Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Cred ca unul din ei s-a speriat de ... danero :rofl: . Are niste muguri pe tulpinile vechi in parte de jos. Celalat... ma duc cu sapa la el ca nu se lasa asa usor :wink: .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu sapa oricum e o gluma , ca nu vrei sa stii ce se ascunde in pamant , am luat de la cineva 2 pui care ziceam ca i scot cu mana goala daca trag de ei , si cand am sapat era ditamai buturuga in sol...

Dar macar asa de impresie posibil sa l sperii un pic... :rofl:
 

carmenushka

Active Member
Va prezint pentru intais data smochinul meu aka suvenir de Nessebar 2010 :) nu stiu daca vreodata va face fructe dar mie mi-e tare de drag
 

presco

Active Member
carmenushka a spus:
Va prezint pentru intais data smochinul meu aka suvenir de Nessebar 2010 :) nu stiu daca vreodata va face fructe dar mie mi-e tare de drag
Daca ii faci o "ingropaciune" la tomna si "pomana" sa-l dezgropi in primavara sigur vei avea fructe in doi ani. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma rugat sa l ajut cu postarea asa ca o fac .....poze recente cu smochinii lui

Zic ca merita un "ochi" mai ales ca sunt cateva specii , iar cultivarea in OHIO , USA , de unde este el comparativ la fel cu zona 5-6 de la noi

Mnedelcu a spus:
 

lelia

Well-Known Member
Minunati !!!! :visator: si multii :eek:

In prima clipa am crezut ca sunt ai tai ....si deja ma apucase invidia :oops:

Multumim !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, intreaba-l ce varietati are, sa stim care se aclimatizeaza mai bine pe aceasta zona climatica. Si...daca nu si 'exporta' ceva smochini :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a zis ca imi da ceva butasi dar nu prea e clar cand si daca "DA"

Mai comunic cu el , momentan e in USA, dar vine 2 zile in RO si poate atunci am timp sa intru mai pe larg

Revin cu amanunte ...picante :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uite si o scurta discutie , in care smecheria cu uleiul de masline am trecuto in caiet :rofl: :rofl:


Marius a spus:
Salut Daniel,exact asta am patit eu,aveau o crestere anuala de ma incintau fiecare in parte,urmau smochinele,care de-abia ca se formau,prindeau forma si pe cind sa se coaca,era deja sfirsit de septembrie,ziua scurta si caldura ioc...citeva ore la amiaza.Si-atunci mi-am zis,hai sa incerc cu citeva ghivece mari de 18 galoane,cam 60-70 de litrii la noi,sa nu uiti sa le dai citeva gauri de 13-15 mm pe fund pentru scurgere.Rezultatele au fost nemaipomenite,mincam smochine coapte la inceput de august si pina la mijlocul lui octombrie.Ok,inca o chestie importanta,trebuie rariti cit de cit an de an,si la fiecare 3 ani,eu ii scot din ghivecele alea mari,asta in martie,dupa iarna,si le tai in jumate radacinile cu un ferastrau,dupa care ii bag la loc in ghiveci cu ceva pamint nou si ceva balega de vaca sau cal imbatrinita,adica de un an vechime stata afara si inghetata.Locul in care vei tine peste iarna ghivecele sa nu fie incalzit in nici un fel,eu am un fel de sura,unde temperatura nu este cu mult diferita de-afara,doar atita ca nu-i bate vintul ala rece direct si ca nu ingheata apa pe tulpina si pe crengi,apa de la ploaie,lapovita si zapada.In rest ,nu au nici pe naiba,n-or sa moara nici macar virfurile si vei scuti cam 2 luni in momentul in care-i vei scoate in primavara afara.O alta smecherie...daca ai ceva smochine aproape coapte pe care vrei sa le zoresti la coacere,da-le cu o cirpa muiata in ulei de masline.Se vor coace mult mai repede
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, uite si raspunsul la treaba cu plantatul in vase si adapostitul in sura :idea: Eu ma gandisem ca daca temperatura e cam aia de-afara nu prea e treaba dar vad ca smecheria e de vant si umiditate. Nu ti-a spus cum e cu udatul pe timp de iarna? :oops: Ca atunci as face miscarea macar cu unul, cel care o ia de jos de 2 ani incoace.
Oricum, e belea, imi imaginez ca nici scosul din vas tot la trei ani si ajustat radacinile nu-i o distractie...in plus, presupun ca tinut in vas trebuie pastrata coroana la o dimensiune acceptabila, nu? Si-acolo ma voi impotmoli in taieri :evil: Eu sunt destul de incapatanata de felul meu dar zau ca stau si ma intreb daca merita toata nebunia asta ca sa mananc smochine proprii
:?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa face un gradinar...cu posibilitati :mrgreen: eu mai sunt si plecata de-acasa iarna (si fizic, cu capul tot timpul :rofl: ), asa ca e cam complicat sa-i explic vecinei si sa-mi ude la fix smochinul din sura, pe langa altele :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Alea presupun ca "e" alimentate cu energie electrica, ori eu o deconectez din ratiuni de prudenta. Na, ca prea ai tu solutii la toate, acu' te-am incuiat :rofl: :p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus