Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
din studiile mele am descoperit ca exista 2 feluri de smochini , cu coacere timpurie si cu coacere normala , plus ca izolat iarna corect eu am mancat smochine mult mult mai repede daca mugurii de pe el nu au inghetat pana la nivelul solului , americanii o denumesc aceasta recolta "breba"

deci izolarea corecta a crengilor e posibil sa aduca multe avantaje
 

fixpix

Active Member
izolarea corecta la un 3 smochini "rasfirati" pe cativa (=multi) metri patrati mi se pare imposibila. poate ar trebui sa-l convoc pe tom cruise ???
:rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu se izoleaza tot , se taie din el tot minus 2-4 crengi in functie de spatiu care se culca la pamant si apoi se acopera asa
1 strat de paie uscate
1 strat de folie de burete
1 strat de folie PVC
1 strat de frunze din gradina sau crengi de brad dese
1 plasa din fibra sau PVC deasupra la tot

si vei manca garantat smochine in august
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sau asa , de retinut ca stalpii stau acolo si vara ca sa nu distrugi radacinile in fiecare an
smochinul se taie la dimensiunile finale

se inconjoara cu folie de burete si se aseaza un material din panza simpla

se pune un capac peste stalpi ptr a proteja de greutatea zapezii dar si scurgerea unui eventual condes sau umezeli

se infasoara in panza de sac la marimea corespunzatoare lasandu se un capac intentionat ...panza se poate folosi an de an pe aceiasi suporti

se izoleaza cu folie pvc pana la 10 cm de sol ca eventuala umezeala captata sa nu ramana in interiorul ambalajului
 

presco

Active Member
danero dupa ce am vazut toate explicatiile m-a apucat depresia si lenea ! :rofl: Crengile daca sunt tinere oare nu merg ingropate?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


poftim , sunt in studiu mai mult si eu la vers asta caci asta ofera o mai mare siguranta la vremea din zona mea
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Smochinul meu e lastar de la un smochin al unor prieteni din Italia, care locuiesc undeva la poalele unui versant muntos, la o altitudine de circa 700 m, deci nu e tocmai munte dar nici zona mediteraneeana, e in nordul Italiei, spre Austria, temperaturile, iarna, cam ca la noi, deci. Smochinul lor e urias si nu-l protejeaza niciodata. Deci ar trebui sa se descurce si la mine :roll: Practic, Danero cu metoda aia de protectie, intre stalpi, ar trebui taiat in fiecare an la acel nivel, ori in felul asta se dezvolta suficient peste vara cat sa si produca fructe?
Eu cred ca mai degraba ar trebui sa ne apucam de cautat acele soiuri care rezista cel mai bine la ger si, in plus, cu coacere timpurie sa nu ne mai chinuim atata sufletele, mintile si...spatele! :wink: [/b]
 

presco

Active Member
Danero merci! Claude smochinul meu a fost invelit asta iarna dar la temperaturile care au fost (-35) nu arezistat. Asa ca anul asta cred ca il ingrop!
 

happy

Well-Known Member
Multumim Dan pentru informatii! :D O sa devenim puturosi si nu mai cautam pe net ce ne intereseaza,o sa dam click pe postarile lui Danero2004 :rofl: Metoda cu ingropatul mi se pare excelenta,sigur o aplic :wink: Tu deja ai protejat smochinul sau doar ne-ai aratat noua?
 

happy

Well-Known Member
La iarna Gabriela,ca avem timp mai mult.Acum am inceput fizioterapie la Amara,daca tot este aproape este pacat sa nu profit! :D Semintele stau bine merci,pot astepta.Facem iar concurs de germinare? :rofl: Incepem la 1 decembrie :D
 

fixpix

Active Member
o fi buna metoda din poza...dar cum am si alte plante in jur... nu imi pot permite sa creez un spatiu liber de cativa m2 in jurul celor 3 smochini.
acuma sunt destul de grosi, si zic eu, ar fi cazul sa reziste fara protectie.
AR FI CAZUL!
eu nu am chef, energie etc. pentru asemenea proiecte de acoperire, protejare... de aia nici nu caut chestii care nu pot trai in voie in gradina mea.
va zic la primavara ce a rezistat din cei 3!
:mrgreen:
 

gabiee

Active Member
happy a spus:
La iarna Gabriela,ca avem timp mai mult.Acum am inceput fizioterapie la Amara,daca tot este aproape este pacat sa nu profit! :D Semintele stau bine merci,pot astepta.Facem iar concurs de germinare? :rofl: Incepem la 1 decembrie :D
ok ! , la 1 decembrie dam startul :rofl:

ma gandesc ca pana atunci sa scot semintele din fructe.... ca se strica .... :D
 

happy

Well-Known Member
Gabi ce naiba este asa chelios al tau? :rofl: .A fost asa de frig la tine?Maine o sa fac si eu poze dar al meu are fructe necoapte si frunze palite pe ramuri :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus