Smochin - Ficus carica

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Multumim Dan pentru informatii! :D O sa devenim puturosi si nu mai cautam pe net ce ne intereseaza,o sa dam click pe postarile lui Danero2004 :rofl: Metoda cu ingropatul mi se pare excelenta,sigur o aplic :wink: Tu deja ai protejat smochinul sau doar ne-ai aratat noua?
eu am protejatul 2 ani si apoi anul trecut am pus asa doar aruncat sa protejez de bruma si alte minunatii care pot ingheta pe ramuri si in anii cand am facut protectie buna s-au copt smochinele aniul asta nu am mancat nici macar una din cele 200 de pe ei
 

melimeli

Active Member
anul trecut si eu am avut smochine muuulte :D am facut si dulceata :) anul asta tzapaaaa :x numai fructe verzi :eek:f:
 

happy

Well-Known Member
Astazi am scos din pamant un smochin de 1,8m si l-am plantat in ghiveci si pe acesta la subsol.Sa vedem care este rezultatul la anul. :D Anul acesta nici nu m-am saturat,daca am mancat 10 smochine :cry: Restul au ramas necoapte pe crengi :x

Am pregatit si crengile (pentru protejat smochinul)de la o tuia pe care am chelit-o pt. ca facea umbra :D
 

sicamin

Member
Nu vreau sa credeti ca nu-mi pasa de suferinta voastra ,ca nu ati apucat anul asta sa mancati smochine ,dar si eu credeam ca nu voi mai apuca. Am avut totusi noroc ,probabil au fost si cateva saptamani mai calduroase ,si s-au copt smochinele. Nu toate ,ca acum sant mai mult de jumatate in smochini (ca am 2). Am apucat sa fac si cateva borcane cu dulceata.

 

gabiee

Active Member
ce de smochine :eek:
anul trecut am mancat 3 , anul asta nici unul :( ( la productia proprie ma refer )
sper ca la anul .....
 

happy

Well-Known Member
Sica esti campioana anul acesta :D .Sa-mi pastrezi si mie un pui la primavara,ale tale se coc mai devreme sau este protejat de vreo cladire,perete :wink:
 

sicamin

Member
Smochinii mei i-am protejat doar in primii 2-3 ani,dupa aceia nu i-am mai infasurat cu nimic. Ei sant protejati de gardul vecinului ,la 2 -3 metri de gardul din beton .In fiecare an am avut cate 2 recolte ,dar anul asta doar una. Azi inca am mai cules smochine ,desi le-au cazut aproape toate frunzele.
Cred ca sant pui ,dar trebuie sa verific daca au si radacini sa pot sa-i despart de tufa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sica , din cate stiu astia vor caldura multa ori anul asta a fost mai racoros se pare , dar e posibil sa ai un soi timpuriu.

zi ne si noua o reteta de dulceata de smochine :wink:
 

sicamin

Member
Claude ,pentru tine am pui de smochin . :wink: ,dar cred ca in primavara e mai bine de pus.Am marcotat cateva ramuri inca din vara ,dar mai au o multime de pui pe langa.Sa vad cum ii pot separa si o sa te anunt.
Danero , vrei reteta la dulceata din smochine coapte sau verzi ? :rofl: .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Claude ,pentru tine am pui de smochin . :wink: ,dar cred ca in primavara e mai bine de pus.Am marcotat cateva ramuri inca din vara ,dar mai au o multime de pui pe langa.Sa vad cum ii pot separa si o sa te anunt.
Danero , vrei reteta la dulceata din smochine coapte sau verzi ? :rofl: .
Iti multumesc din suflet! :hug: Sa stii ca n-ai nici o obligatie fata de mine, chiar mi-era jena sa-ti cer... O sa astept atunci pana la primavara! Ca mi s-a pus pata sa mananc smochine din gradina mea, chiar daca locuiesc la Polul Nord :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sica daca ai de ambele si mai bine ca la mine anul asta mi s-a rupt inima de cate smochine a facut si nu am apucat sa mananc niciuna
 

sicamin

Member
Iti pun aici reteta dupa care am facut eu dulceata de smochine (coapte,nu verzi). Eu am facut din 4 kg smochine si 2 kg zahar .
Nu pui apa ca isi lasa ele daca sant coapte. Din cele verzi nu am incercat inca.

Ingrediente:
Dulceata de smochine se poate prepara ata din smochine verzi cat si din smochine rosii.

1,5 kg smochine verzi sau rosii
500 g zahar
zeama de la o lamaie
jumatate de lamaie taiata in felii
6 buc cuisoare

Mod de preparare:
Smochinele se spala,se rup coditele ,se inteapa cu furculita, se aseaza intr-o cratita impreuna cu zaharul in straturi alternative smochine-zahar ,se lasa cca o ora la rece,dupa care se pune la fiert.Cand s-a topit zaharul se adauga cuisoarele,zeama de la o lamaie si se amesteca incontinuu sa nu se lipeasca .Spre sfarsit se adauga feliile de la o jumatate de lamaie si se fierbe pana cand se obtine consistenta dorita pentru sirop.
Cand dulceata este gata se ia spuma,se lasa sa se racoreasca putin ,se toarna in borcane,se inchid ermetic si se tin 5 minute sa se sprijine pe capace pentru ca fructele sa nu cada la fundul borcanelor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sica ..ce ciudat ....sika in greceste inseamna smochine ... :rofl: zici ca se pun la fiert , dar la 290 gr de smochine , ca m-am trezit prea tarziu nu o sa fie prea multa zeama lasata ? nu se adauga apa ?
 

presco

Active Member
sicamin a spus:
Nu vreau sa credeti ca nu-mi pasa de suferinta voastra ,ca nu ati apucat anul asta sa mancati smochine ,dar si eu credeam ca nu voi mai apuca. Am avut totusi noroc ,probabil au fost si cateva saptamani mai calduroase ,si s-au copt smochinele. Nu toate ,ca acum sant mai mult de jumatate in smochini (ca am 2). Am apucat sa fac si cateva borcane cu dulceata.


Simt un sentiment necrestin de invidie! :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Eu deja am inceput sa iau masuri de izolare,la anul trebuie neaparat sa fac dulceata de smochine

Urmeaza pe masura ce se raceste sa-l mai acoper :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus