Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

happy

Well-Known Member
aleynad a spus:
am mancat si noi anul acesta primele smochine productie proprie, desi smochinul nostru nu are decat vreo 3 ani si cam 50 cm inaltime
In fiecare iarna ingheata partea aeriana si apoi primavara face lastari noi din pamant, dar cum se pare ca toamna aceasta va fi lunga si blanda, au inceput sa se si coaca in sfarsit :D
Daniela ,de ce nu il protejezi iarna?Cum 50cm dupa 3ani :eek: Al meu are dupa 3 ani 2,5m si vreau la anul sa ajunga la 3m si ceva!
 

carmenushka

Active Member
Eu v-am aratat cat a crescut al meu peste vara, de la 20cm la 1,5m acum l-am scos, l-am pus intr-un ghiveci maaare si-l tin la beci peste iarna. abia la primavara il plantez la locul definitiv
 

happy

Well-Known Member
Carmen ,iarna trecuta am facut si eu la fel cu un smochin la fel de mare.Cum l-am pus asa a stat :eek: :rofl:
Iti recomand sa-l tai la primavara la 1m maxim sa se poata dezvolta!
 

miki70

Active Member
Nici al meu nu vrea sa creasca, ii bea apa un tei, un corcodus, un nuc si inca un copac care nu stiu ce e. :(
 

magda

Active Member
Moderator
Mama se chinuie de 3 ani cu niste smochini la tara. Este un pic mai frig decat in Severin si nu cresc deloc. Ii protejeaza in fiecare iarna, dar tot nu vor sa creasca. Eu am avut unul mare, care voia sa treaca prin mini sera asa ca l-am taiat. In fiecare an cresc noi lastari din radacina cu toate ca noi ne straduim sa o scoatem pe toata. Anul acesta pt ca nu am smuls lastarii la timp, in 2 luni de la 1 august - ultima jumuliri si pana pe la inceputul lui octombrie aveam ditamai tufa. M-am pus serios pe smuls si am avut surpriza unui exemplar de peste 1,5 m inaltime si cu 2 -3 fructe. Binenteles ca nu l-am jumulit si pe el, asa ca anul viitor voi avea smochin in curte din nou. Mentionez ca nu i-am protejat niciodata, dar fiind in oras, cladiri in apropiere nu este nevoie de protectie.
 

presco

Active Member
Am ingropat smochinul. Un pic mai greu decat toamna trecuta caci acum e mult mai mare. Am procedat la fel si cu kaki-ul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am infofolit bine in paie si peste i-am infasurat cu sac de rafie. La cat am avut de munca n-am mai fost in stare sa car pamant si sa incerc sa-i ingrop. Ma gandesc sa pun unul la primavara in bidon de 60L.
 

presco

Active Member
Eu nu am carat pamant. Am facut trei santuri, i-am aplecat si ingropat. I-am proptit cu niste bucati de azbest sub care stau ca intr-un tunel iar deasupra am pus pamant, folie si strujani de porumb.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu sapatul santurilor ar fi fost si mai greu. La mine e o seceta de la 50cm adancime solul e complet uscat, deci, racaie, uda, asteapta, sapa...n-am mai fost in stare :cry: Plus ca, desi nu sunt mari, 60 cm, sunt destul de rigizi, mai ales baza, unde e mai gros, nu cred ca as fi reusit sa-i aplec in santuri :?
 

miki70

Active Member
Eu pun saci de rafie umpluti cu frunze in jurul lui pe care ii leg unul de altul foarte bine.
 

miki70

Active Member
Floria numai atat? Doar sac de rafie? Pai eu muncii de-mi rupsai salele sa umplu sacii cu frunze, apoi sa-i leg unul de altul si inca nu terminai. Cati ani au soldateii tai ?
 

Floria

Active Member
miki70 a spus:
Floria numai atat? Doar sac de rafie? Pai eu muncii de-mi rupsai salele sa umplu sacii cu frunze, apoi sa-i leg unul de altul si inca nu terminai. Cati ani au soldateii tai ?
Am pus sac in sac si cand o sa dea gerul mai pun si un sac din celofan peste rafie, acum este prea devreme pentru celofan. Eu am gradina in sudul tarii si este ceva mai cald decat la Brasov spre exemplu. Aici vanturile sunt mai periculoase decat gerul. Soldateii mei au trei ani, dar este primul an cand ii protejez. In fiecare an au dat de jos, insa anul acesta au fost plini de fructe dar nu au avut timp sa le coaca. Asa ca anul viitor vreau sa gust o smochina macar daca nu o sa am de o duceata.
 

happy

Well-Known Member
Floria ,zici ca ai mumii in curte :rofl: Toti sunt smochini sau si lagerstroemii,palmieri? acum imi dau seama de ce te-ai apucat tu sa tai cu drujba:sa faci rost de rumegus pentru pomi :rofl:
La mine cam asa arata deocamdata protectia,urmeaza faza finala cand vor fi -5 grade noaptea! :wink:
kaki si smochin
smochin
 

claude

Well-Known Member
Moderator
-5 grade? Ei, la mine au depasit de mult faza asta, au stat dezbracati si la -8, ori s-au calit ori i-am terminat inainte de a- i imbraca :mrgreen:
 

Floria

Active Member
Am protejat Smochinii, Kaki, Largestroemia, Calicarpha, Rodiul si mai vreau sa protejez Budlleja cand nu o sa mai aiba frunze verzi, un Trandafir pomisor, Bambusul si Aucuba. Palmierilor le-am facut o minisera acoperita cu celofan.
Foarte buna protectie o sa ai cu firele alea de porumb. Tatal meu folosea asa ceva si papura foarte multa daca ai de unde sa iei este foarte buna. Uneori tesea niste rogojini pe care le folosea tot ca protectie si erau foarte eficiente.
 

miki70

Active Member
Floria eu tot in sud stau dar am facut ditamai mormanul cu saci plini de frunze. Vezi ca ceolofanul nu-i bun, 2 ani la rand am invelit smochinul cu folie cu bule, nu mi-a inghetat nici o ramurica dar doar o smochina mi-a facut. Anul asta il infofolesc altfel ca poate imi face si mie smochinute.
 

miki70

Active Member
Floria a spus:
Poze Mikishor ! vrem poze cu metodele tale de protectie.
:rofl: Trebuie sa fac pe furis, zic vecinii ca sunt nebuna daca pozez mormanul ala de saci :)
Metoda e urmatoarea, sac langa sac legati bine sa nu intre aerul printre ei apoi alti saci peste cei de jos si iar legati. (Folosii si capsatorul :) ) Trasai un vas mare in care am leustean cat ma aproape de smochin si il infofolesc impreuna cu acesta . Sus las un orificiu unde pun folie sa patrunda lumina la leustean dar sa si am acces la el.
Maine dupa ce termin fac poze.

Ai tai dc sunt asa mici as proceda in felul urmator. 2-3 bete lungi fixate bine in pamant in jurul lor apoi pus pe exterior material din care sunt sacii de rafie si as varsa frunze multe in interior. Sus poti pune un capac dintr-o galeata sau ceolofan ca sa nu se umezeasta frunzele prea rau.
 

presco

Active Member
happy a spus:
Floria ,zici ca ai mumii in curte :rofl: Toti sunt smochini sau si lagerstroemii,palmieri? acum imi dau seama de ce te-ai apucat tu sa tai cu drujba:sa faci rost de rumegus pentru pomi :rofl:
La mine cam asa arata deocamdata protectia,urmeaza faza finala cand vor fi -5 grade noaptea! :wink:
kaki si smochin
smochin
Arata bine ce ai facut. La voi e mai cald oricum ...eu acum trei ani am avut de doua ori mai mult porumb decat la tine in jurul lor si tot mi-a inghetat...pentru mine metoda cu ingropatul e sfanta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus