Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

presco

Active Member
Am uitat sa va spun ca acum vreo 2 saptamani am mancat prima smochina din smochinul meu. :dans: A fost delicioasa! Le astept si pe celelalte sa se coaca, asta a aparut prima, practic era pe crenguta cand am dezgropat smochinul in primavara!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
LOL

asa sa faci


Diana , sa stii ca si la mine e una , dar la ce padure ( nu glumesc cand zic asta) s-a format mi e greu sa o mai gasesc :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am avut doi smochini care au inghetat in fiecare iarna si au dat de jos. Anul asta a mai dat doar unul singur dar mai abundent decat anul trecut. Nu a depasit totusi 50-60 cm inaltime. Cel de-al doilea nu a mai rasarit. Sunt curioasa daca la anul voi manca vre-o smochina de la mine din gradina! :)
 

miki70

Active Member
Eu sunt suparata pe al meu, anul trecut o smochina , anul asta o smochina :( . Poate la anul cand nu o sa mai fie dudul ii va merge mai bine ca de nu ii fac vant.
 

presco

Active Member
danero2004 a spus:
Diana , sa stii ca si la mine e una , dar la ce padure ( nu glumesc cand zic asta) s-a format mi e greu sa o mai gasesc :rofl:
Si al meu e foarte stufos si plin de smochine verzi dar care nu cred ca o sa se mai coaca. Acum depinde cum va fi toamna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se vor coace ....la anul si la multi ani :rofl:

deja adopt ideea de a i creste din butas la primavara cu radacina , sau poate racolez unu in toamna si sa i tin doar in ghivece
 

happy

Well-Known Member
La mine au inceput sa se coaca,are foarte multe ,l-am avut culcat la pamant si invelit asta iarna asa cum mi-ai dat ideea Dane!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca am fost de folos ....si la mine e plin si vad ca au inceput sa se coaca ...e bine de stuut daca il udati sau nu mai mult decat pe alte plante
 

presco

Active Member
Eu nu l-am prea udat. Pe la el nu am prea ajuns cu apa! Poate daca va fi toamna mai lunga se vor coace. Oricum am mancat una, pentru inceput e bine! La anul am pretentii mai mari de la el! :)
 

miki70

Active Member
Vecina mea are un smochin care nu l-a mai protejat in ultimele 3 ierni cu nimic iar vara nu-i pune nici macar 1l de apa si face smochine intr-o veselie. Mi-a dat voie sa culeg si eu o tura din care mi-au iesit 8 borcanele de dulceata :salivat: Smochinul e in gradina de bloc, printre balarii de 1m , iarna posibil sa fie protejat de curenti pentru ca este pus intre 2 blocuri si are cel putin 6-7ani .
 

presco

Active Member
mikishor a spus:
Vecina mea are un smochin care nu l-a mai protejat in ultimele 3 ierni cu nimic iar vara nu-i pune nici macar 1l de apa si face smochine intr-o veselie. Mi-a dat voie sa culeg si eu o tura din care mi-au iesit 8 borcanele de dulceata :salivat: Smochinul e in gradina de bloc, printre balarii de 1m , iarna posibil sa fie protejat de curenti pentru ca este pus intre 2 blocuri si are cel putin 6-7ani .
Presupun ca nu a trecut prin -37 de grade acum doua ierni! La voi e mult mai cald. Si e si foarte mare. E normal sa fie rezistent.
 

miki70

Active Member
Nu-mi aduc aminte daca acum 2 ierni am avut -37 grade dar nu cred ca conteaza foarte mult de matur este. Soacra mea (sta in Govora) are unul cu tulpini mult mai groase si ingheata de 2 ierni incoace de la jumatate in sus si smochinul are peste 20 ani. Al vecinei are crengi subtiri max 2.5-3cm diametru.
 

carmenushka

Active Member
Vreau sa va arat evolutia smochinului meu in vara asta!
In primavara cand l-am plantat in gradina arata asa Acum arata asa
 

carmenushka

Active Member
lelia a spus:
Ce mult a crescut ! :eek: sa-ti traiasca si sa faca multe fructe !
Multumesc! Sper sa vad ceva fructe la anul!
mikishor a spus:
La anul iti va face si fructe daca creste cu repeziciunea asta. L-ai udat bine toata vara?
Nu pot sa zic ca l-am udat abudent special pe el dar nici nu l-am neglijat. M-a uimit si pe mine cu cresterea asta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus