cind le-am cumparat aveau mai multe flori decit, (asa mi se pare) in gradina.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai mei s-au inaltat de 3 cm din pamant si deja sunt cu bobocii formati :eek:
va fi prima data cand infloresc la mine in gradina si-a tare bucuroasa :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Ba da, am avut zapada :)
ei, saracii, scosesera capul de prin decembrie, dar i-am acoperit eu cu frunze, ca sa mai doarma nitel :) , apoi a venit zapada, si i-a tinut pe loc
dar de o saptamana, de cand s-a topit zapada, au inceput sa creasca ca nebunii :eek:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:eek: :eek: cata frunzelede mari au.....
ai mei nu mai aveau nici frunzele, asa ca bine ca au scos capsorul ca sa stiu pe unde se afla :D
 
Sus