Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la noi se anunta 20 grade asa ca azi am taiat prin toaletare doar , maine urmeaza sa fac scheletul ptr folie
 

happy

Well-Known Member
Eu deja am tuns un tuia,facea prea multa umbra.Crengile sunt ideale pt.izolare,le-am pus alaturi de smochin doar sa-l invelesc :rofl: Dupa crengile de tuia o sa-l invelesc cu o prelata impermeabila :wink:
Dan, tu de ce ii tunzi?Nu vor face smochine mai putine? :?
 

presco

Active Member
Eu am fost ieri o fuga pana la gradina si l-am ingropat, dupa ideea lui Dan. Am facut trei santuri caci avea trei crengi. Probleme e ca nu am facut-o asa de profe ca in imaginea din carte, caci nu am izolat fundul gropii. Dupa ce l-am ingropat am pus mult pamant deasupra, dupa care am pus o folie si cam o gramada de un metru de strujani de porumb. Asa se numesc la noi nu le gasesc alta denumire acum: strujani :rofl: Acum am ramas pe ganduri, de inghetat cred ca nu ingheata dar sa nu putrezeasca! :?
 

victoria

Active Member
:) vaaai ce frumos suna pentru mine : "strujani de porumb" :)
Imi este atat de dor de satul in care am copilarit.Cred ca e pe aproape de tine.Langa Dorohoi :D
Azi se anunta o zi superba,asa ca voi inveli si eu smochinul.Sa scap de-o grija.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu inveliti prea repede , sub un sac de iuta batut de soare se poate sa fie si peste 25 grade si il poti pacali ...marea atentie
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu tot cu papushoi ma gandeam dar am auzit din "batrani" ca papushoiul putrezeste f tare si incalzeste si sera producand roua rece , mai rau decat un frig simplu

Eu am strans iarba inalta si cu ea invelesc pe uscat.Sa vad ce o sa iasa.Nu prea am multa si as pune la mai multi pomi , dar as merge si pe caseta de folie cu saci de iuta deasupra care sa capteze din soare un pic iar la baza sa pun rumegus de lemn care tine ffff cald la radacina fara sa putrezeasca
 

victoria

Active Member
eu pun frunze uscatesi il invelesc in sac nu de iuta ci din fir din ala plastifiat,apoi trag pamant peste marginile sacului.Asa am avut si coacazii si au stat perfect.O sa fac poze sa va arat
 

presco

Active Member
Eu nu m-am mai riscat cu el. L-am ingropat si gata! Daca traieste bine daca nu, nu.... oricum i-am pus gand rau. Daca in trei ani nu mananc smochine de el poate sa-si ia adio de la mine si eu de la el. :rofl: Am sa pun in locul lui ceva decorativ.
 

victoria

Active Member
nu prea esti rabdator.
Eu am asteptat aproape 9 ani sa cresc un lamai si nici anul asta nu am avut fructe de la el.Dar tot astept.Asa ca la smochin pot sa astept 3-4 ani lejer :)
 

mnedelcu

New Member
Buna la toata lumea!Citeam in urma cu citeva articole despre smochinele ramasa necoapte pe creanga...ei bine,as vrea sa impartasesc cu voi un mic secret pe care l-am aflat si eu la rindul meu de la cineva,dar care mi-a dat rezultate ffff bune si de-atunci pot zice ca maninc aproape si ultima smochina din pom...COAPTA.Deci...incepind cu prima saptamina din luna septembrie,absolut fiecare creanga a smochinului o rup de la virf,si nu va mai creste,si-atunci planta isi concentreaza toata energia asupra dezvoltarii fructului.O a doua retzeta pe care o aplic mereu este ungerea smochinelor necoapte cu ulei de masline,folosind o pensulitza de pictat,asta tot asa,de pe la jumatatea lui septembrie.Aplic uleiul pe fructa de 2 ori ,la un interval de 2 saptamini si va pot garanta ca veti avea rezultatele dorite.Totodata,am cautat sa obtin doar cultivari foarte timpurii,care imi produc smochine coapte inca din luna iulie.Toate astea mi-au luat cam 7 ani de zile,dar...MERITA,smochinul este una din cele mai dulci si sanatoase fructe din lume.Va multumesc si cele bune la toti.Happy gardening,Marius
 

victoria

Active Member
:D multumim frumos.Daca mai ai experimente reusite si cu alte plante,pomi,arbusti, poate ni le impartasesti si noua :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu o sa infig niste tarusi in jurul lui, vreu 3-4, iar in jurul lor infasor panza de iuta, ca un cort, pe care o sa-l umplu cu paie uscate.

Sa ungi fiecare smochina, cu pensula, cu ulei de masline? :eek: ei da, lasa sa ajung eu sa am atatea smochine de sa nu prididesc cu unsul...
 

happy

Well-Known Member
Mai Marius este prea migaloasa metoda cu uleiul de masline...Ruperea varfurilor este de tinut minte :marfa:
De acoperit este foarte bine cu sac de polipropilena pt. ca poate "respira"cand sunt zile calduroase.De aceea se gaseste in comert folie speciala de izolat cu gaurele.Metoda cu tarusii o s-o aplic la kaki,este mai mic de inaltime.Treaba cu sacul de iuta nu mi se pare buna!
 

mnedelcu

New Member
...inca o treaba care mi s-a parut interesanta...2 smochini de acelasi soi,acelasi an...unul in pamint normal,iar celalalt in pamint ingrasat din plin cu balega de cal,nu de vaca.Cel cu balega a crescut cu 1 metru mai mare ca si celalalt si cu 20-40 de smochine mai mule.De retinut ca este f bine sa aruncam citeva lopeti de balega(ingrasamint) de 2 ori pe sezon,odata primavara devreme si-odata cind fructele sint formate.Marius
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mister Mnedelcu si nu ne zici ce specie face smochine in iulie coapte ?

......pana la urma am ales metoda descrisa de mine in poza , mai ales ca impreuna cu tata am zis ca e mai usor de construit , imi era teama sa nu se rupa dar e fff elastic (bine 1-2 am rupt ca era inevitabil)

Am incercat sa aduc si ajutoare dar se pare ca tot singur am facut , ca ei se bateau care sa ma ajute primul :rofl::rofl::rofl:

 

mnedelcu

New Member
Ok,Danero2004....cel mai timpuriu smochin al meu ar fi...in ordinea coacerii...Early violet,Sal's,Hardy chicago,Black greek , Sals corleone si Nordland.Stiu ca imi vei zice...si de unde sa fac eu rost de toate astea aici,in Ro...??Dar...dati-mi o adresa si daca vreti,fiindca sinteti niste pasionati ai smochinilor,va pot trimite niste butasi,ptr ca in fiecare toamna cind ii scurtez,am o droaie de cuttinguri,butasi,care pot fi tinuti la rece,inveliti in servetel umed pe perioada de iarna,dupa care in primavara,bagat intr-un ghiveci cu pamint bogat,va face radacini in cca 45 de zile,gata de transplantat afara odata cu luna mai.Marius
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus